آیا عوارض جفت مشکل ساز است؟ + راهنمای تشخیص، پیشگیری و درمان – نعناع


مشکلات و علائم سخت و پیچیده زیادی در دوران بارداری وجود دارد. در واقع، همین مشکلات است که تجربه بارداری را برای یک زن دشوار می کند. عوارض جفت سرراهی از جمله این عوارض است که می تواند منجر به ختم بارداری یا تهدید سلامت مادر و جنین شود.

وارد اپلیکیشن شوید

روی دکمه بالا کلیک کنید و برنامه رایگان Mint را دانلود کنیدمی توانید هفته به هفته بارداری خود را با تمام جزئیات پیگیری کنید و طبق تصویر زیر از اتفاقات این هفته ها مطلع شوید.

هفته اول را برای حداکثر 42 بارداری در چرخه بارداری برنامه نعنا دنبال کنید

هفته اول را برای حداکثر 42 بارداری در چرخه بارداری برنامه نعنا دنبال کنید

شرح عوارض جفت سرراهی

زوج جنینی به دیواره رحم می چسبد و مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز جنین را از طریق بند ناف تامین می کند. اما زوج خیابانی یعنی چه؟ این وضعیتی است که در آن جفت بسیار نزدیک به دهانه رحم است و تمام یا بخشی از دهانه رحم را می پوشاند.

جفت سرراهی جفت سرراهی است و در حدود 1 مورد از هر 200 بارداری رخ می دهد، توجه داشته باشید که این عارضه معمولا در هفته های اول بارداری مشکلی ایجاد نمی کند و با پیشرفت بارداری از بین می رود. اما اگر ادامه پیدا کند باعث خونریزی شدید و مشکلات دیگری در دوران بارداری می شود.

به طور معمول جفت در قسمت بالایی دیواره رحم و دور از دهانه رحم قرار دارد. موقعیت جفت تا زمان تولد نوزاد وجود دارد. در آخرین مرحله زایمان و پس از تولد نوزاد، جفت از دیواره جدا شده و بر مجرای زایمان (واژن) فشار می آورد. این فرآیند “پس از تولد” نامیده می شود.

در طول زایمان، نوزاد از دهانه رحم به کانال زایمان می رود. با این حال، اگر جداشدگی جفت هنگام باز و بسته شدن دهانه رحم رخ دهد، رگ های خونی که جفت را به رحم متصل می کند ممکن است پاره شود. این وضعیت باعث خونریزی شدید در هنگام زایمان می شود و خطراتی برای سلامتی جنین و مادر به همراه دارد.

اگر عارضه جفت با سونوگرافی و انسداد دهانه رحم تایید شود، زایمان طبیعی انجام نمی شود و لازم است نوزاد به روش سزارین به دنیا بیاید.

علت جدا شدن جفت چیست؟

هیچ کس علت چنین عارضه ای را نمی داند. اما اگر در شرایط زیر قرار بگیرید، خطر این عارضه بیشتر است:

  • تجربه سزارین در گذشته
  • باردار شو لقاح مصنوعی IVF
  • سیگار کشیدن
  • استفاده از کوکائین
  • بارداری در سنین بالا (بالای 35 سال)
  • تجربه بارداری قبلی
  • بارداری دوقلو یا چند قلو
  • تجربه عوارض در اوایل بارداری
  • جراحی اندام تناسلی داخلی مانند میومکتومی یا برداشتن بافت از دیواره رحم (کورتاژ) را تجربه کنید. برخی از زنان پس از سقط جنین کورتاژ می شوند.

آیا عارضه ممکن است عود کند؟

این عارضه معمولا در سه ماهه دوم قابل توجه است.

این عارضه معمولا در سه ماهه دوم قابل توجه است.

توجه داشته باشید که در صورت داشتن سابقه بارداری قبلی، احتمال عود ۲ تا ۳ درصد وجود دارد.

جفت سرراهی چه علائمی دارد؟

خوب است بدانید که در اکثر مواقع این عارضه بدون علامت است. اما معمولاً با معاینات سونوگرافی منظم قابل تشخیص است. برای آن دسته از زنان باردار که علائم دارند، جفت سرراهی و لکه بینی با هم اتفاق می افتد. این خونریزی بدون درد در نیمه دوم بارداری اتفاق می افتد. ممکن است گرفتگی هم داشته باشید. در این شرایط لازم است به ماما اطلاع داده شود. اگر خونریزی شدید دارید حتما به بیمارستان بروید.

همه موارد این عارضه خونریزی واژینال ندارند. در واقع، حدود یک سوم افراد درگیر هیچ علامتی ندارند.

تشخیص عوارض جفت

همانطور که در بالا توضیح داده شد، سونوگرافی معمولا عارضه را نشان می دهد و همچنین محل آن را مشخص می کند. در برخی موارد، ماما ممکن است آزمایش سونوگرافی را به صورت واژینال انجام دهد.

سونوگرافی سه ماهه دوم، حتی اگر علائمی مانند خونریزی واژینال را نداشته باشید، می تواند عارضه ای را نشان دهد. نگران نباش! جفت جاده در هفته 12 (شروع ربع دوم) می توان با سونوگرافی مکرر تشخیص داد تا از بسته نبودن دهانه رحم اطمینان حاصل شود. اگر تایید شود که دهانه رحم مسدود نشده است، زایمان طبیعی برای شما تجویز می شود.

درمان جفت سرراهی

درمان بستگی به سن حاملگی، شدت خونریزی و سلامت مادر و جنین دارد. هدف داشتن یک بارداری سالم است. ماما می تواند آزمایشات واژینال را سفارش دهد یا حذف کند رابطه جنسی در دوران بارداری برای جلوگیری از آسیب جفت و خونریزی تجویز کنید.

همچنین برای جلوگیری از خونریزی شدید باید خود را برای زایمان سزارین آماده کنید. اگر در هفته های اول بارداری هیچ علامتی نداشته باشید، تحت درمان قرار نخواهید گرفت، اما با یک سونوگرافی معمولی، ماما از طبیعی بودن وضعیت شما مطمئن می شود.

استراحت، خون رسانی به بدن مادر و داروهای کنترل جفت سرراهی

استراحت، خون رسانی به بدن مادر و داروهای کنترل جفت سرراهی

توجه داشته باشید که در صورت خونریزی از جفت، ماما شما را در بیمارستان معاینه خواهد کرد. اگر آزمایشات نشان دهد که وضعیت مادر و نوزاد طبیعی است، ماما احتمالاً درمان را برای حفظ بارداری تا زمانی که ممکن است آغاز می کند.

در صورت خونریزی شدید، درمان احتمالاً با هجوم خون به بدن مادر آغاز می شود. همچنین ممکن است ماما داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها را برای افزایش سرعت رشد ریه ها و سایر اندام های کودک تجویز کند. این درمان اساسی است زایمان زودرس فراهم می کند.

همچنین ماما تا زمان زایمان بستری در بیمارستان را تجویز می کند. اگر خونریزی متوقف شد، می توانید به خانه بروید. اما اگر به مدت 34 تا 36 هفته خونریزی شدید از جفت سرراهی داشته باشید، ماما احتمالاً سزارین اورژانسی را انجام خواهد داد.

درمان در صورت سقط جنین

در صورت داشتن این عارضه، درمان فوری آغاز می شود. همچنین باید موارد زیر را رعایت کنید:

عدم رابطه جنسی منجر به ارگاسم می شود

از دخول واژن یا آزمایش واژینال خودداری کنید

از ورزش های سبک یا سنگین خودداری کنید

از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید

داری از ایستادن طولانی مدت (بیش از یک ساعت)

توجه داشته باشید که انجام هر یک از این موارد باعث پرش و خونریزی می شود.

بیایید با شما صحبت کنیم

مشکلات و علائم سخت و پیچیده بارداری زیاد است! همچنین باید اضافه کنیم که برخی از مشکلات در دوران بارداری باعث ختم بارداری و همچنین تهدید سلامت مادر و نوزاد می شود.

عوارض جفت سرراهی یکی از همان مشکلاتی است که به دلیل قرار گرفتن جفت در دهانه رحم و انسداد آن در بدو تولد رخ می دهد. این عارضه در سه ماهه دوم بارداری با معاینات منظم سونوگرافی قابل تشخیص است و بارزترین علامت آن لکه بینی یا خونریزی بدون درد است.

نداشتن رابطه جنسی منجر به ارگاسم می شود، بلند نکردن اجسام سنگین، خودداری از ورزش های شدید از جمله موارد مراقبتی هستند که در صورت تشخیص جفت سرراهی باید رعایت کنید.

منبع: Marchofdimes

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید