آغاز مبادلات بانکی ایران و صربستان


آغاز مبادلات بانکی ایران و صربستان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت که در راس یک هیات تجاری به بلگراد رفته بود، با وزیر دارایی صربستان دیدار و گفتگو کرد.


به گزارش ایلنا، در این نشست طرفین بر ایجاد بستر مشترک گمرکی تاکید کردند و مقرر شد روند ترخیص کالا از گمرک و استانداردسازی روال ها و تعدیل روال جاری با محوریت مشترک بررسی شود. اتاق بازرگانی و کمیته مشترک بازرگانی.


همچنین مقرر شد بین بانک های منتخب دو کشور ارتباط برقرار شود و وزیر دارایی صربستان در این دیدار دستورات لازم را به بانک های منتخب کشورش داد.


موضوع دیگری که طرفین مطرح کردند، بحث ایجاد سیستم واسطه بین صندوق های بیمه ای دو کشور بود که طرف ایرانی سازوکار طراحی شده آن را ارائه کرد و طرف صربستان نیز این سازوکار را پذیرفت و صندوق بیمه صادراتی کشور را موظف به تنظیم آن کرد. بالا ابلاغ واسطه گری و آزادسازی ضمانت های لازم.


تسویه حساب موضوع دیگری بود که طرفین مورد بحث و بررسی قرار گرفتند و با تفاهم در مورد فهرست مشخصی از کالاها، مقرر شد این اقدام در دستور کار واسطه های منتخب قرار گیرد.


علاوه بر این، طرفین در مورد مبادلات مالی در قالب ارز رمزنگاری شده به توافق رسیده‌اند و تصمیم بر این شد که معاملات به صورت آزمایشی از این طریق انجام شود.


در زمینه سرمایه گذاری مشترک نیز مقرر شد طرفین فرصت های سرمایه گذاری را به شرکت های مربوطه خود ارائه دهند.


همچنین جمهوری اسلامی ایران ضمن آمادگی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی به صربستان، آمادگی خود را برای صادرات محصولات دانش بنیان، فناوری نانو، تجهیزات پزشکی و داروهای نوترکیب اعلام کرد که مورد استقبال ویژه طرف صربستان قرار گرفت و خواستار این انتقال شد. از این فناوری او به صربستان رفت.


در ادامه علیرضا پیمان پاک با زورنا میهایلوویچ وزیر معادن و انرژی این کشور دیدار و گفتگو کرد.


وزیر معادن و انرژی صربستان در ابتدای این نشست تاکید کرد که این نشست با تایید شخص رئیس جمهور این کشور و با حضور تمامی معاونان و معاونان وزارت انرژی صربستان برگزار می شود. و تمامی موارد مطرح شده در این جلسه پیگیری سریع خواهد داشت.


در این دیدار طرفین درباره نحوه تامین پتروشیمی و مشتقات نفتی مورد نیاز صربستان بحث و تبادل نظر کردند و طرف ایرانی پیشنهادات و سازوکار خود را ارائه کرد که مورد استقبال وزیر انرژی صربستان قرار گرفت و کارگروهی برای انجام مذاکرات بیشتر معرفی شد. .


همچنین وزیر انرژی صربستان که کشورش دارای منابع غنی مس است، از تمایل این کشور برای سپردن موضوع فرآوری مس به جمهوری اسلامی خبر داد که مورد استقبال هیات ایرانی قرار گرفت.


در پایان طرفین در خصوص تامین انرژی های تجدیدپذیر بحث و تبادل نظر کردند و با توجه به وجود زنجیره کامل تامین انرژی خورشیدی در ایران، طرف ایرانی پیشنهادات خود را به طرف صربستان اعلام کرد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید