«آموزش» و «آموزش» را هیجان جامعه بنامید


زنگ زدن


مقام معظم رهبری:


«موضوعات مختلف تعلیم و تربیت باید به گونه ای مورد توجه قرار گیرد که موضوع مدیران هر بخش از این نظام گسترده و مفصل، موضوع «آموزش» و «آموزش» باشد. آموزش باید انسانی باشد، آموزش باید نقطه قوت انقلاب باشد. 1


“آموزش و پرورش” به عنوان مؤسسه آموزشی اصلی شرکت محسوب می شود. به دلیل ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با میلیون ها نفر، اهمیت توجه این موسسه را به وضعیت آموزشی و آموزشی مخاطبان خود دو چندان می کند. فرزندان مردم حساس ترین سنین زندگی خود را برای پرداختن به مسئله مهم «آموزش» و «آموزش» در این مؤسسه می گذرانند و به همین دلیل بیشتر شخصیت آنها در این مؤسسه شکل می گیرد و این دانش آموزان بخش مهمی از جامعه را تشکیل می دهند. افراد جامعه بنابراین نقش آموزش و پرورش در تعیین سرنوشت جامعه بسیار ظریف است.


دانش آموزانی که در سنین پایین وارد مدارس آموزش و پرورش می شوند، تمرکز اصلی آنها آموزش است و علم آموزی نیز برای دستیابی به این مهم انجام می شود. در این سن افراد به دنبال چیزهای گمشده خود هستند، برخی در یادگیری و برخی با روش ها و الگوهای آموزشی مدرسه پیدا می شوند. «تعلیم» و «تربیت» مانند دو بال پرواز هستند، اگر هر دو نباشد، انسان نمی تواند پرواز کند و اگر یکی باشد، قطعاً به اوج پرواز نمی رسد.


مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند: «می دانیم که آموزش بدون آموزش راه به جایی نمی برد، آموزش بدون آموزش همان بلایی که امروز جوامع غربی بعد از صد، صد و پنجاه سال یا بیشتر به آن دچار شده اند را برای جوامع بشری به ارمغان می آورد. ” 3


بنابراین برای رسیدن به موفقیت باید هر دو را یکسان در نظر گرفت و متولیان نهاد «تربیتی» نظام اسلامی باید برای رسیدن انسان به هدف اصلی خلقت خود که همان عبادت و رسیدن به مرتبه کمال است باشد. و از رحمت بیکران خداوند استفاده کنید4. باید در فرصت عظیمی که در اختیار دارند، زیربنای لازم را بسازند تا در انجام وظیفه کوتاهی نکنند و در آخرت، به مجازات ترک اعمال خود در دوران مسئولیت دچار نشوند.


بی عدالتی بین «آموزش و پرورش» و «آموزش و پرورش» آسیب های جدی مانند حرکت نظام آموزشی به سمت دین زدایی، پیشرفت تک بعدی دانش آموزان، افزایش نارضایتی خانواده ها از دانش آموزان، رها شدن دانش آموزان را به دنبال خواهد داشت. علاقه ای به تحصیل علم و غیره ندارند. صدمات فوق عامل ناآرامی های اجتماعی متعددی است:


حرکت نظام آموزشی به سوی سکولاریزاسیون


اگر عدالت بین «آموزش و پرورش» و «تربیت» رعایت نشود، زمینه برای حرکت نظام آموزشی به سوی دین زدایی فراهم می شود. جهت گیری نظام آموزشی به سمت دین و تربیت است که جامعه را از آسیب ها و انحرافات اخلاقی، سیاسی و اجتماعی مصون می دارد. آموزش و پرورش با میلیون ها نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم سر و کار دارد و بنابراین اگر این نهاد به سمت بی دینی حرکت کند، جامعه دچار بحران جدی می شود.


هر انسانی ذاتاً خدا را می طلبد، اما رشد این فطرت به واسطه تربیت ضروری است. اگر نهادی که وظیفه آموزش جامعه را بر عهده دارد دچار اختلال شود، طبیعتاً کل جامعه را دچار تشویش می کند. عدم تعادل بین «تحصیل» و «آموزش» بسیاری از باورهای دینی را تحت الشعاع قرار می دهد و دانش آموزان را به سمت بی دینی سوق می دهد. دین‌زدایی همچنین آسیب‌های اجتماعی شدیدی از جمله: عدم تعهد به انجام کارها، عدم مسئولیت پذیری (که یکی از دلایل مهم تأخیر در ازدواج جوانان است)، تربیت افراد ضعیف النفس، ضعف غیرت دینی، ضعیف است. ضدیت، عدم توجه به انسان های دیگر، اشتباه در الگوبرداری از افراد و ایجاد افراد نالایق مانند سلبریتی ها، حکومت فضای مجازی، فریب عوامل منحرف، افزایش بی دینی و… را در پی خواهد داشت. به همین دلیل رهبری خاطرنشان می کنند: ما باید آموزش و پرورشی داشته باشیم که متعهدانه و مسئولانه به آموزش و پرورش اهمیت دهد. 5


یکی از مهمترین دلایل حرکت نظام آموزشی به سمت دین زدایی ریشه در رعایت نکردن شایسته سالاری در آموزش و پرورش دارد. به نظر می رسد راه حل این مشکل بهره مندی از سمینارهای «آموزش» است. حوزه های علمیه با همت و تلاش فراوان و زیر نظر مراجع عظام تقلید و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در تلاش هستند تا نیروهای مخلص، الهی و انقلابی را تشکیل دهند تا رهبری دینی جامعه به صورت همه جانبه انجام شود. مسیر. از طرفی فرصت بسیار خوبی در نهاد آموزشی وجود دارد که بخش بزرگی از افراد جامعه در سنین تحصیلی در اختیار این نهاد هستند.


پس اگر این امر به حوزه های علمیه واگذار شود، هدف اصلی هر دو نهاد، اعلام در این زمینه است که فرمودند: «مسئولیت دینداری مردم بر عهده روحانیت است و روحانیت زاده و ساخته می شود. از دست سمینار.»6 قطعاً تأمین خواهد شد. در این صورت عدالت بین آموزش و پرورش رعایت خواهد شد و آثار مثبت آن را در جامعه خواهیم دید.


پیشرفت تک بعدی دانش آموز


یکی دیگر از عوامل عدم رعایت عدالت بین «آموزش» و «آموزش»، پیشرفت تک بعدی دانش آموزان است. پیشرفت در علم بهتر است، اما این پیشرفت به تنهایی دردی را دوا نمی کند. ارتقای یک بعدی دانش آموزشی باعث بروز مشکلات مختلفی در عرصه اجتماعی خواهد شد که از آن جمله می توان به عدم توانایی دانش آموزان در درک مسائل اجتماعی، بی توجهی به مسائل پیرامون، نحوه حفظ احترام به سالمندان، رعایت آداب معاشرت، ضعف در تعامل با افراد اشاره کرد. همسالان و در نهایت عدم توجه به مسائل دینی.


افزایش نارضایتی خانواده ها از دانش آموزان


هر چه زمان می گذرد و امکانات و هزینه های مدارس بهتر می شود، می بینیم که خانواده ها از دانش آموزان راضی نیستند. این مشکل ریشه در رعایت نکردن عدالت بین «تربیت» و «تربیت» دارد. اگر موضوع آموزش به درستی انجام شود، خانواده ها نمی بینند که دانش آموزان وقت خود را در جاده، گیم نت، تلفن و … سپری کنند. لازم به ذکر است که تأثیر آموزش دانش آموزان به خانواده ها سرایت می کند و فرزندان می توانند در بسیاری از مسائل فرهنگی و مذهبی از خانواده خود حمایت کنند.


از طرفی یکی از دلایل بی رغبتی خانواده ها به بچه دار شدن تحصیل آنهاست. وقتی خانواده ها شاهد ضعف تحصیلی فرزندان خود هستند، از بچه دار شدن یا ادامه تحصیل ناامید می شوند، آنگاه نهادهای مسئول در این امر مقصر پیری جمعیت ایران اسلامی می شوند که موضوع تذکر رهبری است. اگرچه خانواده ها نیز مسئولیت تربیت فرزندان را بر عهده دارند، اما انتظار می رود بحث آموزش آنها در نهادهای مسئول به درستی انجام شود.


دانشجویانی را که علاقه ای به تحصیل علم ندارند قرار دهید


در بین دانش آموزان احتمالاً افرادی هستند که علاقه کمتری به علم آموزی دارند، اما به دلیل شرایط جامعه و عوامل مختلف به مدرسه می روند. در حال حاضر اگر تمرکز بر آموزش باشد، عمر این انسان به هدر می رود و بعد از بهار زندگی در مدارس، نه علم آموخته و نه تحصیل کرده است. این فرد در جامعه با مشکلات عدیده ای از جمله قرار گرفتن در کنار دوستان ناباب و انجام کارهای نامناسب، آسیب پذیری اخلاقی و رفتاری، احتمال زیاد اعتیاد، ناتوانی در انجام امور عادی و در نهایت تبدیل شدن به هدف شرارت در جامعه مواجه خواهد شد.


بنابراین متولیان و مسئولان این امر باید سعی کنند بین «آموزش» و «تربیت» تعادل ایجاد کنند تا آسیب آنها نظم عمومی جامعه را بر هم نزند. ضعف در آموزش دانش آموزان علاوه بر اینکه باعث فریب و اغفال آنها و استفاده از آنها توسط دشمن برای برهم زدن نظم جامعه می شود، ریشه بسیاری از معضلات اجتماعی از جمله ازدواج های دیرهنگام، بی میلی خانواده ها به فرزندآوری و… و ناتوانی در حفظ جوانی جمعیت و محو شدن. این باورهای دینی است که امیدواریم با اطاعت از فرامین و خواسته های رهبر فرزانه و فرزانه انقلاب اسلامی ایران برای ایجاد عدالت در همه اقشار جامعه شاهد موفقیت روزافزون باشیم.


منابع و ماخذ


1- حسینی خامنه، سیدعلی (1392/02/17) بیانات در اجلاس معلمان سراسر کشور، https://khl.ink/f/26342


2- به نقل از سردار فدوی جانشین فرمانده کل سپاه – https://irna.ir/xjKHdh


3- حسینی خامنه، سیدعلی (1397/02/12) بیانات در اجلاس معلمان استان فارس، https://khl.ink/f/3428


4- ذاریات، آیه 56 _ هود، آیه 119


5- حسینی خامنه، سیدعلی (1397/02/12) بیانات در اجلاس معلمان استان فارس، https://khl.ink/f/3428


6- حسینی خامنه ای، سید علی (1397/09/08) بیانات در دیدار جمعی از اساتید، اعیان، مبلغان و پژوهشگران حوزه های علمیه کشور، https://khl.ink/f/3412


۷- گزارش ایسنا در: isna. ir / xdKgMm


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید