آیا کاهش وزن سریع با متفورمین موثر است؟ (بررسی کامل)


کاهش وزن سریع با متفورمین اصولی دارد که اگر به درستی انجام نشود می تواند آسیب های جسمی زیادی را به همراه داشته باشد. بدیهی است در قسمت آنلاین رژیم لاغری در سایت لاغری قرص متفورمین برای کاهش وزن ما از آن استفاده نمی کنیم، اما در هر صورت در این مقاله می خواهم به این سوال پاسخ دهم که آیا کاهش وزن سریع با متفورمین موثر است یا خیر؟

آیا کاهش وزن سریع با متفورمین موثر است؟

با وبسایت اسلیم دیت همراه باشید.

یکی از رایج ترین سوالاتی که از من پرسیده می شود این است آقای مردانی:

  • آیا قرص متفورمین باعث کاهش وزن می شود؟
  • آیا مصرف متفورمین را برای کاهش وزن توصیه می کنید؟
  • آیا چربی سوزی با متفورمین واقعی است؟

آیا تا به حال در مورد کاهش وزن سریع با متفورمین شنیده اید؟ برخی از پزشکان و برخی افراد دارای اضافه وزن یا چاق، متفورمین را یک قرص جادویی می دانند و انتظار دارند که به سرعت وزن کم کند.

اگر متفورمین دارویی برای کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 است.از آنجایی که سایت لاغری به دنبال راه هایی برای کاهش وزن است، تاثیر متفورمین بر کاهش وزن نیز به دنبال دارد.

البته برخی از پزشکان (غیر تغذیه) نیز برای قرص متفورمین برای کاهش وزن برای تجویز. در هر صورت در این مطلب به صورت علمی بررسی می کنیم که آیا متفورمین باعث کاهش وزن می شود یا خیر. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آیا متفورمین می تواند باعث کاهش وزن سریع شود؟

مطالعات نشان می‌دهد که قرص‌های متفورمین می‌توانند به برخی افراد کمک کنند تا مقدار محدودی وزن کم کنند. یک نظریه این است که قرص های متفورمین اشتهای شما را کاهش می دهد و باعث می شود کمتر غذا بخورید. متفورمین همچنین می تواند نحوه ذخیره و استفاده از چربی را در بدن تغییر دهد.

یک مطالعه جامع کاهش وزن با متفورمین نشان داد که میزان کاهش وزن توسط متفورمین طی یک تا دو سال بین 2 تا 3.5 کیلوگرم بود. حتما شما با خواندن این مقاله می گویید که در یکی دو سال این میزان کاهش وزن بسیار ناچیز است.

حتی ممکن است کاهش وزن بدون رعایت عادات غذایی سالم و ورزش ممکن نباشد. اما می توان گفت استفاده از متفورمین در افرادی که رژیم غذایی و ورزش را در اولویت قرار داده اند ممکن است بیشترین کاهش وزن را داشته باشد.

یک نظریه وجود دارد که متفورمین باعث افزایش مصرف کالری در حین ورزش می شود. بنابراین، اگر ورزش نکنید، متفورمین تأثیر قابل توجهی در کاهش وزن شما نخواهد داشت. دوستان شگفت انگیزی که به دنبال ورزش و کاهش وزن سریع هستند

ناگفته نماند که هرگونه کاهش وزن ناشی از متفورمین تا زمانی که دارو مصرف می کنید ادامه دارد و پس از قطع دارو شانس بیشتری برای بازگشت به وزن اولیه خواهید داشت.

قرص متفورمین برای لاغری شکم

کاهش وزن سریع با متفورمین برای کاهش وزن

همانطور که گفته شد قرص متفورمین برای تنظیم قند خون در محدوده طبیعی برای بیماران دیابتی نوع 2 استفاده می شود.هرچند من افراد دیابتی نوع 2 را دیده ام که قرص متفورمین خود را با نوشابه مصرف می کنند!

نوشابه های گازدار قند زیادی دارند و خواص اسیدی و مضر دارند، اما به دلایلی که ممکن است هنوز مشخص نباشد، دیابتی ها توجه چندانی به آن نمی کنند.

در مشاوره خود همچنین دریافتم که افراد مبتلا به دیابت کمتر احتمال دارد سبک زندگی خود را تغییر دهند. اما من بیمارانی داشته ام که سطح قند خون آنها در رژیم غذایی قلیایی مناسب به طور چشمگیری کاهش یافته است.

برای جبران کمبود ترشح انسولین در دیابت نوع 2، پزشکان معمولا قرص متفورمین را تجویز می کنند. اما افرادی که به دنبال کاهش وزن سریع با متفورمین برای کاهش وزن هستند، باید بدانند که سازمان جهانی غذا و دارو، قرص های متفورمین را برای کاهش وزن تایید نکرده است.

شاید جالب باشد بدانید در دیابت نوع 1 انسولین ترشح نمی شود اما در دیابت نوع 2 انسولین ترشح می شود اما میزان ترشح آن برای بدن کم است.

از سوی دیگر تحقیقات نشان داده است که دیابت نوع 2 ناشی از چاقی، عادات غذایی نادرست و کم تحرکی در سنین بالا است. دیابت مقاوم به انسولین نامیده می شوند. زیرا برخلاف دیابت نوع 1، انسولین ترشح می شود، اما سلول ها قادر به استفاده صحیح از آن نیستند.

مصرف متفورمین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مقاومت به انسولین را کاهش می دهد و قند وارد سلول شده و مصرف می شود.

اما قرص های متفورمین که حتی توسط برخی پزشکان تجویز می شود ممکن است برای لاغری شکم و کاهش وزن موثر نباشد. بنابراین اینجاست که مصرف متفورمین برای کاهش وزن مطرح می شود!

در حالی که متفورمین ممکن است برای کاهش وزن مضر نباشد، میزان کاهش وزن ناشی از متفورمین بسیار کم است و همانطور که قبلا ذکر شد، داشتن یک سبک زندگی سالم همراه با ورزش به کاهش وزن کمک می کند.

محمود مردانی، کارشناس ارشد تغذیه و فیزیولوژیست در رابطه با استفاده از متفورمین در کاهش وزن گفت: اگرچه برخی مطالعات نقش متفورمین را در کاهش وزن نسبی تایید کرده است، اما متفورمین به عنوان درمان چاقی توصیه نمی شود.

محمود مردانی نه تنها دانش و تجربه کافی در زمینه کاهش وزن دارد، بلکه مورد تایید سازمان نظام پزشکی و دارای شماره نظام پزشکی است و می تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند.

در دوره کافی است مشاوره آنلاین تغذیه شرکت کنید و با مشاوره آقای مردانی به بدن مورد نظرتان برسید.

عوارض خطرناک قرص متفورمین برای کاهش وزن چیست؟

همانطور که می دانید معمولا استفاده از داروهای شیمیایی کاملاً بدون عوارض نیست. متفورمین نیز از این قاعده مستثنی نیست.

عوارض جانبی برخی از داروها می تواند جدی و برخی خفیف باشد. اما در حالی که برخی از داروها عوارض جانبی کمتری دارند، شایع تر نیز هستند

در این بین می خواهیم عوارض قرص متفورمین 500 میلی گرمی را با شما در میان بگذاریم.

1- سردرد

یکی از عوارض مصرف قرص متفورمین سردرد است. سردردهای ناشی از متفورمین می تواند به دلیل ترکیبات دارویی باشد و از خفیف تا شدید متغیر باشد.

به نظر من یکی از دلایل اصلی سردرد با قرص متفورمین افت قند خون است. به این معنی که با استفاده از قرص، قند از داخل خون وارد سلول ها می شود و افت قند در نتیجه باعث سردرد می شود.

2- مشکلات گوارشی

مشکلات گوارشی، به ویژه مشکلات معده، از عوارض متفورمین است و ممکن است در برخی افراد رخ دهد. علائم مشکلات معده به شرح زیر است:

  • دمیدن
  • معده درد
  • حالت تهوع
  • او عقب نشینی کرد
  • و اسهال

این می تواند از یک تا چند هفته طول بکشد.

3- طعم آهن در دهان

احساس آهن در دهان ممکن است مشکل خطرناکی نباشد و خیلی هم رایج نیست. فشار دارو ممکن است با فشار داخل دهان مطابقت نداشته باشد و دهان طعم آهن را بدهد.

کاهش اشتها نتیجه متفورمین است، اما نه همیشه

متفورمین برای تثبیت و تنظیم سطح انسولین در بدن تجویز می شود. به همین دلیل پس از مصرف متفورمین ممکن است اشتهای فرد کاهش یابد و یکی از دلایل کاهش وزن با متفورمین است.

همچنین در مواردی مشاهده شده است که فرد اشتهای خود را از دست داده است، بنابراین رعایت رژیم غذایی مناسب بهتر از متفورمین است.

مقدار متفورمین برای کاهش وزن چقدر است؟

شاید بپرسید آقای مردانی همراه با دوره آنلاین مشاوره تغذیه متفورمین تجویز می کنید؟ به جرات می توانم بگویم که در حدود 20 سالی که مشاوره تغذیه به صورت آنلاین و حضوری انجام داده ام برای هیچ یک از بیمارانم از متفورمین استفاده نکرده ام.

با این حال، پزشک شما ممکن است به هر دلیلی متفورمین را تجویز کند و اگر دوز مناسب قرص متفورمین است، با یک دوز کم و یک عدد روزانه شروع کنید. همچنین می توانید دوز را به تدریج در طی چند هفته افزایش دهید

شروع با دوز کم و افزودن تدریجی قرص به پزشک طبیعی و بهتر به نظر می رسد.

اگر دیابت نوع 2 یا پیش دیابت دارید و اضافه وزن و چاقی دارید، ممکن است پزشک متفورمین را برای کمک به دیابت تجویز کند. همچنین ممکن است پزشک بخواهد با تجویز متفورمین به کاهش وزن شما کمک کند.

FDA متفورمین را به عنوان داروی کاهش وزن تایید نکرده است. زیرا اطلاعات کمتری در مورد اثربخشی این داروی کاهش وزن وجود دارد. به همین دلیل، پیشنهاد می کنم به دنبال کاهش وزن سریع با متفورمین نباشید، زیرا عوارض جانبی زیادی دارد.

آخرین کلمه برای کاهش وزن با قرص متفورمین

قرص متفورمین برای تنظیم قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود.بعضی از پزشکان برای کاهش وزن سریع از متفورمین برای بیماران چاق استفاده می کنند.

کاهش وزن سریع معمولاً با متفورمین امکان پذیر نیست، زیرا می تواند در عرض یک تا دو سال بین 2 تا 3.5 کیلوگرم وزن کم کند که برای افراد چاق چندان مطلوب نیست.

علاوه بر مصرف قرص های متفورمین، برای نتیجه بهتر باید از ورزش و سبک زندگی سالم نیز استفاده کنید.

توصیه من این است که سریع وزن کم کنید مشاور تغذیه آنلاین از مزایای لاغری یا سایت های دیگر استفاده کنید. متخصص تغذیه رژیم غذایی شما را بر اساس وضعیت فعلی شما تنظیم می کند.

این روش بی خطر است و در صورت رعایت آن صد در صد نتیجه خواهید گرفت.

محمود مردانی مشاور تغذیه شما در سایت اسلیم

دیدگاهتان را بنویسید