آیا می دانید اولین ارتودنسی دندان به مصر باستان برمی گردد؟ !!


شاید فکر می کنید ارتودنسی یکی از جدیدترین درمان های دندانپزشکی است. اما باید بدانید که اولین لبخند زیبایی که با کمک ارتودنسی به فرد داده می شود به مصر باستان برمی گردد! از آن زمان به بعد ارتودنسی به تدریج پیشرفت کرد و از دستگاه ها و روش هایی که امروزه می بینیم برای اصلاح دندان ها استفاده می شود. در حال حاضر یکی از جدیدترین روش های صاف کردن دندان، ارتودنسی نامرئی با الاینر (اینویزیلاین) است. اما بعید نیست که در سال های بعد بشریت دستگاه های دیگری برای درمان صاف کردن دندان اختراع کند!

ارتودنسی دوره باستان


در مجله آمریکایی ارتوپدی و ارتودنسی فک و صورت، تصاویری که بقایای بدن انسان را نشان می دهد، حدود 5000 سال پیش منتشر شد و در آن زمان، مردم سعی می کردند دندان های خود را با استفاده از قطعات انسانی درست کنند.

امروزه متخصصان ارتودنسی از براکت های ارتودنسی برای اصلاح نامرتبی دندان ها استفاده می کنند که ابزاری مشابه براکت های امروزی موجود در مومیایی های مصری است.

مومیایی‌های زیادی با فلزات خام در اطراف دندان‌هایشان پیدا شده‌اند، باستان‌شناسان معتقدند که ممکن است در آن زمان از روده گربه استفاده کرده باشند. به این ترتیب روده گربه با نوارهایی به دندان ها چسبیده بود که با فشار وارده منجر به حرکت دندان ها می شد.

البته علاوه بر مصریان، ایونی ها، رومی ها و اتروسک ها نیز در آن دوره درمان های ارتودنسی انجام می دادند. جراح دندانپزشکی به نام دیوید ایوانز نوارهای طلایی را در دهان زنان اتروسک کشف کرد که در آن زمان برای مرتب نگه داشتن دندان های خود از آن استفاده می کردند. با این تفاسیر زیبایی و صافی دندان ها از قدیم الایام دغدغه بشریت بوده و هست.

هیپوکریتوس، پزشک یونان باستان، اولین اثر خود را با عنوان «شرح شناخته شده اختلالات و اختلالات دندانی» در حدود قرن چهارم قبل از میلاد نوشت.

قرن 17 و 18

در اوایل قرن هفدهم، برخی از افراد به دلیل دندان های غیر طبیعی و نامنظم دچار ناراحتی و افسردگی می شدند. سرانجام پس از دوران باستان، پیشرفت در ارتودنسی تا قرن 18 متوقف شد.

پدر دندانپزشکی (Pierre Fauchard) وسیله ای به نام bandeau اختراع کرد که شبیه یک بند فلزی بود. این بند شبیه نعل اسب با سوراخ های منظم بود و در اطراف دندان ها قرار می گرفت تا موقعیت دندان ها را اصلاح کند.

ارتودنسی در آمریکا

پیشرفت های چشمگیری در زمینه ارتودنسی دندان از قرن نوزدهم در ایالات متحده آغاز شد. در آن روزها نوعی روسری اختراع شد که به سر و گردن و از بیرون دهان به فک وصل می شد تا با فشار کم روی دندان ها آن را به حالت مناسب حرکت دهند. سپس در سال 1840 اولین کتاب کلاسیک دندانپزشکی با عنوان “هنر دندانپزشکی” منتشر شد که در مورد روش هایی مانند جوشکاری روی نوار برای کمک به چرخش دندان صحبت می کرد. همچنین در این کتاب از کلاهک های طلایی متصل به دندان های آسیاب برای باز کردن بایت دندان استفاده شده است. صحبت شد

وارد قرن بیستم شوید

تاریخچه ارتودنسی دندان بدون پدرخوانده ارتودنسی مدرن، ادوارد هارتلی، کامل نخواهد بود. ادوارد هارتلی توانست علت اصلی مال اکلوژن، نامرتبی و نامنظمی دندان ها را کشف کند و در سال 1880 با ابزاری بسیار مناسب این مشکلات را درمان کرد.

پیشرفت در دهه 1970

قبل از دهه 1970، پزشکان با پیچیدن نخ دندان به دور هر دندان، براکت ها را به دندان ها می چسباندند. اما در دهه 1970 با اختراع چسب دندان، به جای نخ دندان، براکت ها را با استفاده از چسب روی سطح دندان ثابت کردند. در این زمان به جای طلا و نقره از فولاد ضد زنگ استفاده می شد که هزینه ارتودنسی را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

همچنین ارتودنسی لینگوال که ارتودنسی نامرئی است برای اولین بار در سال 1970 معرفی شد و ارتودنسی لینگوال به پشت دندان ها متصل می شود و فردی درمان ارتودنسی فرد را یادداشت می کند و در حال حاضر از این روش درمانی استفاده می شود.

آخرین کلمه

بیش از 3000 سال از اولین باری که بشر از ارتودنسی برای صاف کردن دندان ها استفاده کرد می گذرد و در این سال ها درمان ارتودنسی دندان از روش های زشت و دردناک به روش های زیبا و بدون درد تبدیل شده است. البته با پیشرفت چشمگیری که بشر در زمینه ارتودنسی داشته است، متخصصان ارتودنسی همچنان امیدوارند که با استفاده از روش های جدیدتر هزینه ارتودنسی کمتر و البته درمان سریعتر و آسانتر شود.

برخی تحقیقات نشان می دهد که امکان جایگزینی فولاد ضد زنگ با آلیاژ نیکل و تیتانیوم در سال های آینده وجود دارد. اگر این اتفاق بیفتد، بشریت در این زمینه پیشرفت چشمگیری خواهد داشت. به گفته محققان، اگر این اتفاق بیفتد، این آلیاژ فلزی در رشته های سیمی بسیار ظریف و محکم تولید می شود و نیازی به مراجعه مکرر بیماران به مطب ارتودنسی برای اصلاح بریس های دندانی خود را به طور کامل از بین می برد.

هشدار! این مقاله صرفا جهت آشنایی با کسب و کار مهمان منتشر شده است و سایت هیچ مسئولیتی در رابطه با آن ندارد. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید