«آنتوان سوروگین» اولین عکاس عاشورایی + عزاداری های بدیع ایرانی


ماه محرم از نظر اجتماعی و مذهبی یکی از مهمترین ایام مذهبی مسلمانان و ایرانیان است. در طول دویست سال گذشته بسیاری از عکاسان حرفه ای و آماتور از دو روز تاسوعا و عاشورای حسینی به عنوان پایگاه استفاده کرده اند. مقاله زیر ضمن ارائه تاریخچه مختصری از عکاسی در ایران، تعدادی از ماندگارترین و معروف ترین عکس ها را مرور می کند.


به گزارش ایلنا، ماجرای ورود دوربین و رواج این هنر در ایران به دوران قاجار برمی گردد و تا قبل از این دوره هیچ عکسی در کشور ثبت نشده است. در واقع این محمد شاه قاجار بود که اولین وسایل عکاسی را از روسیه و انگلیس وارد کرد و سرانجام در اواسط دسامبر 1842 یا به عبارتی اواخر آذر 1221 هجری قمری بود که اولین عکس در ایران گرفته شد. پس از این واقعه، عکاسی کم کم به یکی از وقایع همیشگی دربار قاجار تبدیل می شود و کم کم جای خود را در حوادث و روابط باز می کند.


اولین عکس های محرم در چه مقطعی از تاریخ ثبت شد؟


قاعدتا اولین عکس های ماه محرم در زمان قاجار ثبت شده و از آن زمان تاکنون این زمینه مورد توجه عکاسان و مردم قرار گرفته است. بر این اساس می توان گفت اولین عکاسی که از عزاداری ماه محرم عکاسی کرده، آنتوان سوروگین، اهل گرجستان است و در زمان ناصرالدین شاه از مردم، آثار، آداب و رسوم و آیین های ایرانی عکاسی کرده است.


عکس ظهر عاشورای انطوان


زوهر عاشورا / عصر قاجار عکس از آنتوان سوروگین


اوست که حدود دویست سال پیش اولین عکس های عزاداری مردمی را در ماه محرم ثبت کرد و اکنون می توان آنها را اسناد تاریخی دانست. عکس های این عکاس در گالری هنر فریر در واشنگتن، موزه قوم شناسی ملی در لیدن و موزه عکس آمستردام در هلند نگهداری می شود.


مراسم بازیگری در ایام محرم


مراسم بازیگری در ایام محرم / قاجار عکس آنتون سوروگین


در دوره قاجار، ماه محرم عزاداری بین مقامات کشور و توده مردم بود و آنتوان سوروگین و بعدها دیگر عکاسان از این مناسبت عکاسی کردند. این رویه تا به امروز ادامه داشته است و عکاسان زیادی در دهه های گذشته از سوگواری مردم عکاسی کرده اند. اما در میان انبوهی از عکس هایی که تا به امروز ثبت شده اند، تنها تعداد کمی باقی مانده اند و برای دلشان عزیز هستند. در بخش بعدی چند اثر زیبا و ماندگار ثبت شده توسط عکاسان گذشته و معاصر را بررسی خواهیم کرد.


شبه خوانندگان تعزیه در ایام محرم عکس آنتون سوروگین


عکسی از تعزیه خوانان دوره قاجار / اثر آنتون سوروگین


ماه محرم و ویژگی هایی که از چشم عکاسان دور مانده است


ماه محرم خود ماه عزاداری است و این عزاداری در تمام مناطق ایران بدون کمبود برگزار می شود. اگر عزاداری دسته ها، هیئت ها و عزاداری دهه اول محرم در تکایا را در نظر بگیریم، متوجه می شویم که کل ماجرا یکی است. یعنی با انبوهی از سیاهپوشان یا محجبه روبرو هستیم که در یک اجتماع در فلان مکان، سینه یا زنجیر یکدیگر را می زنند و یکدیگر را می کشند. خروجی این کلیت یک فرم برای همه عکاسان یکسان است و آنچه عکس ها را منحصر به فرد می کند خلاقیت عکاس و نگاه او به عزاداری واقعه کربلاست.


سید علی میانه 5


کاری از سیدعلی مدل/ این عکس «غم» نام دارد و در بسیاری از رویدادهای بین المللی عنوانی را به دست آورده است.


بدون شک عکاسی در ثبت آثار جدید و خلاقانه و کمتر دیده شده با دوربین خود موفق خواهد بود. حالا دوربین این شخص متعلق به چه برندی است و چه خدماتی از نظر تجهیزات دارد، اینها مسائلی است که در اولویت قرار می گیرد. یعنی آنچه برای عکاسی از ماه محرم و ایام مربوط به آن مهم است، ایده و دیدگاه عکاس است. اما یک عکاس بر چه اساسی می تواند کارهای جدید و خلاقانه ای را ثبت کند؟


عصر انتظار 5


این عکس برگرفته از تابلوی «عصر عاشورا» استاد فرشچیان و توسط یک تیم کامل اعم از عکاس، کارگردان، طراح صحنه و لباس، طراح صحنه و طراح صحنه ساخته شده است. لازم به ذکر است که این عکس در بسیاری از رویدادها برگزیده شد.


چنان که گفته شد مجموع عزاداری ها همین است و دسته ها و دسته های عزاداران در ایام محرم به وفور یافت می شوند; بنابراین، اگر جزئیات را در نظر بگیرید، عکاسی موفق خواهد بود. اینکه عزاداری امام حسین (ع) مملو از نماد است، دلیلی است که به کمک عکاس خواهد آمد. علم، زنجیر، سنج، پر طاووس بر عالم، آلات موسیقی مانند طبل، تنبور و سنج تنها بخشی از نمادهایی است که در ماه محرم و عزاداری با آن مواجه می شویم و می تواند زمینه ساز ارائه آثاری با کیفیت باشد. .


2 احسان مرتضوی


اثر «نماز کنار دریا» از احسان مرتضوی/ این اثر روبان افتخار جشنواره چشم انداز هند را دریافت کرد.


عزاداری اقوام مختلف موضوعی برای ارائه آثار جدید و خلاقانه عکاسی است


مقوله مهم دیگری که برای عکاسان مفید است، پرداختن به عزاداری اقوام مختلف کشور در شهرها و روستاها است. ناگفته نماند که ایران از تنوع قومیتی بالایی برخوردار است، در حالی که مذهب اقوام مختلف شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز کشور یکی است. این یکنواختی باعث ایجاد وحدت واحد در عزاداری می شود و از نظر تفاوت های فرهنگی، پوششی، قومیتی، اجتماعی و اقلیمی، جزییاتی در عزاداری وجود دارد که مورد توجه افراد غیر بومی خواهد بود و عکاسان می توانند از این پتانسیل برای خلق آثار مشابه و متفاوت استفاده کنند. . . .


1 سعید عرب زاده


«صبح عاشورا» / عکاس سعید عرب زاده / ثبت شده در سال 96، استان لرستان، خرم آباد / مردم لرستان در ایام تاسوعا و عاشورا مراسمی رسمی به نام «گل مالی» دارند. لازم به ذکر است این اثر در جشنواره های چین و آمریکا موفق به کسب عنوان شد


نخل گردانی، عکاس ناشناس


عکسی از مراسم نخل سواری یکی از آیین های یزد و شهرستان های تابعه / عکاس گمنام


جواد عسکر اوغلی


اپرای عاشورایی جواد عسکراغلی/ عزاداران در حال پختن نذری های محرم


جواد عسکر اوغلی ۲


اثری دیگر از جواد عسکراغلی/ چهره افراد در مناسبات مذهبی گاه سوژه های بکر تلقی می شود و کشف آنها نیاز به تیزبینی و ریزه کاری عکاس دارد.


مناسک و مناسک قومی در معرض خلق تصاویری بدیع و ماندگار هستند


یکی دیگر از مشکلاتی که منجر به تفاوت عزاداری در نقاط مختلف کشور می شود، آداب و رسومی است که در هر نقطه از کشور وجود دارد. به عنوان مثال مراسم سنج و دمام نوازی در هیچ یک از مناطق کشور به جز شهرستان های جنوبی مطرح نیست. یا اینکه در برخی شهرها مراسمی به نام «علم رخگون» دارند و مردم شهرهای دیگر از آن خبر ندارند.


مرتضوی 4 اسب


«اسب‌ها» از احسان مرتضوی/ مدال برنز جشنواره «IuP PTOTO» چین


نوع، جنسیت و اندازه علوم نیز در نقاط مختلف ایران متفاوت است. به عنوان مثال، علم رایج در شهر دزفول، چوب یا کتری عمودی بسیار بلند است که توسط شخصی همراه با تشییع جنازه حمل می شود. نمونه دیگر نوع زنجیر و تنه عزاداران است که در شهرهای مختلف متفاوت است. مثلاً سبک عزاداری بانوان استان اردبیل را نمی توان با عزاداری مردم آبادان و اهواز که به آنها چلاب می گویند یکسان دانست. در پایان تمام موارد ذکر شده تنها گوشه ای از تفاوت هایی است که باعث ایجاد تنوع در نوع سوگواری مردم در شهرهای مختلف می شود و همه این موارد اگر جدی گرفته شود دست عکاس را برای خلق بدیع و خلاقانه می گذارد. آثار.


یدالله عبدی ۲


عکس زیبای ثبت شده در ایام سوگواری امام حسین (ع) / عکاس یدالله عبدی


یدالله عبدی


تصویری از ذوالجناح اسب امام حسین (ع) در مجلس تعزیه / اثری دیگر از یدالله عبدی


علی سامعی


کاری از علی سامعی


چرا پوشش مناسبت های مهم مذهبی برای عکاسان مهم است؟


بی شک عکس های ثبت شده توسط عکاسان گذشته و امروز علاوه بر داشتن چهره ای هنری، حاوی روایت هایی از دوره های مختلف تاریخی است و می توان آن را اسناد تاریخی سال ها و دهه های آینده دانست. نکته مهم دیگری که توجه عکاسان را به مقوله محرم و کربلا بیشتر می کند، جلب توجه مردم کشورهای دیگر به روابط مذهبی و ملی ایرانیان است.


کاری از محمدرضا معصومی


عکسی از یک شهروند در عزاداری امام حسین (ع) / عکاس: محمدرضا معصومی


بی شک حضور یک عکس اصیل و خلاقانه در یک مسابقه یا جشنواره بین المللی گویاتر و کاربردی تر از صدها هزار مداخله و بحث و نشست و همایش خواهد بود زیرا این ویژگی هنر است. تنها با زبان هنر است که می توان زیبایی و ظرافت ها را بدون ذره ای تحریف به دیگران نشان داد و عکاسی از جمله هنرهایی است که واقعیت ها را با جزئیات و بدون تعصب بیان می کند.


mahdiazadbakht6


عکسی از عزاداری مردم خرم آباد در ایام آذری حسینی / عکاس مهدی آزادبخت / این اثر جوایز متعددی را در مراسم های آیینی داخلی کسب کرده است. کتاب های عکس خارجی منتشر شده است


وجود رویدادهای داخلی پلی برای حضور عکاسان در رویدادهای بین المللی است


در سال های اخیر، بسیاری از هنرهای تجسمی مسیری پر فراز و نشیب را به سوی تکامل طی کرده اند. در همین راستا بود که رویدادهای مهمی مانند جشنواره های متعدد فجر و دوسالانه ایجاد شد و به حیات خود ادامه داد. بی شک وجود رویدادهای جمعی و رقابتی و حتی تجاری بستری مهم و مناسب برای فعالیت چندین نسل است. عکاسی نیز به عنوان یکی از هنرهای مهم و شناخته شده از این قاعده مستثنی نیست. درست است که به نظر می رسد هنر عکاسی اتفاقات زیادی دارد، اما در واقعیت اینطور نیست. زیرا بیشتر رویدادها غیررسمی و توسط سازمان های مختلف به صورت موقت و غیر مستمر برگزار می شود. واقعیت این است که تعداد رویدادهای مهم و رسمی که با محوریت عکاسی برگزار می شود کمتر از انگشتان یک دست است. در رابطه با عکس های محرم و عاشورا هنوز مسابقه و جشنواره مستقل و مستمری برگزار نشده است. بنابراین عکاسان ایرانی برای دیدن کار و استایل خود مجبور به حضور در رویدادهای خارجی هستند و این رویه نیز سختی ها و چالش هایی دارد.


مرتضوی 3


«سیگار» ساخته احسان مرتضوی که برنده جوایزی از رویدادهای بین المللی شده است


آخرین کلمه


در پایان باید گفت اگرچه حضور عکاسان ایرانی در رویدادهای معتبر بین المللی و مسابقات خارجی کار سختی است، اما در سال های اخیر عکاسان زیادی با عکس های عاشورا و محرم خود را به جهانیان معرفی کرده اند و برنده های مهمی شده اند. عناوین


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید