اسید سیتریک چیست؟ | مضرات اسید سیتریک استفاده از اسید سیتریک


اسید سیتریک

در این مقاله به همراه دکتر کوروش صمدپور در مورد ماده غذایی به نام اسید سیتریک و اینکه سوالاتی مانند اسید سیتریک چیست؟ در چه زمینه هایی استفاده می شود؟ و ما به شما پاسخ خواهیم داد.

بدون شک این سوالات در ذهن مردم ایجاد شده و پاسخ صحیح به این سوالات در اطلاعات عمومی همنوردان عزیز و عموم مردم تاثیر بسزایی خواهد داشت. بر همین اساس عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر در این مقاله با ما همراه باشید.

اسید سیتریک

قبل از هر چیز، لازم است در مورد مواد غذایی مبتنی بر اسید سیتریک توضیحی بدهیم. اسید سیتریک به طور طبیعی در مرکباتی مانند لیمو وجود دارد و به آنها طعم ترش می دهد. شکل مصنوعی اسید سیتریک به عنوان یک افزودنی غذایی، پاک کننده و مکمل غذایی استفاده می شود. بنابراین این ماده هم مزایا و هم معایبی دارد.

اسید سیتریک

در این مقاله به تفاوت های اسید سیتریک طبیعی و مصنوعی، فواید، کاربردها و خطرات آن خواهیم پرداخت.

اسید سیتریک چیست؟

اسید سیتریک اولین بار در سال 1784 توسط یک محقق سوئدی از شربت لیمو به دست آمد. مواد بی رنگ و بی بو تا اوایل دهه 1990 تولید می شد، زمانی که محققان دریافتند که می توان این ماده را از قارچی به نام آسپرژیلوس نیجر ساخت.

اسید سیتریک به دلیل طعم ترش و ترش به عنوان طعم دهنده و محافظ به ویژه در نوشیدنی ها و آب نبات ها استفاده می شود.

اسید سیتریک همچنین برای نگهداری داروها و به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود.

منابع طبیعی

مرکبات و شربت ها منابع طبیعی اسید سیتریک هستند. کلمه مرکبات در واقع از کلمه لاتین citrus (مرکبات) گرفته شده است.

انواع مرکبات عبارتند از:

 • لیمو ترش
 • نارنجی
 • انگور
 • ماندارین

مرکبات حاوی اسید سیتریک هستند

برخی از میوه های دیگر نیز حاوی اسید سیتریک هستند، اما به میزان کمتر، مانند:

 • آناناس
 • توت فرنگی
 • تمشک سیاه
 • گیلاس
 • گوجه فرنگی

اسید سیتریک

نوشابه ها و محصولات حاوی این میوه ها مانند سس گوجه فرنگی حاوی اسید سیتریک هستند.

منابع و مصارف مصنوعی

یکی از خواص مهم اسید سیتریک این است که از آن به عنوان افزودنی در صنایع مختلف استفاده می شود. غذاها و نوشابه ها حاوی 70 درصد اسید سیتریک مصنوعی و مواد دارویی و مکمل ها حاوی 20 درصد اسید سیتریک مصنوعی هستند.

صنایع غذایی

اسید سیتریک مصنوعی یکی از رایج ترین افزودنی های غذایی در جهان است که برای افزایش اسیدیته، طعم و ماندگاری استفاده می شود.

نوشابه ها، شربت ها، نوشیدنی های پودری، آب نبات، غذاهای منجمد و برخی از محصولات لبنی حاوی اسید سیتریک مصنوعی هستند.

اسید سیتریک به میوه های کنسرو شده اضافه می شود تا از سم بوتولینوم محافظت کند.

داروها و مکمل های غذایی

اسید سیتریک در داروها و مکمل های غذایی برای محافظت از مواد تشکیل دهنده و بهبود طعم داروها استفاده می شود. مکمل های معدنی مانند منیزیم و کلسیم ممکن است حاوی اسید سیتریک به شکل سیترات باشند تا جذب آن را افزایش دهند.

اسید سیتریک

ضد عفونی و تمیز کردن

اسید سیتریک دارای خواص ضد عفونی کننده در برابر باکتری ها و ویروس ها است. تحقیقات نشان می دهد که این اسید به درمان و پیشگیری از نوروویروس ها که عامل اصلی مسمومیت غذایی هستند، کمک می کند.

اسید سیتریک
اسید سیتریک

فواید اسید سیتریک و استفاده در بدن

اسید سیتریک فواید و عملکردهای زیادی دارد، از جمله:

 1. افزایش جذب مواد مغذی: مکمل‌های معدنی به اشکال مختلف وجود دارند، اما بدن بهتر از آن استفاده می‌کند.
 2. اسید سیتریک میزان مواد معدنی وارد شده به جریان خون را افزایش می دهد و به جذب بهتر این مواد کمک می کند. به عنوان مثال، سیترات کلسیم برای جذب نیازی به اسید معده ندارد و عوارض جانبی کمتری نسبت به گاز، نفخ و یبوست نسبت به کربنات کلسیم دارد. بنابراین سیترات کلسیم گزینه خوبی برای افرادی است که از مشکلاتی مانند درد معده رنج می برند.
 3. اسید سیتریک همچنین جذب مکمل های روی و آهن را افزایش می دهد.
 4. محافظت در برابر سنگ کلیه اسید سیتریک به شکل سیترات پتاسیم از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند اسید سیتریک با افزایش دفع ادرار از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند. این سنگ ها معمولاً با سیترات پتاسیم درمان می شوند، اما خوردن غذاهای حاوی اسیدهای طبیعی مانند مرکبات می تواند از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کند.

ایمنی و خطرات

اسید سیتریک مصنوعی کاملا بی خطر است. با این حال، آلرژی به مواد افزودنی ممکن است. یک مطالعه علائمی مانند درد مفاصل همراه با تورم و سفتی، درد معده و تنگی نفس پس از خوردن غذاهای حاوی اسید سیتریک مصنوعی را گزارش کرد. محققان به این نتیجه نرسیدند که اسید سیتریک عامل بروز این علائم است، اما مصرف آن در غذاها و نوشابه ها نیاز به مطالعه بیشتر دارد، اما با مصرف اسید سیتریک طبیعی مانند لیمو، این علائم مشخص نخواهد شد.

نتیجه

اسید سیتریک به طور طبیعی در مرکبات وجود دارد، اما شکل مصنوعی آن قارچ است و به غذاها، داروها، مکمل ها و مواد ضدعفونی کننده اضافه می شود. البته قارچ باقی مانده از فرآیند تولید می تواند در برخی افراد باعث ایجاد حساسیت شود.

دیدگاهتان را بنویسید