آمادگی برای پدر شدن؛ 16 نکته که باید در نظر بگیرید


بچه دار شدن یکی از زیباترین اتفاقاتی است که هر زوجی می تواند تجربه کند، اما در کنار زیبایی و لحظات فوق العاده اش، سختی های زیادی هم دارد. وقتی تصمیم به بچه دار شدن می گیرید باید سختی ها را بپذیرید. این مشکلات فقط برای مادران نیست. قبل از بچه دار شدن، پدران باید آمادگی کافی برای انجام این مهم را داشته باشند و سختی های اجتناب ناپذیر آن را تحمل کنند. در این مقاله با توجه به نظرات متخصصان به معرفی راهکارهایی برای آمادگی برای فرزند پروری می پردازیم. با ما بمان.

1. بخوانید و تحقیق کنید

کتاب های زیادی در مورد والدین، فرزندپروری، سلامت کودک و موضوعات مشابه نوشته شده است. هر چه کتاب های بیشتری بخوانید، اطلاعات بیشتری به دست می آورید. البته لازم نیست خود را به کتاب محدود کنید. پادکست ها، وبلاگ ها، وب سایت ها و کانال های یوتیوب پر از اطلاعات مفید هستند.

2. در دوران بارداری همسرتان فعال باشید

در مورد روند بارداری و رویدادهای شگفت انگیز آن کنجکاو باشید و با همسرتان تعامل داشته باشید. بودن در کنار همسرتان در دوران بارداری تاثیر زیادی بر آمادگی شما پس از تولد فرزندتان دارد.

سعی کنید در روزهایی که همسرتان به پزشک مراجعه می کند، به خصوص زمانی که برای اولین بار ضربان قلب کودکتان را می شنوید، کنار او باشید. از پزشک در مورد رشد جنین و سلامت همسرتان سوال کنید. به همسرتان کمک کنید کیف بیمارستان را ببندد. یاد بگیرید کودک را در آغوش بگیرید. به طور کلی از روند زیبا و شگفت انگیز بارداری همسرتان لذت ببرید و از آن برای ارتباط بیشتر با همسرتان و نوزادی که به زودی به دنیا می آید استفاده کنید.

3. با یک درمانگر یا مربی صحبت کنید

دوران کودکی شما و رابطه شما با پدرتان تاثیر زیادی بر وضعیت پدرتان دارد. اگر دوران کودکی شما آسیب زا یا پیچیده بود، یا فکر والدین بودن شما را مضطرب می کند، بدانید که تنها نیستید. قبل از تولد نوزاد، زمان خوبی است که این احساسات را بپذیرید و با آنها کنار بیایید. درمانگر می تواند راهبردهایی را برای مدیریت استرس و مشکلاتی که به طور اجتناب ناپذیر بین کودکان و والدین ایجاد می شود به شما آموزش دهد.

4. پدری باشید که می خواهید باشید

ممکن است با خود فکر کنید که هرگز پدر ایده آل رویاهای خود نخواهید بود. این یک فکر اشتباه است. به خودتان اطمینان دهید که در نوع خود پدر فوق العاده ای خواهید بود. به نظر شما یک پدر ایده آل چه ویژگی هایی دارد؟ برای اینکه پدر خوبی باشی چه باید کرد؟ هنگامی که پاسخ این سوالات را پیدا کردید، می توانید پدر خوبی باشید که این کارها را انجام می دهد.

اگر این نکات کارساز نبود، سعی کنید فرزند بالغ خود را تصور کنید. دوست دارید چگونه شما را توصیف کند و به دیگران درباره شما بگوید؟ معیارها و ویژگی هایی که در پاسخ به این سوالات به ذهن شما می رسد را بررسی کنید و سعی کنید به آنها برسید.

5. امور مالی خود را بررسی کنید

چند ماه اول بارداری زمان خوبی برای ارزیابی مجدد هزینه ها است. به عنوان یک پدر، می توانید با برنامه ریزی از قبل و رسیدگی به دغدغه های خود و همسرتان، امور مالی خود را مدیریت کنید.

قبض های خود را به موقع پرداخت کنید، بدهی های معوقه خود را تسویه کنید و در صورت امکان پس انداز کنید و هزینه های چند ماهه خود را کنار بگذارید. وقتی فرزند شما وارد خانواده می شود، هزینه های جدیدی با خود می آورد. قبل از تولد فرزندتان، هر کاری که ممکن است انجام دهید تا وضعیت مالی خود را تثبیت کنید. با این کار استرس هزینه های اضافی را نخواهید داشت و به خوبی می توانید به وظایف پدرتان رسیدگی کنید.

6. در مورد تهیه غذا فکر کنید

روزهای بعد از زایمان روزهای سخت و شلوغی است. نگهداری از کودک می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص برای والدینی که اولین بار هستند. اگر غذای شما زود آماده شود، یکی از مهم ترین دغدغه های این روزها برطرف می شود. اگر آشپزی بلد باشید چه بهتر. اگر نمی دانید بارداری همسرتان زمان خوبی برای یادگیری است. می توانید چند روز قبل از زایمان چند وعده غذا بپزید و روزهای بعد از زایمان را فریز کنید.

کمک گرفتن از دیگران نیز گزینه خوبی است. اگر اطرافیان شما پیشنهاد کمک کردند، از آنها استقبال کنید و از آنها بخواهید که برای شما غذا درست کنند.

۷- صندلی ماشین بخرید

صندلی ماشین مهمترین چیزی است که باید بعد از تولد نوزادتان داشته باشید. بیرون بردن کودک بدون صندلی ماشین خطرناک است. قبل از زایمان، صندلی ماشین را بخرید و در روزهای منتهی به زایمان در ماشین خود نصب کنید. تا مدت ها این وسیله یکی از کاربردی ترین وسایل کودک خواهد بود.

8. اتاق نوزاد را آماده کنید

اکثر والدین پس از اطلاع از بارداری به فکر تهیه وسایل ضروری برای کودک خود می افتند. خرید لوازم ضروری و آماده سازی اتاق نوزاد را به روزهای بعد از تولد موکول نکنید. دوران بارداری غیرقابل پیش بینی است و به دلایل مختلف احتمال زایمان قبل از موعد مقرر وجود دارد.

اگر قصد دارید دیوارها را رنگ کنید، زودتر شروع کنید. پس از آماده شدن اتاق، وسایلی را که خریداری کرده اید به تدریج قرار دهید. باور کنید، دیدن چیدمان اتاق خواب کودک فوق العاده است. هر وقت اتاق و وسایلش را می بینید بیشتر ناراحت می شوید و از روزهای خوب بارداری همسرتان بیشتر لذت می برید.

9. پروژه های بزرگ را انجام دهید

پروژه های کاری معلق را بپذیرید و سعی کنید آنها را تکمیل کنید. اگر تولد فرزندتان نزدیک است و احساس می کنید نمی توانید پروژه را مدیریت کنید، آن را به همکاران خود بسپارید. در روزهای بعد از تولد، همسر و فرزند شما به حضور شما نیاز دارند. کارفرما و همکاران خود را از قبل برای این روزها آماده کنید و مرخصی بگیرید. وقتی از کار آزاد هستید و ذهنتان مشغول کارهای ناتمام نیست، می توانید با خیال راحت از همسر و فرزندتان مراقبت کنید.

10. یک روال خودمراقبتی ایجاد کنید

بسیاری از والدین جدید دچار خستگی، اضطراب، افسردگی و خستگی هستند. برای اینکه پدر خوبی باشی، ابتدا باید خودت خوب باشی. مراقبت از خود در روزهای اولیه والدین توانایی شما را برای حضور کامل در کنار فرزند و همسرتان بهبود می بخشد.

سلامت جسمانی خود را حفظ کنید، وعده های غذایی سالم و متعادل بخورید و به اندازه کافی بخوابید.

11. یک تیم پشتیبانی ایجاد کنید

اگرچه پدران خود را بخشی از تیم حمایتی مادر می دانند، اما خود به یک تیم حمایتی نیاز دارند. این تیم می تواند شامل افرادی مانند یک درمانگر، متخصص تغذیه، اعضای خانواده و چند دوست صمیمی باشد. به افرادی فکر کنید که می توانند به شما در مراقبت از کودک کمک کنند، به خصوص کسانی که به تازگی بچه دار شده اند.

12. با پدران دیگر دوست شوید

پدران دیگر منبع شگفت انگیزی برای حمایت، راهنمایی و اطلاعات هستند. ارتباط با افرادی که شرایط شما را به اشتراک می گذارند بسیار مفید و مفید است. سوالات خود را از آنها بپرسید، از اشتباهات آنها درس بگیرید و در مورد رویکردها و سبک های فرزندپروری آنها بیاموزید.

13. با کودک صحبت کنید

صحبت کردن با کودک

در دوران بارداری همسرتان نیز می توانید با فرزندتان صحبت کنید و مطمئن باشید که او به حرف شما گوش می دهد. طبق تحقیقات، جنین بین هفته 16 تا 18 بارداری صداها را می شنود و بین هفته های 27 تا 30 به صداها پاسخ می دهد.

پس از تولد نوزاد، باید با صحبت کردن با او ارتباط برقرار کنید. با فرزندتان صحبت کنید، او را بخوانید، او را در آغوش بگیرید و به آرامی برایش آواز بخوانید.

14. با تغییرات روابط سازگار شوید

بچه دار شدن یکی از مهم ترین و اساسی ترین تغییرات زندگی است. تغییرات جسمانی مادر بعد از بارداری و زایمان، بی خوابی شبانه و مسئولیت مراقبت از نوزاد نمونه هایی از دلایل تغییر رابطه است. در حالی که برنامه ریزی جنسی برای برخی مفید است، گاهی اوقات فشار بیشتری بر والدین وارد می کند. از سوی دیگر، تجربه طرد شدن مکرر از سوی همسرتان می تواند منجر به احساسات منفی و انزوا شود.

به یاد داشته باشید که این روزها و ماه های سخت موقتی هستند. از قبل فکر کنید و برنامه ریزی کنید که چگونه با شرایط جدید سازگار خواهید شد.

حفظ یک رابطه سالم برای مدت طولانی نیاز به توجه مداوم دارد. به طور مداوم نسبت به همسرتان ابراز محبت، حمایت و قدردانی کنید، او و موقعیت جدیدش را درک کنید و در صورت بروز اختلاف و درگیری با همسرتان با لحنی مثبت و سازنده صحبت کنید.

اولویت دادن به رابطه و صمیمی بودن، پیوندی پایدار ایجاد می کند که می تواند پایه و اساس یک خانواده باشد.

15. در مورد نحوه تقسیم وظایف به توافق برسید

با صحبت در مورد تقسیم وظایف قبل از آمدن نوزاد، از درگیری ها و مشاجرات آینده خودداری کنید. ترتیبات خواب، حمام کردن نوزاد، تعویض پوشک و تمام جزئیات دیگر را در نظر بگیرید تا همه نقش خود را بدانند. سپس در مورد تقسیم کارهای معمول خانه مانند خرید مواد غذایی، آشپزی و نظافت صحبت کنید.

اگر شما و شریک زندگی تان با هم زندگی نمی کنید یا در یک رابطه عاشقانه هستید، همچنان باید قوانین محکمی برای مشارکت و تقسیم وظایف تعیین کنید.

16. خودتان را با همسرتان مقایسه نکنید

گاهی ممکن است فکر کنید توانایی های همسرتان از شما بیشتر است یا نقش مهم تری در تربیت کودک دارد. حقیقت این است که شما به عنوان یک پدر نقش بسیار مهمی در تربیت فرزندتان و آینده او دارید.

شما و همسرتان یک تیم هستید. شما رقیبی نیستید که مدام خود را با او مقایسه کنید. هرگز حرف خود را قطع نکنید زیرا فکر می کنید همسرتان در مراقبت از کودک شما بهتر است.

17. تعطیلات بعد از زایمان را مدیریت کنید

قبل از به دنیا آمدن نوزادتان، در مورد مهمانی های بعد از زایمان با همسرتان صحبت کنید. به عنوان مثال از او بپرسید: “چگونه قصد دارید با خانواده و دوستان نزدیک ملاقات کنید؟” یا “آیا ترجیح می دهید به جای اینکه کودک را شخصا ببینید، از طریق تماس تصویری با اطرافیان خود صحبت کنید؟” نظرات همسرتان را در نظر بگیرید و بر اساس آن تصمیم بگیرید. کسانی که شما را دوست دارند و به راحتی شما اهمیت می دهند، انتظارات شما را درک خواهند کرد.

18. به خودتان سخت نگیرید

چه کسی می تواند ادعا کند که در روزهای اولیه یک حرفه جدید یک کارشناس است؟ حال تصور کنید که در آن شغل هیچ دانش و تجربه ای ندارید. زیاد به خودت سخت نگیر همانطور که فرزند شما روز به روز بزرگ می شود، شما نیز در کنار او یاد خواهید گرفت. مهم است که در فرآیند فرزندپروری فروتن باشید و اشتباهات خود را بپذیرید.

شما بگو

چه نکاتی را می توانید به این مقاله اضافه کنید؟ تازه پدر شدی؟ چگونه برای پدر شدن آماده شدید؟ نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما و کاربران عزیز در میان بگذارید.


فروشگاه چطور: مجموعه ای از روابط عاطفی و زناشویی

رفتار صحیح با شریک عاشقانه چیست؟

حق با کدام طرف است؟

پاسخ این سوالات را در این مجموعه بیابید.


هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید