آگاهی از اخبار مبادله اسرا بین ایران و آمریکا را می توان چراغ سبزی در زمینه احیای برجام دانست/ نقش قطر و عمان در عرصه تلاش برای احیای برجام پنهان نیست. از هر کسی.


آگاهی از اخبار مبادله اسرا بین ایران و آمریکا را می توان چراغ سبزی در زمینه احیای برجام دانست/ نقش قطر و عمان در عرصه تلاش برای احیای برجام پنهان نیست. از هر کسی.

یک کارشناس مسائل آمریکا گفت: در مذاکرات برای احیای برجام، مبادله اسرا به عنوان یک اقدام مقدماتی برای ایجاد زمینه مذاکرات مطرح شد و در صورت انجام چنین اقدامی می توان آن را به چراغ سبز تعبیر کرد. برای ایران و آمریکا برای پیشرفت مذاکرات در سایر زمینه ها.


مرتضی مکی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، خبر آزادی باقر نمازی، یکی از بازداشت شدگان دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی و صدور مجوز به سیامک نمازی، دیگر زندانی دوتابعیتی و همچنین آزادی را ارزیابی کرد. وی از پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی و در پاسخ به این سوال که با توجه به توقف مذاکرات برای احیای برجام، این خبر ممکن است نشانه گشایش در این زمینه باشد، گفت: موضوع تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و ما در ازای دریافتی تهران پس از این مبادلات و آزادی زندانیان دو تابعیتی، موضوعی است که در دهه های اخیر همواره به آن پرداخته شده و غرامت دریافت کرده ایم. اما اکنون در روند مذاکرات برای راه اندازی مجدد برجام به صورت جدی و آشکارتر مطرح شده و در مذاکرات منتهی به برجام در سال 2015 نیز این موضوع مطرح و تبادل نظر صورت گرفت.


وی ادامه داد: اما در مذاکرات برای احیای برجام، مبادله زندانیان به عنوان اقدامی مقدماتی برای ایجاد زمینه مذاکرات مطرح شد و در صورت انجام چنین اقدامی، می توان آن را به چراغ سبز ایران تعبیر کرد. ایالات متحده برای پیشرفت مذاکرات در سایر بخش ها.


وی افزود: این خبر که روز شنبه در چارچوب تعلیق مذاکرات و به رسمیت شناختن بن بست ایجاد شده در روند مذاکرات توسط دولت آمریکا منتشر شد، گمانه زنی ها مبنی بر ارسال سیگنال مثبت طرفین به یکدیگر را تقویت خواهد کرد. شاید یک گشایش در روند مذاکره در حال شکل گیری است. این اخبار و گمانه زنی ها ممکن است صحت داشته باشد و در واقع هیچ تاثیری در انتظار احیای برجام نداشته باشد. اما تاثیر مثبت این تبادل زندانیان بیش از جنبه‌های منفی و خنثی این اقدام در روند آغاز مجدد توافق هسته‌ای است، زیرا هم ایران و هم آمریکا به ضرورت احیای برجام واقف هستند. البته باید این نکته را هم در نظر بگیریم که تحولات داخلی ایران متأسفانه تأثیر منفی بر روند راه اندازی مجدد برجام داشته است.


این تحلیلگر سیاست خارجی همچنین در پاسخ به این سوال که بر اساس آن در خبر آزادی یکی از بازداشت شدگان با تابعیت دوگانه آمده است که این اقدام با وساطت یکی از کشورهای منطقه با توجه به فعال شدن مجدد صورت گرفته است. وزیر امور خارجه عمان در هفته های گذشته، اگر بتوان این گونه تعبیر کرد که اتحادیه اروپا نقش خود را در روابط تهران و واشنگتن از دست داده است، گفت: عمان و قطر هر زمان که مذاکرات به بن بست رسیده و اقدام جدی انجام نداده اند، مداخله کرده اند. توسط اروپا گرفته شد. در دیدار امیر عبداللهیان با همتایان خود از قطر و عمان در نیویورک، موضوع راه اندازی مجدد برجام نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نقش این دو کشور امری پنهان نیست. یقیناً این اقدام و این مبادله که با میانجیگری عمان و قطر صورت می گیرد و می تواند به حرکتی در زمینه احیای برجام منجر شود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید