آموزش مسواک زدن به کودک + اهمیت مسواک زدن از سنین پایین


آموزش مسواک زدن به کودک به اندازه آموزش عبور از خیابان یا بستن بند کفش اهمیت دارد. طبق آمار، 40 درصد کودکان قبل از شروع مدرسه دچار پوسیدگی دندان می شوند و پوسیدگی دندان 5 برابر بیشتر از آسم و 7 برابر بیشتر از آلرژی های رایج است. نوزادان باید از همان لحظه ای که دندان های شیری دارند مسواک زدن را یاد بگیرند. در این مقاله توضیح می دهیم که چگونه می توانید به کودک خود مسواک زدن و جلوگیری از پوسیدگی دندان را آموزش دهید.


آیا مسواک زدن دندان های شیری ضروری است؟

دندان های شیری بعد از ۷ سالگی می ریزند. به همین دلیل است که برخی از والدین به اشتباه فکر می کنند مسواک زدن و سالم نگه داشتن این دندان ها مهم نیست. دندان های شیری به فک و دهان کودک شکل می دهند. اگر این دندان ها به دلیل پوسیدگی زودتر از حد طبیعی از دهان خارج شوند، ممکن است در آینده فک نوزاد رشد نکند و فضای کافی برای دندان های دائمی نداشته باشد.

پوسیدگی دندان مشکلات دیگری را برای کودک ایجاد می کند:

 • مشکل در غذا خوردن
 • مشکل در تکلم و تلفظ حروف؛
 • درد و ناراحتی؛
 • عفونت؛
 • از بین رفتن زیبایی لبخند و تاثیر آن بر عزت نفس کودک.

از چه زمانی مسواک زدن را شروع کنیم؟

20 دندان شیری در 3 سالگی بیرون می آیند و در 13 سالگی با دندان های دائمی جایگزین می شوند. آموزش تمیز کردن دندان باید خیلی زود شروع شود تا هر دو دندان سالم بمانند و عادت به مسواک زدن در کودک نهادینه شود. برخی از متخصصان توصیه می کنند حتی قبل از رویش اولین دندان ها به تمیز کردن لثه های کودک توجه کنید و پس از هر بار شیر خوردن، لثه های کودک را با یک پارچه نرم و مرطوب به آرامی پاک کنید. برای آشنایی کودک با مسواک می توانید پارچه را روی سر مسواک که به اندازه فک اوست قرار دهید و سپس لثه های او را تمیز کنید.

همچنین تمیز کردن لثه کودک باعث کاهش درد و خارش دندان در آمدن می شود.

تمیز کردن دندان باید بلافاصله پس از کشیدن دندان شروع شود. اولین دندان های شیری در 6 یا 7 ماهگی ظاهر می شوند. مسواک زدن را همزمان شروع کنید و آن را دو بار در روز انجام دهید. یک بار بعد از صبحانه و یک بار قبل از خواب.

الگوی خوبی باشید

کودک هنگام مسواک زدن از شما تقلید می کند، بنابراین ابتدا باید روش صحیح مسواک زدن را بدانید و سپس به کودک آموزش دهید که این کار را انجام دهد. در زیر مراحل صحیح مسواک زدن را به اختصار توضیح می دهیم. (این توضیحات بر اساس دستورالعمل های انجمن دندانپزشکی آمریکا است.)

 1. مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه نگه دارید. انتهای دندان ها و نواحی نزدیک لثه محل تجمع پلاک است، بنابراین این نواحی را تمیز کنید.
 2. عرض دندان را از جلو به عقب مسواک بزنید.
 3. سطوح داخلی، خارجی و خارجی دندان ها را از پشت به جلو مسواک بزنید.
 4. بهتر است مسواک را به صورت عمودی نگه دارید تا سطوح داخلی دندان ها تمیز شود تا پشت دندان ها به خوبی تمیز شوند.
 5. سطح زبان را مسواک بزنید تا بقایای غذا و باکتری ها از بین برود.
 6. مسواک زدن را حداقل 2 دقیقه ادامه دهید.

چگونه دندان های کودکان را مسواک کنیم؟

قبل از اینکه به کودک خود آموزش مسواک زدن را بدهید، باید خودتان آنها را هر شب مسواک بزنید. روش تمیز کردن دندان ها بسته به سن کودک متفاوت است. در ادامه به روش صحیح مسواک زدن برای نوزادان، کودکان نوپا و کودکان بالای 3 سال خواهیم پرداخت.

1. دندان های کودک را مسواک بزنید

لثه های کودک باید بعد از هر وعده غذایی تمیز شود تا بقایای غذا، قند یا شیر روی لثه باقی نماند و محیط برای رشد باکتری ها مساعد نباشد. تا زمانی که دندان های کودک در بیاید، از یک پارچه مرطوب حاوی زایلیتول برای تمیز کردن لثه استفاده کنید. بعد از رشد اولین دندان ها، مسواک با برس نرم و مخصوص نوزادان بخرید و به آرامی روی دندان های کودک بکشید.

2. مسواک زدن دندان های کودکان

برای کوچولوها مسواک بزنید

دندان های شیری کودکان خردسال هنوز کامل نشده است. در این سن باید به اندازه یک نخود خمیردندان حاوی فلوراید را روی مسواک کودکتان بمالید. نوزادان زیر 2 سال نمی توانند بزاق دهان خود را تف کنند، بنابراین بهتر است یک دانه خمیر دندان به اندازه برنج روی مسواک قرار دهید تا باعث ایجاد مشکل در قورت دادن کودک نشود. از خمیر دندان های میوه ای بچه استفاده کنید تا طعم آن برای کودک شما خوشایند باشد. سپس این مراحل را انجام دهید:

 • دریابید که کودک در کدام موقعیت راحت تر است. برخی از کودکان دوست دارند روی یک سکو بنشینند، برخی دیگر می خواهند روی پای والدین خود دراز بکشند و برخی ترجیح می دهند صاف بایستند.
 • مسواک را با زاویه 45 درجه بگیرید و روی دندان های کودک بمالید.
 • ابتدا سطوح داخلی دندان ها را مسواک زده و سپس سطوح بیرونی و بالای دندان ها را تمیز کنید.

3. آموزش مسواک زدن به کودکان 3 سال به بالا

در سن 3 سالگی، نوزادان 20 دندان شیری دارند و به اندازه کافی بزرگ هستند که بتوانند دندان های خود را مسواک بزنند. سپس، باید شروع به آموزش مسواک زدن به کودک خود کنید و به او اجازه دهید این کار را انجام دهد. البته انتظار نداشته باشید کودکتان بتواند یک شبه دندان هایش را مسواک بزند، او هنوز برخی از مهارت های حرکتی ظریف را یاد نگرفته است و به زمان نیاز دارد. مسواک را به کودک بدهید و مراحل زیر را با او دنبال کنید:

 • مسواک را در زاویه قائم (45 درجه) نگه دارید.
 • داخل و خارج از دندان ها اعمال شود.
 • برای تمیز کردن پشت دندان ها، مسواک را به صورت عمودی نگه دارید.
 • زبانت را مسواک بزن

بهتر است مسواک زدن کودک خود را تا سن 7 سالگی زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید که همه نواحی را مسواک می زند.

روش آموزش مسواک زدن به کودکان

با آموزش صحیح می توانید کاری کنید که فرزندتان از مسواک زدن لذت ببرد و به جای مقاومت هر روز و هر شب، خودش این کار را انجام دهد. در زیر روش صحیح آموزش مسواک زدن به کودکان را توضیح خواهیم داد.

1. مسواک و خمیردندان مناسب بخرید

مسواک کودک باید نرم و به اندازه فک او باشد. استفاده از مسواک های زبر کودک را آزار می دهد و به لثه ها آسیب می رساند. مسواک و خمیر دندان عروسکی کودک شما را به مسواک زدن علاقه مند می کند، به خصوص اگر عروسک روی آن شخصیت کارتونی مورد علاقه او باشد. هر 3 تا 4 ماه یکبار یک مسواک جدید برای کودک خود بخرید. بعد از هر سرماخوردگی یا آنفولانزا مسواک کودک خود را عوض کنید.

به کودک خود اجازه دهید شکل مسواک و طعم خمیر دندان خود را انتخاب کند.

2. به یک روال متعهد شوید

زمان خاصی را برای مسواک زدن تعیین کنید و هرگز آن را عوض نکنید، حتی اگر در تعطیلات هستید یا روز شلوغی داشته اید. حذف یا کاهش زمان مسواک زدن به کودک نشان می دهد که مسواک زدن ضروری نیست. هرگز به کودک نگویید: “اشکال ندارد فقط برای یک شب دندان های خود را مسواک نزنید.”

3. دندان های خود را به صورت خانوادگی مسواک بزنید

برای آموزش مسواک زدن به کودک، باید جذابیت ایجاد کنید. یکی از راه های تفریح ​​در هنگام مسواک زدن این است که پدر، مادر، خواهران و برادران خود را همراه خود داشته باشید. هر شب یا صبح زمان خاصی را برای مسواک زدن تعیین کنید، در این زمان همه اعضای خانواده به یک اتاق می روند و دندان های شما را مسواک می زنند. حتی می توانید هنگام مسواک زدن به موسیقی گوش دهید.

4. آموزش مسواک زدن به کودک خود را سرگرم کننده کنید

مسواک زدن خسته کننده نیست، به خصوص اگر آهنگ مورد علاقه فرزندتان در حین مسواک زدن پخش شود و او بتواند با والدینش برقصد یا با ضرب آهنگ مسواک بزند. حتی می توانید در حین حمام کردن، یک انیمیشن سرگرم کننده یا ویدیوی کوتاه برای کودک خود پخش کنید. راه های زیادی برای لذت بردن در حین مسواک زدن وجود دارد.

5. به کودک خود نشان دهید که مسواک می زند

به کودک نشان دهید که مسواک زدن دندان هایتان کار ساده ای است که شما هم انجام می دهید. هر مرحله از مسواک زدن را به او آموزش دهید، توضیح دهید که چرا این کار را انجام دهد و نتیجه آن در آینده چه خواهد بود. به این ترتیب کودک می فهمد که مسواک زدن یک کار عادی روزانه است که اصلا سخت نیست.

6. به کودک جایزه بدهید

برخی از والدین خلاق هستند و برای ایجاد هیجان به فرزندانشان پاداش می دهند. مثلاً برای کودک برچسب می خرند و هر شب هنگام مسواک زدن می گذارند روی دفترچه اش برچسب بچسباند. به ازای هر 30 برچسب هدیه بزرگتری به او می دهند، مثلا او را به شهربازی می برند. برای کودکان کوچکتر، خواندن یک لالایی مورد علاقه یا داستان قبل از خواب نیز یک پاداش است. برخی از کودکان نیز دوست دارند مورد تشویق قرار گیرند و همین که به آنها بگویید به آنها افتخار می کنید کافی است تا آنها را وارد روال مسواک زدن کنید.

با کودکانی که همکاری نمی کنند چگونه رفتار کنیم؟

مسواک زدن را به کودکان لجباز آموزش دهیدآموزش به کودکانی که دوست ندارند دندان های خود را مسواک بزنند دشوارتر از سایر کودکان است. این جلسات مسواک زدن کودکان معمولاً با جیغ و گریه کودک، ناامیدی والدین و خمیردندان در همه سطوح به پایان می رسد. در زیر نکاتی را به شما می گوییم که می توانید برای مسواک زدن یک کودک لجباز استفاده کنید یا به او نحوه انجام این کار را آموزش دهید.

 • کودک را با دندان های پوسیده تهدید نکنید و به دندانپزشک مراجعه کنید. او نباید فوبیای دندان داشته باشد و بهداشت دهان و دندان را آزاردهنده و منزجر کننده بداند.
 • به کودک خود نشان دهید که مسواک می‌زند. وانمود کنید که از مسواک زدن لذت می برید. بالا و پایین بپرید، آواز بخوانید و شکلک های زیبا بسازید.
 • اجازه دهید کودک دندان های شما را مسواک بزند. اگر در حین انجام این کار به دندان ها یا لثه های شما فشار وارد کرد، واکنش نشان ندهید.
 • سعی کنید دندان های خود را در قسمت های مختلف خانه و نه فقط حمام مسواک بزنید. می توانید در حین مسواک زدن در خانه قدم بزنید.
 • اگر کودک شما طعم هیچ خمیردندانی را دوست ندارد، بدون خمیر دندان مسواک بزنید و مسواک را فقط با آب خیس کنید.
 • مسواک برقی را با مسواک های دستی جایگزین کنید. مسواک های برقی برای کودکان جذاب هستند.
 • بگذارید کودک جلوی آینه مسواک بزند و به کاری که انجام می دهد توجه کند. با این کار حواسش پرت می شود و فراموش می کند که از مسواک خوشش نمی آید.
 • یک ساعت شنی جلوی کودک بگذارید و از او بخواهید که به مسواک زدن ادامه دهد تا زمانی که شن ها تمام شوند.
 • یک داستان تخیلی برای کودک بسازید و حواس او را از کاری که انجام می دهد منحرف کنید.
 • اگر کودک از دو بار مسواک زدن در روز راضی نیست، فقط عصرها قبل از خواب دندان های خود را مسواک بزنید.
 • از دندانپزشک اطفال بخواهید به کودک شما مسواک زدن را آموزش دهد.

آموزش مسواک زدن به کودک نیاز به صبر دارد

آموزش مسواک زدن به کودک کار آسانی نیست. بسیاری از کودکان در برابر این کار مقاومت می کنند و دوست ندارند دندان های خود را مسواک بزنند. با استفاده از نکات و ترفندهای موجود در این مقاله، می توانید مقاومت کمتری در برابر برس را به فرزندتان نشان دهید. با گذشت زمان مسواک زدن به یک عادت تبدیل می شود و او 2 یا 3 بار در روز مسواک می زند بدون اینکه شما از او بخواهید یا کارش را چک کنید. خیلی خشن نباشید و مسواک زدن را به یک سرگرمی و روتین تبدیل کنید.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


مهم ترین و سخت ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزندان، تربیت فرزندان شاد و سالم امروز و فردای انسان های موفق است.دیدگاهتان را بنویسید