احتمال دارد شخص ثالثی مسئول بمباران دهوک باشد / احتمال برخی توطئه ها برای ایجاد فتنه و درگیری بین ترکیه و عراق


احتمال دارد شخص ثالثی مسئول بمباران دهوک باشد / احتمال برخی توطئه ها برای ایجاد فتنه و درگیری بین ترکیه و عراق

یک کارشناس نظامی عراقی در تشریح حمله اخیر به منطقه تفریحی زاخو در استان دهوک گفت: اگر شخص ثالثی این حمله را انجام دهد، هدف آن ایجاد فتنه، ایجاد درگیری و درگیری بین عراق و ترکیه و تأثیرگذاری بر اقتصاد کشور است. دو کشور .


چند روز پیش مقامات اقلیم کردستان و دولت عراق اعلام کردند که در پی حمله موشکی و توپخانه ای به منطقه گردشگری «زاخو» در استان دهوک، حداقل هشت غیرنظامی کشته و ۲۳ نفر زخمی شدند.


دولت عراق اعلام کرده است که اسنادی در اختیار دارد که نشان می دهد این حمله توسط ترکیه انجام شده است و اگرچه این موضوع را در سطح بالایی در شورای امنیت و سازمان ملل پیگیری خواهد کرد، اما از مقامات ترکیه خواسته است که رسما عذرخواهی کنند و خانواده غرامت قربانیان را بپردازد.


این در حالی است که دولت ترکیه انجام این حمله را رد کرده و حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را به انجام این حمله و مقصر جلوه دادن آنکارا متهم کرده است.


«فواد حسین» وزیر خارجه عراق تاکید کرد که ما شواهدی داریم که نشان می دهد ترکیه این حمله را انجام داده است.


صفا العاصم کارشناس نظامی عراق در پاسخ به این سوال که بر اساس شواهد موجود چه کسی این حمله را انجام داده است، گفت: دولت عراق رسما اعلام کرده که این حمله از سوی ترکیه انجام شده است اما آنکارا مسئولیت آن را بر عهده نمی گیرد و قویا تکذیب شده باید در این زمینه به دقت مورد مطالعه قرار گیرد. زیرا این مشکل می تواند عراق را به یک گردباد بزرگ بکشاند. اگر ادعای ترکیه صحت داشته باشد، به این معنی است که شخص ثالثی وجود دارد که می تواند بمباران کند و دولت عراق ترکیه را به این کار متهم کند. اگر شخص ثالث این کار را کرده باشد، اهداف سیاسی بسیار مهم و جدی در سر دارند.


وی تصریح کرد: از سوی دیگر و از نظر نظامی معقول نیست که رادارهایی در عراق وجود نداشته باشد که مشخص شود بمباران از چه منطقه ای انجام شده است. این موضوع نه برای دولت عراق و نه برای دولت ترکیه دشوار نیست.


این کارشناس نظامی عراقی در رابطه با هدف از این حمله گفت: باید بگویم که اگر شخص ثالثی این حمله را انجام داد، هدف آن ایجاد فتنه، ایجاد درگیری و درگیری بین عراق و ترکیه، تاثیرگذاری بر اقتصاد این دو است. شهروندان عراقی نیز به ترکیه رفته اند.


وی در پاسخ به این سوال که بغداد چگونه می تواند موضوع بمباران دهوک را در محافل بین المللی پیش ببرد، گفت: دولت عراق می تواند این موضوع را از طریق شورای امنیت یا سازمان ملل پیگیری کند. او همچنین می تواند از سیستم شناسایی ایالات متحده کمک بگیرد. درک این بمباران از کدام منطقه برای آمریکا چندان دشوار نیست.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید