آغاز دوره جدید آرشیو فیلم موزه هنرهای معاصر


آغاز دوره جدید آرشیو فیلم موزه هنرهای معاصر

کتابخانه فیلم موزه‌های هنرهای معاصر تهران از روز یکشنبه ۲۲ شهریور ماه فعالیت خود را از سر می‌گیرد.


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، دوره جدید کتابخانه فیلم این موزه با نمایش فیلم مستند «پلک نزن» به کارگردانی لورا اسرائیل از یکشنبه ۲۲ شهریورماه آغاز می شود.


مستند «پلک نزن» محصول 2015 زندگی و آثار عکاس مشهور «رابرت فرانک»، «عکاس مستند و خیابانی» سوئیسی را روایت می کند. مدت زمان این فیلم 82 دقیقه است و با زیرنویس فارسی پخش می شود.


شروع برنامه از ساعت 15:00 و پس از نمایش فیلم، جلسه نقد و بررسی با حضور شهرام کریمی; نقاش و کارگردان، مهدی شادی زاده; عکاس، مستندساز و بنیانگذار «جشنواره بین المللی عکس پنج» و فرانک آرتا، مدیر سینماتک، حضور خواهند داشت.


«رابرت فرانک» یکی از تأثیرگذارترین عکاسان قرن بیستم است که نامش با تاریخ عکاسی و «آمریکایی ها» پیوند خورده و شهرتش در سراسر جهان عکاسی پیچیده است. او پیشگام شکلی از عکاسی بود که بعد از او انقلابی در عکاسی مستند ایجاد کرد.


تصاویری بکر و طعنه آمیز از فرهنگ و شرایط اقتصادی آمریکا به ثبت رساند.


فرانک با ایجاد حس تنش و تقابل در عکس هایش با عکاسان خبری معاصر آمریکایی روبرو شد. نور کم، سوژه های تار و برش کنتراست را افزایش می دهد.


بسیاری از تصاویر «آمریکایی ها» حس پوچی و تاریکی را منتقل می کنند. او با عکاسی از جعبه های موسیقی، کافه ها، توالت ها، گاری ها، گورستان ها، صلیب ها و… حضور نژادپرستی، بی عدالتی و قدرت را در جامعه نشان داد. عکس های او تمام قوانین عکاسی را زیر پا گذاشت و احساس ناراحتی و ناامیدی را ایجاد کرد، اما قدرتمند که تا به حال دیده نشده بود.


علاقه مندان برای حضور در این نشست می توانند به نشانی تهران، خیابان کارگرشمالی، موزه هنرهای معاصر تهران مراجعه کنند. ورودی برای عموم آزاد است.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید