آمریکا شروع به تغییر «قانون قیصر» برای ایجاد هراس سیاسی کرده است/ واشنگتن یک بازدارنده چند وجهی را در منطقه علیه روسیه و چین دنبال می کند.


آمریکا شروع به تغییر کرده است


«احمد بخشایشی اردستانی» کارشناس مسائل منطقه در گفت و گو با خبرنگار ایلنا ضمن تشریح ابعاد و پیامدهای اعمال اصلاحیه قانون قیصر توسط قانونگذاران کنگره آمریکا، گفت: محتوای راهبردهای این قانون. آمریکا چه در دوران دموکرات ها و چه در دوره جمهوری خواهان در حوزه سیاست خارجی تحریم شده و با این ابزار سال ها وارد جنگ با کشورهایی شده که با آنها همسو نیستند. واقعیت این است که آمریکا مدت هاست تلاش می کند تا بر کشورهای همسو با ایران فشار بیاورد و به نوعی بتواند محور مقاومت را تحت فشار قرار دهد. در این میان، واشنگتن تلاش می کند تا بتواند لبنان و سوریه را هدف قرار دهد و زمینه تشدید هرج و مرج در این کشورها را فراهم کند.


وی ادامه داد: به عنوان مثال آمریکایی ها هنوز نمی خواهند سرمایه گذاری هدفمندی در سوریه برای بازسازی این کشور و بازسازی زیرساخت ها انجام شود و به نوعی می خواهند همین روند ادامه یابد. در این میان باید توجه داشت که لبنان پس از فراز و نشیب های سیاسی و ضربات اقتصادی که متحمل شده است در لیست تحریم های آمریکا قرار دارد. واشنگتن تلاش می کند به سیاست های خود در این کشور در جهت ایجاد بحران ادامه دهد. در نتیجه چند روز پیش شاهد بودیم که کنگره آمریکا اصلاحیه قانون قیصر را در دستور کار قرار داد و مقرر شد اصلاحیه ای در مورد این قانون صادر شود که به نظر من این اصلاحیه به شرح زیر ترجمه می شود. فشار بر سوریه و لبنان نکته کلیدی این اقدام بحث اقتصادی و فشار مضاعف آن بر دمشق و بیروت است.


این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: سال گذشته مصر باید می توانست از طریق سوریه به لبنان گاز برساند و از سوی دیگر اردن توانست صادرات برق خود را در لبنان از طریق خاک سوریه آغاز کند. بدیهی است که اگر این اتفاق می افتاد، لبنان می توانست بر بحران انرژی فعلی از جمله گاز و برق فائق آید و سوریه درآمد کسب کند. اما نه تنها این اقدام صورت نگرفته و آمریکایی ها هیچ اقدامی برای پیشبرد این پروژه انجام نداده اند، بلکه کنگره آمریکا در نظر دارد طبق قانون قیصر این پروژه را لغو کند که باید فشار مضاعف بر دولت و مردم تلقی شود. از دو کشور. در نتیجه، من معتقدم که ایالات متحده تلاش کرد قانون قیصر را برای ایجاد هراس سیاسی اصلاح کند.


بخشایشی اردستانی افزود: باید توجه داشت که مصر و اردن که به تعبیری شرکای آمریکا و انگلیس در منطقه و شمال آفریقا هستند به گاز و برق خود نیاز دارند و منشأ این ضرورت است. بحران انرژی ناشی از جنگ در اوکراین. از طرفی معتقدم این اقدام آمریکا را باید در یک برنامه کلی دید. زیرا آمریکا با روسیه و چین درگیری آشکار است و به نوعی می خواهد برای آنها یک بلوک چند وجهی سیاسی و اقتصادی در سوریه و کل منطقه بسازد. علاوه بر این باید توجه داشت که آمریکا همچنان در شمال سوریه و عراق به ویژه در محور انرژی علاقه خاصی دارد که همچنان در پی تحقق آن هستند.


وی در پایان خاطرنشان کرد: در این راستا باید توجه داشت که اگر این تحریم‌ها اثربخشی خود را ثابت می‌کرد، این امر قبلاً رخ داده بود و ادامه ساده این روند می‌تواند تأثیرات قبلی را عمیق‌تر کند. بر این اساس، به طور کلی آنچه در صحنه سوریه و لبنان قابل درک است، سناریوی جدید و نبرد سیاسی آمریکا نیست، بلکه آنها در گذشته با محورهای جدید سناریوی اعمال تحریم ها را در پیش گرفته اند و به آنها اجازه می دهند. . البته این اقدام را نمی‌توان تنها برای لبنان و سوریه در نظر گرفت، بلکه برای ایران، ونزوئلا، کوبا و سایر کشورهای همسو با واشنگتن نیز اتفاق افتاده است و آمریکا از آن به عنوان اهرم فشار مضاعف استفاده می‌کند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید