آیا می توانم با کیست تخمدان باردار شوم؟ کدام نوع کیست در بارداری خطرناک تر است؟


کیست تخمدان کیسه ای پر از مایع است که در داخل یا روی تخمدان ها تشکیل می شود. کیست تخمدان بسیار شایع است و اکثر زنان حداقل یک بار در زندگی خود آن را تجربه کرده اند. انواع مختلفی از کیست ها وجود دارد که اغلب بی ضرر هستند و می توان آنها را به تنهایی با داروها و درمان های خانگی برای کیست تخمدان از بین برد. با این حال، برخی از آنها می توانند بر باروری و بارداری فرد تأثیر بگذارند. در این مقاله توضیحاتی در مورد تاثیر کیست تخمدان در بارداری ارائه کرده ایم که ممکن است برای خانم های باردار یا عزیزانی که در حال حاضر دچار کیست هستند و قصد بارداری دارند مفید باشد.

علل کیست تخمدان در بارداری چیست؟

همه زنان باردار دارای کیست جسم زرد در تخمدان هستند. علت ایجاد کیست تخمدان در بارداری این کیست ها هورمون پروژسترون را تولید می کنند و به آنها «کیست بارداری» می گویند. همه بارداری ها در 10-12 هفته اول به پروژسترون نیاز دارند. اکثر بارداری هایی که در آن جسم زرد قبل از هفته 11 با عمل جراحی برداشته می شود به سقط جنین ختم می شود. با ارائه پروژسترون تا 12 هفته می توان از سقط جنین جلوگیری کرد. در ادامه مطلب تاثیر کیست تخمدان در بارداری بیایید بررسی کنیم.

آیا کیست تخمدان از بارداری جلوگیری می کند؟

همانطور که گفته شد، برخی از انواع کیست تخمدان می تواند بر بارداری فرد تأثیر بگذارد. به طور کلی، کیست هایی که می توانند باعث مشکلات بارداری شوند عبارتند از:

که است؟ شکلات یا آندومتر

کیست‌های تخمدان معمولاً بارداری را دشوار نمی‌کنند، اما اگر ریشه در موارد دیگری مانند اندومتریوز داشته باشند، می‌توانند در بارداری اختلال ایجاد کنند.

آندومتریوز بیماری است که در آن سلول های پوشش داخلی رحم در خارج از رحم رشد می کنند. ادامه رشد این سلول ها باعث مسدود شدن لوله های فالوپ و در نتیجه تجمع خون در تخمدان ها و در نهایت تشکیل کیست می شود.

تصویر شماتیک از یک رحم سالم و بیمار

اگرچه اندومتریوز شانس باروری را کاهش می دهد، اما هنوز امکان پذیر است بارداری با کیست تخمدان شکلات وجود خواهد داشت. در واقع حدود 50 درصد از زنان نابارور از اندومتریوز رنج می برند. در واقع راه هایی برای کاهش خطر ابتلا به اندومتریوز وجود دارد.

 • ورزش مداوم
 • از مصرف زیاد الکل خودداری کنید
 • از نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید

سندرم تخمدان پلی کیستیک

اگر فردی به اندازه یک مروارید کیست داشته باشد اما به تعداد زیاد باشد، ممکن است به سندرم تخمدان پلی کیستیک و ناباروری مبتلا شود. تخمدان ها حاوی تخمک هایی هستند که از بدو تولد در جنین وجود دارند. این تخمک ها هر ماه در طول سیکل قاعدگی آزاد می شوند. این تخمک ها در داخل کیسه هایی به نام فولیکول قرار دارند. همانطور که تخمک بالغ می شود، کیسه فولیکولی با آب پر می شود. به طور طبیعی، فولیکول ها پاره می شوند تا تخمک های بالغ آزاد شوند و برای لقاح به رحم ارسال شوند.

بدن زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هورمون های لازم برای رشد تخمک را تولید نمی کند. فولیکول ها رشد می کنند و مایع تولید می کنند، اما تخمک ها آزاد نمی شوند. از این رو تخمک گذاری اتفاق نمی افتد و فولیکول ها به کیست تبدیل می شوند.

در این صورت بدن می تواند در تولید هورمون پروژسترون اختلال ایجاد کند و باعث قاعدگی نامنظم شود.

عکس شماتیک کیست تخمدان

انواع کیست تخمدان که بر بارداری تاثیر نمی گذارد؟

برخی دیگر از کیست های تخمدان بی ضرر هستند و بر باروری فرد تأثیری ندارند. این کیست ها عبارتند از:

کیست های عملکردی:

کیست های فانکشنال که شامل کیست های فولیکولی یا جسم زرد هستند، شایع ترین نوع کیست های تخمدان هستند. این کیست ها در طول چرخه تخمک گذاری طبیعی ایجاد می شوند و در بارداری تداخلی ایجاد نمی کنند. در واقع، کیست‌های عملکردی نشان می‌دهند که عوامل ضروری برای باروری یک فرد به خوبی توسعه یافته و مختل نشده‌اند.

سیستادنوما:

سیستادنوما سرطان های تخمدانی هستند که از سطح تخمدان به وجود می آیند. اگرچه این کیست ها نیاز به درمان دارند، اما تاثیری بر بارداری ندارند.

کیست درموئید:

این کیست های جامد شامل بافت هایی هستند که شبیه پوست، مو یا حتی دندان هستند. کیست درموئید هیچ ارتباطی با بارداری یا باروری ندارد.

اگر آلوده باشد کیست های تخمدان اگر نگران باردار شدن هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می تواند گزینه ها را انجام دهد درمان کیست تخمدان به بیمار که احتمال بارداری را افزایش می دهد.

نمودار کیست مویی تخمدان و ارتباط آن با بارداری

ویژگی های کیست در بارداری

همانطور که می دانید همه خانم های باردار دارای کیست جسم زرد هستند که اکثر آنها کوچکتر از 5 سانتی متر هستند. در برخی موارد اندازه این کیست ها بیش از 5 سانتی متر است که بیش از 12 هفته بارداری طول می کشد. کیست های تخمدان در دوران بارداری به شرح زیر طبقه بندی می شوند.

 • بعد، ابعاد، اندازه: کمتر از 5 سانتی متر، بین 5 تا 10 سانتی متر، بیش از 10 سانتی متر
 • تعریف:
 • ساده: مانند یک بادکنک پر از آب
 • پیچیده: مانند یک بادکنک پر از آب که داخل آن بادکنک دیگری وجود دارد یا در فاصله ای به هم چسبیده است.
 • مجتمع با محتوای جامد: مانند یک کیست پیچیده اما با فاصله بیشتر، چندین بادکنک به هم پیوسته و برآمدگی در دیوار.
 • چه کسی پیر است؟
 • سه ماهه اول بارداری (کمتر از 13 هفته)
 • سه ماهه دوم قبل از اتمام جنین (بین 13 تا 22 هفته)، سه ماهه دوم بعد از اتمام جنین (بین 22 تا 26 هفته)
 • سه ماهه سوم (پس از 26 هفته)
 • نشانه ها:
 • بدون علائم و درد، بنابراین مادر از کیست بی خبر است.
 • با علائم و درد. در اوایل بارداری، مادر احساسات و علائم خاصی دارد که گاهی اوقات می تواند علت آن باشد درد در کیست تخمدان علائم بارداری را اشتباه تشخیص داده و با آن اشتباه نگیرید.
زنی که دستش را روی لگن راستش گذاشته و از درد کیست تخمدان رنج می برد

اینکه کیست خطرناک است یا برای درمان آن نیاز به دارو دارد، همه اینها به ترکیبی از پیچیدگی، اندازه، نوع، سن و علائم کیست تخمدان آیا او آن را دریافت کرده است. در بدترین حالت، مادر باید کیست 12 سانتی متری را که بعد از هفته 15 بارداری باعث درد می شود، به طور مطلق خارج کند. بهترین سناریو این است که یک کیست ساده 4 سانتی متری را قبل از ایجاد درد خارج کنید. اکثر بیماران دچار شرایط میانی می شوند.

کیست در بارداری چه زمانی خطرناک می شود؟

کیست های تخمدان در اوایل بارداری بسیار شایع هستند و معمولاً به اندازه اکثر کیست های تخمدان بی ضرر هستند.

با این حال، ادامه رشد کیست ها می تواند خطرات زیادی مانند پیچ ​​خوردگی، مشکلات زایمان و پارگی کیست تخمدان در بارداری برای داشتن با شما. این یکی از هزاران دلیلی است که زنان باید مادام العمر به خصوص در دوران بارداری تحت نظر متخصص زنان باشند.

اگر مادری مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد، در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری، فشار خون بارداری، سقط جنین یا زایمان زودرس است.

با یک متخصص زنان در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید خطرات کیست در بارداری برای مشاوره. بهترین گزینه درمانی برای بارداری ایمن و سالم را پیشنهاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید