ابعاد تصرف لاچین توسط آذربایجان / تاثیر اقدام باکو بر مذاکره با ارمنستان / دلایل سکوت روسیه در قبال پیشروی آذربایجان


ابعاد تصرف لاچین توسط آذربایجان / تاثیر اقدام باکو بر مذاکره با ارمنستان / دلایل سکوت روسیه در قبال پیشروی آذربایجان

یک کارشناس ارشد مسائل قفقاز گفت: بسیج نظامی آذربایجان و تصرف لاچین باعث شعله ور شدن خاکستر می شود و ارمنستان نیز می تواند به این مشکل واکنش نشان دهد.


حسن بهشتی پور کارشناس ارشد مسائل قفقاز در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اعلام خبر تصرف لاچین توسط ارتش آذربایجان گفت: ابتدا توجه داشته باشید که کریدور شوشا و لاچین یک گذرگاه محسوب می شود و قره باغ به هم متصل است. به ارمنستان در این میان آذربایجان ابتدا اقدام به آزادسازی شوشا (شوشی) کرد، سپس موضوع لاچین را مطرح کرد که در روزهای اخیر شاهد بودیم که باکو تسلط کامل خود را بر این شهر اعلام کرد. برای بیان آنچه در این میان اتفاق افتاده است، عملاً سؤالی را مطرح کرده ایم که پاسخ آن روشن است; زیرا لاچین بخشی از خاک آذربایجان محسوب می شد و اکنون آذربایجان مجدداً کنترل آن را به دست گرفته است، اما این اقدام باکو به وضوح با توافق نوامبر 2020 در تضاد است.


وی ادامه داد: یادآوری می کنیم که روسیه در 9 نوامبر 2020 به عنوان میانجی در صورت تنش در قره باغ دخالت کرد و در نهایت با میانجیگری ولادیمیر پوتین توافقنامه ای بین دو طرف امضا شد که از روز بعد لازم الاجرا شد. در 10 نوامبر. . یکی از بندهایی که باید به آن اشاره شود این بود که نیروهای حافظ صلح روسیه به مدت پنج سال در گذرگاه لاچین مستقر خواهند بود، اما به نظر می رسد اکنون اوضاع به گونه دیگری رقم خورده است. من معتقدم که بندهای توافقنامه فوق توسط باکو نقض شده است. چون در بحث کریدور لاچین و همچنین در مورد شوشا و سوال قسمت جنوبی بحث آتش بس بود. اما اکنون نه تنها آتش بس برقرار نشده، بلکه آذربایجان با اقدام نظامی لاچین را به دست گرفته است و سوال اصلی این است که چرا روسیه به عنوان حافظ صلح در این منطقه عملا هیچ اقدامی برای جلوگیری از پیشروی نظامی باکو انجام نداده است؟


این تحلیلگر سیاسی گفت: با شنیدن خبر تصرف لاچین از سوی آذربایجان، روس ها به عنوان حافظ صلح باید اوضاع این منطقه را کنترل می کردند، اما اوضاع به همین منوال پیش نرفت و عملا هیچ اقدامی از سوی مسکو صورت نگرفت. ” دلیل عدم واکنش روسیه به تصرف لاچین توسط آذربایجان احتمالاً نگرانی این کشور از پرونده اوکراین است و به نظر می رسد آذربایجان از این روند و شرایط به نفع خود استفاده کرده است. تصرف لاچین توسط باکو در حالی انجام می شود که آذربایجان و ارمنستان در بروکسل بر سر میز مذاکره نشسته اند و ممکن است این مذاکرات با تصرف لاچین توسط آذربایجان با مشکل مواجه شود.


وی در پایان در پاسخ به این سوال که تسخیر لاچین توسط آذربایجان چه تاثیری بر روند مذاکرات باکو و ایروان خواهد داشت، خاطرنشان کرد: معتقدم بسیج نظامی آذربایجان و تسخیر لاچین آتش زیر خاکستر را شعله ور می کند و ممکن است ارمنستان نیز به این مشکل پاسخ می دهد. زیرا به هر حال این کریدور یک منطقه استراتژیک محسوب می شود و اکنون در این بین ممکن است مشکل جدیدی پیش بیاید و اوضاع به هم بریزد. بنابراین گفتگو تنها راه حل مشکلات بین باکو و ایروان تلقی می شود و بدون شک ادامه جنگ تنها به نفع کارخانه های اسلحه سازی و جنبش های طرفدار جنگ در منطقه قفقاز خواهد بود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید