آمریکا آمادگی احیای توافق برای مسائل داخلی را ندارد/ اظهارات اولیانف درباره از سرگیری مذاکرات به تعیین نتایج انتخابات کنگره مرتبط است.


آمریکا آمادگی احیای توافق برای مسائل داخلی را ندارد/ اظهارات اولیانف درباره از سرگیری مذاکرات به تعیین نتایج انتخابات کنگره مرتبط است.


ابوالفضل عمویی، نماینده مردم تهران و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، درباره علت و چرایی سخنان اخیر رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفت: وی با بیان اینکه راه اندازی مجدد برجام در حال حاضر در دستور کار نیست، گفت: شکل گیری این توافق به اراده آمریکایی ها برمی گردد، خواسته های ایران بسیار روشن و در چارچوب منطق و در قالب تضمینی بود. اجرای یک توافق باثبات، اما تکمیل یا عدم تکمیل این توافق به این سوال برمی گردد که آمریکایی ها چقدر برای پذیرش مواضع منطقی ایران و امضای توافق آماده هستند.


وی ادامه داد: ایران تمایل جدی خود را برای دستیابی به توافق نشان داده است اما طرف آمریکایی با مشکلاتی مواجه است که تاکنون نتوانسته اند تصمیمی بگیرند. هیچ مبنایی برای ربط دادن مسائل به مسائل داخلی ایران وجود ندارد، زیرا این یک موضوع داخلی است و وضعیت ایران یک وضعیت با ثبات است.


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به انتخابات کنگره در آمریکا گفت: در عین حال فکر می کنیم مهمترین مشکل آمریکا ضعف حزب دموکرات در انتخابات آینده است. آمریکایی ها در 17 نوامبر انتخابات کنگره را برگزار خواهند کرد و نظرسنجی ها و ارزیابی ها نشان می دهد که حزب دموکرات در موقعیت خوبی قرار ندارد. به همین دلیل، به نظر می‌رسد که شک و تردید آنها به مسئله تحولات داخلی کشور خودشان برمی‌گردد.


وی افزود: با این حال ما فکر می کنیم اگر آمریکایی ها این تقابل منطقی را داشته باشند می توانند با ما به توافق برسند.


نماینده تهران همچنین گفت: تاکید می کنیم که ایران عضو برجام است و به تعهدات خود عمل کرده است و مقصر عدم نتیجه گیری، آمریکایی ها هستند که به صورت یکجانبه از برجام خارج شده و با پذیرش ایران مخالفت کرده اند. موقعیت های تاکنون


عمویی در پاسخ به این سوال که «علی‌رغم این موضع آمریکایی‌ها، اولیانوف، مذاکره‌کننده روسی اخیراً درباره اجرای توافق در نیمه دوم نوامبر صحبت کرده است»، گفت: واقعیت این است که نمی‌توانم زمان دقیقی را اعلام کنم و درباره آن صحبت کنم. امضای توافقنامه، اما موضع آقای اولیانوف احتمالاً به این برمی گردد که در نیمه دوم نوامبر انتخابات کنگره در ایالات متحده برگزار شد و نتیجه آن مشخص شد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید