ارائه 11 کتاب داستان برای کودکان زیر 2 سال


چگونه کودکی را تربیت کنیم که کتاب می خواند و به مطالعه علاقه دارد؟ این سوال بسیاری از والدینی است که نگران کتاب خواندن فرزندانشان هستند. شاید ساده ترین پاسخ این باشد که از سنین پایین و حتی از کودکی برای فرزندتان کتاب بخرید و بخوانید. ناگفته نماند که نوزادان و کودکان زیر 2 سال ممکن است تمام کلمات و مفاهیم کتاب را درک نکنند، اما آنچه مهم است ارتباط کودک با کتاب و تصاویر آن است، حتی اگر این ارتباط ساده باشد. مقدمه کتاب امروز به خوانندگان جوان اختصاص دارد. اگر کودک زیر ۲ سال در خانه دارید و به دنبال کتاب داستان برای کودکان زیر ۲ سال هستید، معرفی امروز را از دست ندهید.

1. کی گفته من بی ادب هستم؟

نویسندگان: سوزان لانگ و مکس لانگ
مترجم:
شبنم حیدری پور
ناشران:
نارنجی
تعدادی از صفحات:
۳۶

بدخلقی، پرخاشگری و عصبانیت از رفتارهای رایج کودکان است که می تواند والدین را بسیار آزار دهد، بنابراین آموزش نحوه کنترل خشم و عصبانیت و ابراز صحیح ناراحتی به کودکان بسیار مهم است. جیم شخصیت اصلی این کتاب است که همیشه عصبانی است و گاهی حتی نمی داند چه چیزی او را عصبانی کرده است. کودک با خواندن داستان جیم، عصبانیت و اخلاق بد خود را بهتر می شناسد و یاد می گیرد که عصبانیت خود را به شیوه ای صحیح ابراز کند. این کتاب برای سنین 2 سال به بالا مناسب است.

2. اضداد از مجموعه خمری

کنتراست از مجموعه خامری، کتاب داستان برای کودکان زیر 2 سال

نویسنده: لاریسا هانسک
مترجم:
آناهیتا حضرتی
ناشران:
نارنجی
تعدادی از صفحات:
۲

در این مجلد از مجموعه «خمیرها»، هدف نویسنده آموزش واژه ها و مفاهیم متضاد به کودکان است. این تضادها با تصاویری از شخصیت های ماکارونی به کودک ارائه می شود. اگر به دنبال آموزش کلمات و مفاهیم جدید به کودک خود هستید، این کتاب با تصاویر زیبا از شخصیت های ماکارونی انتخاب خوبی است.

3. همه به خواب می روند

نویسندگان: آسترید لیندگرن و ماریت تورنکوئیست
مترجم:
محمد هادی محمدی
ناشران:
پژوهشکده تاریخ ادبیات کودکان
تعدادی از صفحات:
۲

بسیاری از کودکان در برابر خوابیدن مقاومت می‌کنند یا قبل از خواب بداخلاق و عصبانی می‌شوند. این کتاب با داستانی جذاب و تصاویری زیبا کودک شما را برای خواب آماده می کند. داستان توسط گربه ای روایت می شود که نزدیک وقت خواب از خانه فرار می کند. او در طول مسیر با موجودات مختلفی روبرو می شود که در تاریکی آماده خوابیدن می شوند و گربه پس از عبور از مسیری زیبا و دیدن این موجودات به خانه می آید و می خوابد. اگر از کتابی برای خواباندن فرزندتان استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم این کتاب زیبا را به کتابخانه او اضافه کنید.

4. یک غاز، دو جوجه اردک

نویسنده: تد هیلز
مترجم:
افسانه شعبان نژاد
ناشران:
گیسا
تعدادی از صفحات:
۲

شمردن یکی از اولین مهارت هایی است که کودک یاد می گیرد. تد هیلز در این کتاب کودکان را با تصاویر موجودات پردار به دنیای شمارش می برد. اگرچه در این کتاب کودک با رنگ ها، کلمات و صفت های مختلف آشناست، اما هدف اصلی نویسنده آموزش اعداد از 1 تا 10 است. اگر کودک شما جوجه ها را دوست دارد، این کتاب می تواند تمرینی لذت بخش برای یادگیری اعداد و شمردن. خانم شعبان نژاد نیز با تبدیل متن به شعر سعی در جذابیت بیشتر آن برای کودکان داشت. این کتاب داستان برای کودکان زیر یک سال مناسب است.

5. کرم ابریشم بسیار گرسنه است

کتاب داستان بسیار گرسنه کرم ابریشم برای کودکان 2 ساله است

نویسنده: اریک کارل
مترجم:
مهناز همت خواه
ناشران:
بازی کن و فکر کن
تعدادی از صفحات:
۲

نویسنده این کتاب با تصاویری زیبا کودک را با شخصیت کرم ابریشم آشنا می کند، این آشنایی از روز اول بیرون آمدن کرم ابریشم تا بزرگسالی ادامه دارد. گرسنگی و نحوه تغذیه کرم های ابریشم بهانه ای است تا کودک با اعداد، روزهای هفته و میوه ها و سبزیجات آشنا شود. اگر به دنبال کتاب داستان برای کودک زیر یک سال هستید، این کتاب بسیار جالب و مفید است.

6. احساسات من

نویسنده: سلیمه باباخان
ناشران:
پژوهشکده تاریخ ادبیات کودکان
تعدادی از صفحات:
۰

شناخت احساسات یکی از مهم ترین گام هایی است که کودک برای بهبود روابطش با اطرافیانش انجام می دهد. شناخت کودک با احساساتش باعث می شود که آنها را به درستی بیان کند. وقتی کودک احساسات خود را به درستی بیان می کند، والدین می توانند رفتار مناسب تری با او داشته باشند. نویسنده در این کتاب با تصاویر و توصیف های مختلف به کودک کمک می کند تا عواطف انسانی را درک کند.

7. از 1 تا 10

نویسنده: تلفن داغ گم شده است
مترجم:
سارا یوسف پور
ناشران:
پژوهشکده تاریخ ادبیات کودکان
تعدادی از صفحات:
۰

احتمالاً از عنوان کتاب حدس زده اید که هدف اصلی این کتاب آموزش شمارش به کودکان است. این آموزش از طریق تصاویر حیوانات مختلف انجام می شود. این روش آموزشی علاوه بر آموزش اعداد، حیوانات مختلف و البته رنگ ها را نیز به کوک معرفی می کند. اگر کودک شما رابطه خوبی با حیوانات دارد، خواندن این کتاب راهی هیجان انگیز برای آموزش اعداد به آنها خواهد بود.

8. حرکات مجموعه خمیری

نویسنده: لاریسا هانسک
مترجم:
آناهیتا حضرتی
ناشران:
نارنجی
تعدادی از صفحات:
۰

«خمیری ها» مجموعه کتاب هایی با هدف آموزش کودکان کلاس اولی است که شخصیت های آن از خمیر بازی ساخته شده است. در این جلد، هر شخصیت پاستا یک حرکت را انجام می دهد و کودک شما می تواند با تقلید از تصویر آن حرکت را انجام دهد. این حرکات در حین بازی به کودک اجازه می دهد اعضای بدن را بهتر بشناسد و بفهمد چه حرکات مختلفی می تواند انجام دهد.

9. رنگ ها

نویسنده: ویلیام بی
مترجم:
مليحه يوسفي
ناشران:
ناریا
تعدادی از صفحات:
۱۲

رنگ ها یکی از اولین مفاهیمی هستند که کودک با آن آشنا می شود و به او کمک می کند تفاوت ها را بهتر تشخیص دهد. شخصیت های اصلی کتاب استنلی و موسو هستند که رنگ ها را به کودکان معرفی می کنند.

10. باید برم دستشویی

من باید به توالت بروم. کتابی برای کودکان زیر 2 سال

نویسنده: خيدوفن خانستن
مترجم:
ندا کمال هدایت
ناشران:
پژوهشکده تاریخ ادبیات کودکان
تعدادی از صفحات:
۲

آموزش دستشویی رفتن به کودکان یکی از سخت ترین کارها برای والدین است. داستان این کتاب نیز به یکی از موقعیت های دستشویی رفتن یا همان دستشویی رفتن پیوند خورده است. در این داستان سگ کوچولو در شرایط اضطراری قرار دارد و باید فوراً به دستشویی برود، اما همه حمام ها پر است و دیگران در حال استفاده از آن هستند و او مجبور می شود برای اولین بار از دستشویی بزرگسالان استفاده کند. داستان توله سگ می تواند از نظر ذهنی کودک را برای چنین شرایط اضطراری آماده کند. اگر به دنبال کتاب آموزش دستشویی رفتن هستید، این کتاب داستان برای کودکان زیر 2 سال مناسب است.

11. قورباغه مریض است

نویسنده: خانه مسطح حداکثر
مترجم:
هورزاد عطاری
ناشران:
پژوهشکده تاریخ ادبیات کودکان
تعدادی از صفحات:
۱۴

اگر بچه ها معنی بیمار بودن را بفهمند، راحت تر بیماری را پشت سر می گذارند. در این کتاب قورباغه مریض است، تب دارد و نمی خواهد غذا بخورد. دوستش هرسی نمی‌داند چه کار کند که حالش بهتر شود، بنابراین می‌رود از بقیه بپرسد. در این داستان، کودک با یک خرس همراه می شود و می آموزد که در طول بیماری چه مراقبت هایی لازم است.

شما بگو

بهترین کتابی که برای کودک زیر 2 سال خود خریدید چه بود؟ چه کتاب داستان مفید و مناسبی را برای کودکان زیر 2 سال پیشنهاد می کنید؟ لطفاً نام یک یا چند کتاب را که فرزندتان بیشتر به آنها پیوند می دهد در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید