اظهارات «محمود عباس» برای مذاکره با اسرائیل مواضع فلسطینی ها را هدف قرار داده است/ وعده های آمریکا و اروپا درباره فلسطین هنوز محقق نشده است.


اظهارات

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: اشاره رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به مذاکرات بر اساس قوانین بین المللی و بازگشت به مرزها و قطعنامه های سازمان ملل در سال 1967 را باید موضع و تئوری تکراری دانست.


«مصدق مصدق پور» کارشناس مسائل منطقه در گفت و گو با خبرنگار ایلنا ضمن تشریح دلایل اعلام آمادگی تشکیلات خودگردان فلسطین برای مذاکره با اسرائیل، گفت: ذکر چند نکته در سخنان ایلنا مهم و ضروری به نظر می رسد. محمود عباس». زمانی که بایدن پیشنهاد خود را در سفر اخیر رئیس جمهور آمریکا به سرزمین های اشغالی ارائه کرد، علناً اعلام کرد که فهرست درخواست های تشکیلات خودگردان فلسطین واقعاً غیرعملی بوده و اجرای آن دور از تصور است. سخنان بایدن نشان داد که شرایط در شرایط کنونی بسیار دشوار است. بر این اساس، من معتقدم که مواضع اخیر محمود عباس، به ویژه در مورد تمایل او به مذاکره با اسرائیل، نشان می دهد که او به نوعی می خواهد به سازش برسد. در این میان مقاومت فلسطین توانسته است در محورهای مختلف مبارزه با رژیم صهیونیستی دست برتر را به همگان نشان دهد و از جمله می بینیم که تل آویو دقیقا آن را به رسمیت می شناسد.


و ادامه می دهد: حالا محمود عباس می خواهد با مصالحه شرایط را جلو ببرد. در شرایط کنونی که اسرائیل با چالش های فراوان مقاومت فلسطین مواجه است، اظهارات محمود عباس را باید پرداختن به مواضع مقاومت فلسطین دانست. او نباید در شرایط کنونی چنین موضعی می گرفت; زیرا وعده های آمریکا و اروپا در مورد فلسطین هنوز عملی نشده است، اما شهرک سازی ادامه دارد. بنابراین ما شاهد تغییرات مثبتی در سرزمین های اشغالی نیستیم در حالی که ژئوپلیتیک منطقه و جهان در حال تغییر است و شرایط به نوعی تغییر خواهد کرد. حال سوال این است که چرا محمود عباس در این شرایط چنین موضعی می گیرد؟ من معتقدم این مواضع باید در این روند حتی پس از سفر بایدن به سرزمین های اشغالی مهم تلقی شود.


این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: واقعیت این است که اشاره شما به مذاکرات بر اساس قوانین بین المللی و بازگشت مرزها در سال 1967 و قطعنامه های سازمان ملل را باید یک موضع گیری و تئوری تکراری دانست. سخنان محمود عباس در مورد سازش با اسرائیل یک طرح شکست خورده است. زیرا او هرگز در مورد اقدامات اسرائیل و اقدامات دستگاه های امنیتی و نظامی آن علیه بیت المقدس و منافع فلسطینی ها چیزی نگفته است و آنها فقط به دنبال طرحی هستند که اردن و مصر با هم مشارکت کنند و در نهایت سرزمین مشخصی را تشکیل دهند. دولت فلسطین گذشته از اینکه کشورهای درگیر در پرونده فلسطین هنوز نتوانسته اند گام موثری در اجرای طرح دو کشور بردارند، باید توجه داشت که تل آویو نباید در این راستا گام مثبتی بردارد. . .


وی در پایان خاطرنشان کرد: بدون شک اسرائیل با این طرح ها مخالفت خواهد کرد و حتی با فرض اینکه مذاکرات بین تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرائیل انجام شود، نتیجه درست نخواهد بود و چیزی تغییر نخواهد کرد. مشخص نیست در این مدت در سرزمین های اشغالی و منطقه چه اتفاقی خواهد افتاد، اما آمارها نشان می دهد صهیونیست ها نه تنها در داخل بلکه در منطقه و حتی در کشورهایی که روابط قدیمی با تل آویو دارند با چالش مواجه هستند. این چالش‌ها اسرائیل را بیش از گذشته عصبی می‌کند و حتی ممکن است دوباره فلسطینی‌ها را هدف قرار دهد که بدون شک می‌تواند هر نوع مذاکره را از مسیر خارج کند. بنابراین باید گفت که سخنان محمود عباس در خصوص مذاکرات تکراری تلقی می شود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید