آیا استرس باعث سرطان می شود؟ مطالعات چه می گویند؟


این روزها استرس بخشی از زندگی همه ما شده است. استرس کاری، استرس مالی، استرس عاطفی. وقتی استرس داریم، بدن دچار تغییرات فیزیولوژیکی می شود که معمولا موقتی هستند و وقتی عامل استرس زا حذف می شود همه چیز به حالت عادی باز می گردد. اما اگر مدام استرس داشته باشیم چه؟ استرس طولانی مدت می تواند باعث تغییرات دائمی در بدن شود و سلامت روحی و جسمی را به خطر بیندازد. در این مقاله می خواهیم ببینیم آیا استرس باعث سرطان می شود یا خیر؟ با ما بمان.

آیا استرس باعث سرطان می شود؟


شواهد کمی وجود دارد که استرس به طور مستقیم باعث سرطان می شود. با این حال، هنگامی که ما استرس داریم، مراقبت از بدن و سالم ماندن دشوارتر می شود.

آیا تا به حال دقت کرده اید که وقتی استرس دارید چه می کنید؟ ما عادت داریم استرس خود را با فعالیت های ناسالم مانند سیگار کشیدن و پرخوری زمانی که استرس داریم سرکوب کنیم. به عبارت دیگر، ما از این عادات ناسالم برای مقابله با استرس استفاده می کنیم. مشکل اینجاست که طبق تحقیقات، همه این عادات ناسالم با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط هستند.

استرس می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند

یکی از نظریه هایی که در مورد رابطه استرس و سرطان وجود دارد این است که فرد به دلیل ضعف سیستم ایمنی در معرض خطر بیشتری قرار دارد. زندگی طولانی مدت با استرس مزمن می تواند سیستم ایمنی فرد را تضعیف کند. نقش سیستم ایمنی محافظت از بدن در برابر بیماری و عفونت است. بنابراین، سیستم ایمنی ضعیف می تواند فرد را مستعد ابتلا به سرطان کند.

مطالعه ای در مورد تأثیر استرس محل کار بر مردان مبتلا به سرطان پروستات در سال 2017 انجام شد و محققان به این نتیجه رسیدند که بین قرار گرفتن طولانی مدت در معرض استرس در محل کار و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات قبل از سن 65 سالگی ارتباط وجود دارد.

بر اساس برخی تحقیقات، استرس می تواند افراد مبتلا به سرطان، به ویژه سرطان سینه، تخمدان یا روده بزرگ را عود کند. زمانی که فرد استرس دارد، بدن تولید هورمون هایی مانند نوراپی نفرین را افزایش می دهد. به نظر می رسد این هورمون ها رشد سلول های سرطانی را تحریک می کنند.

استرس می تواند باعث بازگشت سرطان شود

اگرچه هیچ تحقیقی نمی تواند به طور قطعی ثابت کند که استرس به طور مستقیم باعث سرطان می شود، طبق برخی تحقیقات، استرس حتی پس از سال ها بهبودی می تواند باعث بازگشت سرطان شود.

مطالعات انسانی برای حمایت از این ادعا قطعی نبوده است و در بیشتر موارد، دانشمندان نمی دانند که چرا سرطان پس از درمان موفقیت آمیز عود می کند. با این حال، آزمایش های زیادی بر روی حیوانات انجام شده است که ارتباط مستقیم بین استرس و سرطان را نشان می دهد.

آیا سطح استرس قابل تشخیص است؟

آیا سطح استرس قابل تشخیص است؟

به طور کلی 2 نوع استرس داریم:

  • استرس حاد؛
  • استرس مزمن.

استرس حاد استرس گذرا است. وقتی دیر به اتوبوس می‌رسید یا ناگهان درگیر دعوا یا مشاجره می‌شوید، احساس استرس زیادی می‌کنید.

استرس مزمن نوعی استرس است که هفته ها یا حتی ماه ها ادامه دارد. به استرس مزمن استرس طولانی مدت نیز گفته می شود. این نوع استرس می تواند بر سلامتی تأثیر منفی بگذارد. علائم استرس مزمن عبارتند از:

هنگام تشخیص استرس مزمن، پزشک در مورد عوامل استرس زا در زندگی و نحوه واکنش فرد به این عوامل سوال می کند.

هیچ آزمایش پزشکی یا تشخیصی خاصی برای تشخیص استرس مزمن وجود ندارد. اما اگر پزشک مشکوک به سرطان باشد، معمولا آزمایش های غربالگری سرطان مانند آزمایش خون و تصویربرداری را تجویز می کند.

پس از انجام این آزمایشات، ممکن است نیاز به بیوپسی برای تایید اینکه آیا فرد مبتلا به سرطان است یا خیر. بیوپسی به این معنی است که از بافت ناحیه مشکوک به سرطان نمونه برداری می شود. سپس آسیب شناس نمونه را بررسی می کند تا ببیند آیا سلول های سرطانی در بافت وجود دارد یا خیر.

مقابله با استرس و سرطان

بهترین راه برای مقابله با استرس و پیشگیری از سرطان این است که مطمئن شوید بدن و سیستم ایمنی شما همیشه در سلامت کامل هستند. شما همیشه نمی توانید از وقوع رویدادهای استرس زا جلوگیری کنید، اما می توانید استرس را با استراتژی مدیریت کنید. در زیر چند راهکار موثر برای مقابله با استرس نوشته ایم.

1. یوگا و مدیتیشن را تمرین کنید

طبق برخی تحقیقات، یوگا و مدیتیشن برای مقابله با استرس بسیار مفید هستند. برای شروع نیازی به متخصص بودن ندارید. تماشای ویدیوهای یوگا و مدیتیشن برای مبتدیان نقطه خوبی برای شروع است.

2. با یک روانشناس صحبت کنید

در بیشتر مواقع منبع استرس افراد احساسات آنهاست. در این صورت خلاص شدن از شر عامل استرس زا پیچیده تر می شود. در این شرایط، صحبت با یک روانشناس می تواند مفید باشد. یک روانشناس به شما یاد می دهد که چگونه استرس را مدیریت کنید.

3. خواب کافی

استرس داشتن و خوب نخوابیدن نوعی دور باطل را تشکیل می دهد. شما استرس دارید، بنابراین نمی توانید خوب بخوابید و چون خوب نمی خوابید، استرس در شما باقی می ماند.

زمان خواب مشخصی را تنظیم کنید و وسایلی که نور آبی ساطع می کنند را کنار بگذارید. استرس به بدن و سیستم ایمنی آسیب می رساند. خواب کافی به بدن زمان می دهد تا خود را ترمیم کند.

آخرین کلمه

در پاسخ به این سوال که آیا استرس باعث سرطان می شود، باید بگوییم خیر، استرس مستقیماً باعث سرطان نمی شود، بلکه سیستم دفاعی بدن را ضعیف می کند. سیستم ایمنی ضعیف نمی تواند بدن را به خوبی در برابر عوامل سرطان زا محافظت کند. استرس گاه به گاه چیزی نیست که بخواهید نگران آن باشید. فقط باید مراقب باشید که این استرس به استرس مزمن تبدیل نشود. سعی کنید منابع استرس خود را شناسایی کرده و از بین ببرید.

شما بگو

شما هم استرس دارید؟ چه زمانی بیشترین استرس را دارید؟ آیا برای کنترل این استرس کاری انجام داده اید؟ خوشحال می شویم نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


فروشگاه چطور - مجموعه صوتی چگونه شادتر زندگی کنیم؟

فرمول شادی و مثبت اندیشی را بیاموزید و با افسردگی خداحافظی کنید
هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید