احترام به اصول سنتز – چگونه


اصول سنتز به داوطلبان کنکور در هر رشته و در هر مرحله ای کمک کنید تا بتوانند از زمان خود بهترین استفاده را ببرند. گاهی اوقات بدون جمع بندی، خواندن کتاب ها و بروشورهای بسیار حجیم در مدت زمان کوتاه منتهی به کنکور غیرممکن به نظر می رسد. اما با جمع بندی، می توانید به طور معجزه آسایی با خواندن کتاب کنار بیایید. لازم نیست همه این اصول را آموخته باشید. می توانید روی افراد حرفه ای در این زمینه حساب کنید. برای سفارش خلاصه هر کتاب با هر موضوعی می توانید به ایران تایپیست مراجعه کنید.

اصول سنتز چیست؟

اصول سنتز از آنها برای به خاطر سپردن بهتر مطالب مورد مطالعه استفاده می شود. این اثر با یادداشت برداری همراه است. فردی که کار سنتز را انجام می دهد، محتوای متن را به خوبی می داند. وقتی متن را با دقت می خواند، توانایی استخراج مطالب مهم از آن را دارد. چندین تکنیک را می توان برای خلاصه کردن دنبال کرد. یکی از پرکاربردترین آنها نقشه برداری ذهنی است. با این روش می توانید مطالب زیادی را در چند صفحه خلاصه کنید. استفاده از تغییر لحن نیز می تواند به کسانی که به دنبال خلاصه هستند کمک کند. در این روش کافی است که خواننده متن را به زبان خود بنویسد. زبانی که فهم آن برای او آسان باشد.

آبان عطار

از کلماتی با همین معنی نیز می توان برای خلاصه کردن استفاده کرد. یعنی به جای واژه های سخت و دشوار می توان از واژه هایی با همان معنا، اما ساده تر و پرکاربردتر استفاده کرد. استفاده از کلماتی که به خاطر سپردن آنها راحت تر است، راه حل بسیار موثری برای خلاصه کردن تلقی می شود. در تکنیک ها اصول سنتز مهم ترین مسئله توجه به کلیدواژه ها و نکات مهم در متن است. حتی می توانید آنها را به صورت نمودار درختی ترسیم کنید تا زمان کمتری برای مرور آنها نیاز داشته باشید.

رعایت اصول خلاصه نویسی

رعایت اصول خلاصه نویسی

آیا رعایت اصول سنتز در یادگیری موثرتر است؟

اصول سنتز روش هایی که به وسیله آنها می توان متن را کوتاه تر و قابل فهم تر کرد در واقع می تواند در نظر گرفته شود. رعایت این اصول می تواند به شما در شناخت بهتر متن کمک کند. بسیاری از آنها که هنگام خواندن یک متن یادداشت برداری می کنند و مطالب مهمی را در گوشه ای می نویسند ممکن است ندانند که دارند خلاصه می کنند. در واقع می توان گفت که جمع بندی چیزی بیش از این نیست. اما می توانید از خلاصه های تهیه شده توسط دیگران نیز استفاده کنید. در مراکز تخصصی مانند ایران تایپیست می توانید افرادی را پیدا کنید که با همه معاشرت داشته باشند روش های سنتز آنها آشنا هستند و می توانند به بهترین شکل ممکن از یک کتاب، جزوه یا هر نوع متنی که در اختیارشان قرار می گیرد، خلاصه ای را تهیه کنند.

روش های خلاصه این کار را ساده کرد. هرکسی که بخواهد کتابی با تعداد صفحات زیاد را به یک کتابچه کوچک با محتوای زیاد تبدیل کند، مطمئنا از این موضوع آگاه است. اصول سنتز می تواند این کار را در زمان کمتر و بهتر انجام دهد.

اصول خلاصه نویسی و یادداشت برداری در طول امتحان

اصول سنتز می تواند در زمان برای کسانی که می خواهند در کنکور شرکت کنند، صرفه جویی کند. بسیاری از داوطلبان کنکور عادت به حاشیه نویسی دارند که نوعی خلاصه نویسی است. نوشتن نکات مهم در حاشیه برای مرور مجدد مفید است. راه حل دیگر کشیدن جدول است. برای رتبه بندی مطالب مهم می توانید آن را در جدول قرار دهید. می توانید نکات مهم یک موضوع را در جدول قرار دهید و از آنها به خوبی برای به خاطر سپردن آنها استفاده کنید. البته ممکن است این طبقه بندی لزوماً به صورت جدول نباشد. این کار را می توان به سادگی با خلاصه کردن متن و تبدیل آن به دسته های کوتاه تر انجام داد.

برخی دیگر از داوطلبان آزمون این کار را با برجسته کردن و علامت گذاری متن انجام می دهند. اصول سنتز این را می توان برای هر کسی به روشی که بیشتر با آن راحت است اعمال کرد. اصلاح یادداشت ها یکی از راهکارهایی است که همیشه موثر بوده است. اگر برای این کار وقت ندارید می توانید برای جمع بندی حرفه ای به کارشناسان مراجعه کنید.

مهم‌ترین روش‌های سنتز برای رشته‌های انسانی و تجربی

اصول سنتز برای درس تجربی و انسانی به طور کلی تفاوت چندانی با سایر روش ها ندارد. برای این کار می توانید در حین مطالعه دروس مطالب مهم را در برگه ای جداگانه یا در حاشیه کتاب بنویسید. خلاصه باید کوتاه و مختصر باشد، اما حاوی مطالب کلیدی و مهم باشد. مانند قسمت هایی که در کنکور سوالات بیشتری از آنها دیده اید. ممکن است برای مطالعه تمام دروس نیازی به خواندن همه مثال ها نباشد. برای برخی دروس مانند زبان و ادبیات و عربی می توانید از نوشتن معنی کلمات در یادداشت های جداگانه استفاده کنید. برای نوشتن خلاصه ای از دروسی که باید حفظ شوند، بهتر است ابتدا کتاب را مطالعه کرده باشید. به طور خلاصه، نوشتن کپی کردن محتوای یک کتاب نیست و باید بتوان محتوای پیچیده را از چند طریق ساده تر کرد.

خلاصه کتاب فیزیک

3 تکنیک اساسی برای خلاصه کردن کتاب های فیزیک

اصول سنتز کتابی مانند فیزیک ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. 3 تکنیک مورد استفاده در درس فیزیک عبارتند از:

  • علاوه بر فرمول هایی که باید به طور مداوم در پاورقی گزارش شود، ذکر حداقل یک مثال برای هر کدام ضروری است.
  • نوشتن تمام جزئیات در خلاصه ضروری نیست. نوشتن فرمول های کلی برای یادآوری چیزهای دیگر هنگام دیدن آنها کافی است.
  • استثناها را خلاصه کنید. در کنکور سوالات قوانین عمومی کمتر و در مورد استثناها بیشتر است.

برای صرف وقت بیشتر برای تست ها، یکی از راه ها سپردن کار خلاصه نویسی به متخصصان و مراکز است. یکی از این مراکز ایران تایپیست است https://irantypist.com فوت کردن، دمیدن.

هشدار! این مقاله صرفا جهت آشنایی با کسب و کار مهمان منتشر شده است و سایت هیچ مسئولیتی در رابطه با آن ندارد. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید