آیا جراحی کاهش وزن ضرر دارد؟ (علل احتمالی درد + روش های درمان آن)


در این صفحه به یکی از نگرانی های رایج در مورد جراحی کاهش وزن می پردازیم که احتمال بروز درد در حین و بعد از جراحی است. اگر در مورد درد جراحی کاهش وزن یا به خصوص درد بعد از آستین معده سوالی دارید، حتما این مقاله را تا انتها بخوانید.

آیا جراحی کاهش وزن ضرر دارد؟

باید بگوییم که اگر منظور خود جراحی است، مطمئن باشید که در حین عمل دردی احساس نمی کنید. در واقع قبل از عمل شما بیهوش خواهید شد و نه تنها درد آستین معده یا هر عمل لاغری دیگری را احساس نمی کنید، بلکه حتی خاطره ای از عمل به یاد نمی آورید.

آیا بعد از جراحی کاهش وزن دچار درد خواهیم شد؟

جراحی کاهش وزن یک عمل جراحی بزرگ با درجات مختلف پیچیدگی است، به همین دلیل معمولاً بیمار در چند روز اول پس از جراحی کاهش وزن احساس خستگی مفرط، تهوع، استفراغ، بی خوابی، درد جراحی، ضعف، سرگیجه خفیف، درد می کند. در هنگام خروج باد از معده (هم از طریق دهان و هم از طریق مقعد) و تغییرات ذهنی است.

بنابراین بله، پس از عمل احتمالاً به دلیل کاهش وزن با درجاتی از درد مواجه خواهید شد. اما خبر خوب این است که درد بعد از اسلیو معده یا هر روش کاهش وزن دیگری به خوبی در بیمارستان مدیریت و تسکین می یابد.

در واقع می توانید مطمئن باشید که ایجاد حس آرامش و تسکین درد به بیمار پس از جراحی کاهش وزن یکی از اولویت های پرسنل بیمارستان است. به همین دلیل، پرستاران بیمارستان ممکن است برای کاهش درد به شما مسکن تزریق کنند.

🔔 بیشتر بخوانید: تجربیات افرادی که جراحی اسلیو معده انجام داده اند

چه چیزی باعث درد بعد از جراحی کاهش وزن می شود؟

درد معمولاً یک مشکل عادی و جزئی پس از اکثر روش های جراحی است. بدن اصلاح و دستکاری می شود و بافت های آسیب دیده ترمیم می شوند و با بهبود بیشتر درد به تدریج ناپدید می شود.

درد پس از جراحی کاهش وزن معمولاً بسته به نوع جراحی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از آنجایی که اسلیو معده و بای پس معده بیشتر از روش های دیگر رایج است، در قسمت بعدی به علت درد بعد از اسلیو معده و علت درد بعد از جراحی بای پس معده نیز خواهیم پرداخت.

علت درد بعد از آستین معده چیست؟

درد در محل برش روی شکم

شایع ترین علت درد نازک شدن آستین معده در اطراف بخیه ها احساس می شود. دلیل این امر این است که جراح معده را از یکی از برش ها خارج کرده و به دلیل حجیم بودن معده، برش اولیه باید بزرگ شود. معده معمولاً از برش سمت چپ زیر قفسه سینه برداشته می شود و پس از آستین معده درد در این ناحیه احساس می شود.

کاملاً طبیعی است که بیشترین درد در این نقطه بعد از اسلیو معده احساس شود. از آنجا که این برش فشار داده می شود و اغلب زمانی که معده از طریق آستین معده خارج می شود کشیده می شود، رشته های عضلانی پاره می شوند و اغلب باعث کبودی می شوند. این منجر به درد بعد از آستین معده می شود.

🔔 بیشتر بخوانید: چگونه یک جراح لاغری خوب پیدا کنیم؟

درد روش لاغری آستین معده بعد از غذا خوردن

پرخوری پس از عمل جراحی کاهش وزن به این دلیل اتفاق می افتد که برای برخی از افراد سازگاری با رژیم غذایی و اندازه جدید دشوار است. بسیاری از افراد سعی می کنند عادات غذایی قدیمی خود را تغییر دهند و موفق می شوند، اما برای برخی از آنها انجام این تغییرات زمان می برد.

هنگامی که پرخوری می کنید، اثرات آن بلافاصله پس از غذا قابل مشاهده است. پرخوری زمانی اتفاق می افتد که شما سریع غذا می خورید یا غذای خود را به طور کامل نجوید. غذای بیش از حد در یک زمان به معده می رسد که می تواند باعث ناراحتی و درد شود.

گاز

بیشتر اوقات، علت درد پس از کاهش وزن، تجمع گاز در معده و روده بعد از غذا خوردن است. علت این تجمع گاز اساساً تغییرات هورمونی پس از جراحی چاقی است که منجر به تغییر در نحوه پردازش غذا می شود. به همین دلیل توصیه می شود پس از انجام یک عمل لاغری مانند اسلیو تا مدتی از مصرف لبنیات و حبوباتی که باعث تجمع گاز در معده و روده می شوند خودداری کنید.

همچنین توجه به این نکته مهم است که برخی از افراد هنگام نوشیدن، غذا خوردن یا صحبت کردن هوا را می بلعند که ممکن است بعد از جراحی چاقی بیشتر قابل توجه باشد. برای درمان درد پس از آستین معده بعد از غذا خوردن، سعی کنید فقط غذاهای توصیه شده توسط جراح خود را مصرف کنید.

یبوست

یکی از دلایل درد پس از جراحی کاهش وزن، یبوست مزمن است. در واقع یبوست بعد از جراحی اسلیو معده و بای پس یکی از شایع ترین مشکلاتی است که بیماران با آن مواجه هستند که به راحتی قابل کنترل و درمان است. تغییرات رژیم غذایی که پس از جراحی رخ می دهد کاملاً محدود کننده است و نحوه هضم غذا را در بدن تغییر می دهد.

همچنین، برخی از مواد مغذی مهم میکرو و کلان که به هضم غذا کمک می کنند ممکن است توسط بدن دریافت نشوند. کمبود فیبر نیز به طور گسترده پس از جراحی چاقی گزارش شده است و می تواند به احساس یبوست کمک کند. برای جلوگیری از درد بعد از آستین معده (اگر ناشی از یبوست باشد)، تغییرات رژیم غذایی، مصرف مواد مغذی و دریافت فیبر کافی می تواند موثر باشد.

🔔 بیشتر بخوانید: همه چیز درباره رژیم غذایی بعد از اسلیو معده

سندرم دامپینگ

سندرم دامپینگ یک مشکل رایج با طیف وسیعی از علائم است که در تعدادی از افراد پس از جراحی اسلیو معده و بای پس رخ می دهد. این سندرم در واقع به وضعیتی اشاره دارد که در آن غذا خیلی سریع از معده به روده کوچک بدون هضم کافی تخلیه می شود.

این فرآیند معمولاً بلافاصله پس از خوردن غذا رخ می دهد و همچنین می تواند به صورت دفع ادرار زودهنگام یا دیرهنگام ظاهر شود. ادرار کردن زودهنگام می تواند به محض 10 تا 30 دقیقه پس از غذا رخ دهد، در حالی که دفع تاخیری بین یک تا سه ساعت پس از غذا رخ می دهد. اگر در این مدت درد بعد از آستین معده را تجربه کردید، ممکن است علت سندرم دامپینگ باشد.

جراح معمولاً برای کاهش درد جراحی کاهش وزن ناشی از سندرم دامپینگ، باید تغییراتی در تغذیه و تغذیه ایجاد کند. داروهای تجویز شده توسط پزشک نیز موثر خواهند بود.

چه چیزی باعث درد بعد از جراحی بای پس کاهش وزن می شود؟

در طی عمل بای پس معده، نقطه آناستوموز (نقطه ای که روده با معده جدید برخورد می کند) معمولاً با بخیه یا منگنه دایره ای بسته می شود. این منگنه ها بزرگ هستند و برای وارد کردن آنها از طریق برش نیاز به باز کردن برش سمت چپ قفسه سینه است. قرار دادن و برداشتن این دستگاه بخیه می تواند باعث کشیدگی عضلات و در برخی موارد کبودی شود.

از آنجایی که برش ها در جراحی بای پس و اسلیو معده کمی بزرگتر خواهند بود، این دو جراحی ممکن است درد بیشتری نسبت به جراحی بای پس معده ایجاد کنند.

درد مری پس از کاهش وزن و بای پس معده

یکی از علل درد پس از جراحی بای پس برای کاهش وزن، اسپاسم و احتقان مری است. در واقع، برخی از بیمارانی که تحت عمل بای پس معده قرار می‌گیرند، ممکن است پس از صرف غذا، درد غیرقابل توصیفی را در ناحیه قفسه سینه و ابتدای معده تجربه کنند که مربوط به مری است. مری مسئول فشار دادن غذایی است که می خوریم تا به معده برسد. بسیاری از بیماران این نوع درد را گیج کننده می دانند زیرا محل جراحی نیست، اما توضیحی برای آن وجود دارد.

برای تسکین درد بعد از جراحی لاغری چه باید کرد؟

به طور کلی درد بعد از جراحی کاهش وزن مشکل حادی نیست زیرا می توان از مسکن ها برای تسکین درد استفاده کرد. پس از چند روز جراحی کاهش وزن، اکثر بیماران دیگر نیازی به مسکن ندارند و می توانند ظرف یک یا دو هفته به سر کار خود بازگردند. اما خم شدن و برخاستن از حالت نشسته و چرخاندن بالاتنه می تواند باعث درد شدید بیمار برای چند روز شود. این حالت به مرور زمان از بین خواهد رفت.

درد بعد از کاهش وزن واقعا مشکل پیچیده ای نیست

اما به یاد داشته باشید که این درد با بیماری که می گوید اگر برگردم جراحی کاهش وزن انجام نمی دهم نیست. بنابراین ممکن است برای مدتی بعد از جراحی کمی درد داشته باشید، اما جراحی کاهش وزن در دراز مدت ارزش آن را دارد.

به همین دلیل، همیشه یک قدم جلوتر از درد باشید و برای دریافت کمک یا مسکن صبر نکنید تا درد شما به بدترین حالت خود برسد. مسکن ها در پیشگیری از درد بهترین کار را دارند، بنابراین آنها را به موقع و دقیق مصرف کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که احتمال معتاد شدن به مسکن ها پس از یک دوره مصرف به دلیل شرایط پزشکی خاص مانند جراحی بسیار کم است، بنابراین جای نگرانی نیست.

🔔 بیشتر بخوانید: آیا بعد از جراحی اسلیو معده احتمال یبوست وجود دارد؟

خبر خوب این است که دوره نقاهت معمولا کوتاه است

خبر خوب این است که اکثر بیماران گزارش می دهند که پس از جراحی اسلیو معده می توانند با کمترین درد بهبود یابند. برخی از آنها به جای بخیه و برخی دیگر بعد از جراحی لاپاراسکوپی درد گردن و شانه دارند. همچنین ممکن است با توجه به اقدامات انجام شده برای کنترل بسته شدن و عدم خروج معده، بیمار در هنگام اجابت مزاج دچار درد شود.

اقداماتی برای تسریع بهبودی

علاوه بر مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک و رعایت رژیم غذایی پس از جراحی کاهش وزن، بیمار می تواند با رعایت نکات زیر سرعت بهبودی خود را افزایش دهد.

  • وقتی خسته هستید استراحت کنید. استراحت کافی می تواند تاثیر زیادی در بهبودی فرد داشته باشد.
  • سعی کنید هر روز پیاده روی کنید و به تدریج زمان این پیاده روی را افزایش دهید. پیاده روی می تواند جریان خون را افزایش دهد و از ذات الریه و یبوست جلوگیری کند.
  • از بلند کردن هر چیزی که به زخم شما فشار می آورد خودداری کنید. این می تواند شامل بلند کردن کیسه های خرید، کیف پول، کوله پشتی، حیوانات خانگی یا حتی کودک شما باشد.
  • سعی کنید تا زمانی که پزشک به شما اجازه ندهد از فعالیت های شدید مانند دوچرخه سواری، دویدن، وزنه برداری یا ایروبیک خودداری کنید.
  • هنگام سرفه یا نفس عمیق یک بالش روی زخم ها قرار دهید. این روش باعث تقویت عضلات شکم و کاهش درد می شود.
  • سعی کنید نفس های عمیق بکشید. این از پنومونی جلوگیری می کند.
  • می توانید دوش بگیرید اما از خیس کردن زخم ها خودداری کنید. برای این منظور می توانید از پانسمان های ضد آب استفاده کنید. به مدت دو هفته از حمام کردن در وان خودداری کنید.
  • به محض اینکه مصرف مسکن ها و داروهای تجویزی را متوقف کردید، می توانید رانندگی را از سر بگیرید. دلیل این امر این است که برخی از داروها می توانند بر سرعت عملکرد و واکنش های بیمار تأثیر بگذارند. علاوه بر این، بیمار باید بتواند برای مدت طولانی روی صندلی بنشیند، حتی اگر قصد سفر به مقصدی دور را نداشته باشد.
  • به احتمال زیاد باید 2 هفته از کار خود مرخصی بگیرید. البته این زمان بسته به نوع کار و نحوه ریکاوری بدن هر فرد ممکن است متفاوت باشد.
  • از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید بعد از جراحی کاهش وزن رابطه جنسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید