اثرات قرص دوفامد برای تنبلی تخمدان و بهبود باروری زنان – نعنا


سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS که تنبلی تخمدان یکی از شایع ترین علل ناباروری زنان شناخته شده است که تقریباً 20 تا 25 درصد از کل موارد ناباروری را شامل می شود. برای کنترل این بیماری انواع داروها از جمله قرص و مکمل تجویز می شود که از جمله آنها می توان به قرص دوفامد برای تنبلی تخمدان اشاره کرد. اگر متخصص باروری شما این قرص را برای شما تجویز کرده است، می توانید با مطالعه این مقاله اطلاعات لازم در مورد دارو را به دست آورید.

اما قبل از شروع، توصیه می کنیم وضعیت فعلی خود را تجزیه و تحلیل کنید. پاسخ به چند سوال ساده در مورد وضعیت فعلی به شما کمک می کند اگر در این مسیر با مشکلی مواجه شدید تلاش برای باردار شدن قدم های درست بردارید و بارداری هدفمند را تجربه کنید.

تجزیه و تحلیل وضعیت

نکاتی در مورد سندرم تخمدان پلی کیستیک

فراموش نکنید که این بیماری در هر فردی با علائم متفاوتی بروز می کند، اما تعدادی از علائم اصلی به طور مستقیم بر باروری زن تأثیر می گذارد.

تنبلی تخمدان باعث عدم تعادل هورمونی می شود که الگوی تخمک گذاری را به هم می زند و در بدترین موارد باعث از بین رفتن تخمک گذاری می شود. خوشبختانه به لطف تحقیقات و آزمایشات فراوان مشخص شده است که می توان از انواع ویتامین ها و مکمل ها و همچنین قرص ها از جمله قرص دوفامد برای تنبلی تخمدان کمک گرفت تا این عدم تعادل هورمونی باعث بهبود تخمک گذاری و افزایش باروری زنان تمام کردن

شاید بهتر باشد در مورد تبلت های Dofamed بیشتر بدانید.

معرفی قرص دوفامد برای تنبلی تخمدان

DOFAMED (قرص پروژسترون) حاوی ترکیبی به نام دیدروژسترون است. خوب است بدانید که این ترکیب یک هورمون مصنوعی است که بسیار شبیه به هورمون پروژسترون است که بدن مستقیماً آن را تولید می کند.

وقتی این قرص برای شما تجویز می شود به این معنی است که سطح هورمون پروژسترون در خون پایین است و برای درمان بیماری های ناشی از کمبود یا کمبود این هورمون باید آن را مصرف کنید.

خوب است بدانید

از قرص دوفامد تنبلی تخمدان، کنترل و درمان اختلالات قاعدگی، کاهش درد قاعدگی، کنترل PMS، کنترل خونریزی غیرطبیعی رحم و همچنین درمان اندومتریوز و در برخی موارد برای بهبود باروری زنان استفاده می شود. باید اضافه کنیم که این دارو به تنهایی یا همراه با هورمون استروژن استفاده می شود.

کاربرد قرص دوفامد چیست؟

کمبود یا کمبود هورمون پروژسترون

کاهش علائم و درمان اندومتریوز

رفتار عقیمی ناشی از کمبود پروژسترون

تسکین علائم PCOS

تنظیم چرخه قاعدگی

درمان کمبود قاعدگی (آمنوره)

کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS).

جلوگیری یا توقف خونریزی شدید قاعدگی در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان (قبل از ورود به دوره پس از قاعدگی)

مکمل برای کمبود پروژسترون در دوران بارداری برای درمان لکه بینی یا خونریزی در دوران بارداری و همچنین برای جلوگیری از خطرات منجر به سقط جنین (به ویژه در سه ماه اول بارداری)

درمان علائم پس از قاعدگی (هورمون درمانی)

نحوه مصرف قرص ها

مطمئن شوید که این قرص باید زیر نظر پزشک متخصص مصرف شود. بنابراین، اگر در مورد روش مصرف مطمئن نیستید، حتماً ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. زیرا دوز قرص دوفامد بر اساس شرایطی که پزشک برای شما تشخیص می دهد تجویز می شود.

با شروع دارودرمانی باید حداقل سالی یکبار برای معاینه و ارزیابی وضعیت و در صورت لزوم معاینه پستان و تست پاپ اسمیر برای شما تجویز شود

حتما قرص دوفامد را برای تنبلی تخمدان با آب مصرف کنید. اما لازم نیست نگران خوردن آن بعد یا همراه غذا باشید و می توانید آن را همراه با غذای اصلی یا بعد از آن مصرف کنید.

اگر بیش از یک قرص در روز برای شما تجویز شده است، باید روش مصرف خود را مدیریت کنید و مثلاً یک قرص را در صبحانه و قرص دوم را عصر مصرف کنید. فراموش نکنید که رعایت زمان استفاده و تکرار آن در همان زمان مشخص الزامی است.

قرص دوفامد چه تاثیری بر تنبلی تخمدان دارد؟

همانطور که در بالا برای شما توضیح دادیم، این قرص برای جبران کمبود پروژسترون در بدن استفاده می شود. پروژسترون معمولاً از دوران بلوغ تا یائسگی در تخمدان ها ترشح می شود. دیدروژسترون یا هورمون مصنوعی پروژسترون نقش این هورمون اصلی را ایفا می کند و به عنوان یک جایگزین عمل می کند.

قرص دوفامد برای تنبلی تخمدان باعث تحریک تخمک گذاری می شود.

قرص دوفامد برای تنبلی تخمدان باعث تحریک تخمک گذاری می شود.

خوب است بدانید که دو هورمون زنانه پروژسترون و استروژن باید در سطح متعادلی در خون وجود داشته باشند. بنابراین در کنار قرص دوفامد، متخصص داروهای استروژنی را نیز برای حفظ تعادل هورمونی برای شما تجویز می کند.

البته ناگفته نماند که استروژن داروی موثری برای کنترل علائم پس از قاعدگی است که برخی از خانم ها ضخیم شدن غیر طبیعی لایه داخلی رحم (آندومتر) را تجربه کرده اند.

آیا مصرف قرص دوفامد عوارضی دارد؟

بله، مانند همه داروها، ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنید که بدیهی است که برای همه افراد یکسان نیست و شدت و ضعف دارد. با رایج ترین عوارض مصرف این قرص آشنا شوید:

انواع سردرد

حالت تهوع

درد خفیف در یک یا هر دو سینه

عوارض جانبی کمتر رایج مصرف قرص دوفامد (یک در صد)

افزایش وزن

مشکلات پوستی مانند خارش شدید یا کهیر

افسردگی

سرگیجه

او عقب نشینی کرد

کاهش سطح گلبول های قرمز

واکنش های آلرژیک

احتباس مایعات در بدن

تورم سینه

احساس خواب آلودگی

افزایش اندازه تومورها تحت تأثیر هورمون پروژسترون

آیا در طول درمان دارویی باید با پزشک مشورت کنم؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد، شما باید حداقل سالی یک بار برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید:

مشکلات تنفسی یا واکنش های آلرژیک مانند احساس بیماری، حالت تهوع، اسهال یا فشار خون پایین

تورم پوست صورت و اطراف گلو که باعث مشکلات تنفسی می شود.

مشکلات کبدی؛ زردی پوست یا چشم، احساس خستگی عمومی، درد شکم

من با تو صحبت میکنم

برای کنترل و کاهش علائم تنبلی تخمدان می توان از چندین دارو و مکمل استفاده کرد. قرص دوفامد برای تنبلی تخمدان یکی از گزینه هایی است که پزشک متخصص پس از ارزیابی وضعیت شما با دوز مشخصی تجویز می کند. مصرف این دارو به جبران کمبود پروژسترون در بدن کمک می کند و علائم بیماری را کاهش می دهد.

منبع: cnyfertility

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید