افزایش وزن بعد از جراحی کاهش وزن


یکی از بزرگترین ترس های کاندیدهای جراحی کاهش وزن، افزایش وزن پس از جراحی است. اما آیا واقعا می توان بعد از جراحی لاغری مانند اسلیو معده دوباره وزن را به دست آورد؟ اگر وجود دارد، علت این مشکل چیست و چقدر شایع است؟ آیا من از آن دسته بیمارانی هستم که می توانم بعد از جراحی افزایش وزن را تجربه کنم؟ این مقاله را بخوانید تا پاسخ همه این سوالات را دریافت کنید و نگرانی را که اکنون دارید رها کنید.

آیا پس از جراحی کاهش وزن می توان وزن خود را دوباره به دست آورد؟

هم بله و هم خیر، بعد از عمل معمولا افراد به مرور تا ۲ سال وزن کم می کنند، البته این امر منوط به رعایت توصیه های جراح لاغری و انجام حداقل حرکات و رعایت رژیم غذایی است. یک رژیم غذایی ساده و آسان برای تطبیق. اما اگر این توصیه ها و دستورالعمل ها نادیده گرفته شود، احتمال بازگشت وزن وجود دارد، اما نه وزن اولیه. اما در نهایت چند پوند یا درصدی از اضافه وزن قبلی.

بازیابی وزن بعد از جراحی کاهش وزن چقدر رایج است؟

همانطور که می دانید افراد چاق و دارای اضافه وزن; بارها آنها توانسته اند بیش از 15 کیلوگرم وزن خود را کاهش دهند، اما متأسفانه در طول زمان حتی وزن بیشتری اضافه کرده اند. و همیشه از افزایش وزن حتی بعد از کاهش وزن و این بار بدتر از آن می ترسند.

اما خبر خوب این است که بیش از 80 درصد افراد پس از جراحی، به خصوص جراحی اسلیو معده، افزایش وزن را تجربه نمی کنند و تنها 20 درصد ممکن است کاهش وزن یا افزایش وزن را تجربه کنند. البته این امر به این دلیل است که برخی از بیماران در مسیر کاهش وزن، گاهی رژیم خود را متوقف می کنند یا غذاهای ناسالم می خورند و کاهش وزن پس از جراحی کاهش وزن به این دلایل کاملاً موجه است.

علت افزایش وزن بعد از جراحی لاغری چیست؟

عوامل مختلفی بر توانایی بازیابی وزن پس از جراحی کاهش وزن تأثیر می‌گذارند که عبارتند از:

وزن قبلی

ممکن است در ابتدا به نظر کاهش وزن باشد عمل لاغری بی فایده است، اما نیست. کاهش مقدار مشخصی وزن قبل از جراحی کاهش وزن، عوارض جانبی اسلیو معده یا سایر انواع جراحی کاهش وزن را کاهش می دهد و علاوه بر این، شاخص توده بدنی (BMI) نیز کاهش بیشتری خواهد داشت. هر چه شاخص توده بدنی افراد قبل از عمل جراحی کمتر باشد، احتمال کاهش وزن بیشتر و احتمال بازگشت وزن کمتر می شود. برای محاسبه BMI، وزن خود را بر حسب کیلوگرم بر قد بر حسب متر تقسیم کنید.

تغذیه مناسب بعد از جراحی کاهش وزن

اعتیاد به الکل یا مواد مخدر

بدون شک می توان از معتادان انتظار داشت که به عادت های قبلی خود بازگردند. علاوه بر این، برخی از بیماران پس از جراحی کاهش وزن شروع به استفاده از الکل یا مواد مخدر می کنند و به طور موثر یکی را با دیگری جایگزین می کنند. مصرف این مواد همچنین می تواند احتمال عوارض ناشی از جراحی کاهش وزن را افزایش دهد.

حامی نداشته باش

اگر بیمار در بین خانواده، دوستان یا اطرافیان خود حامی نداشته باشد، پس از مدتی ضعیف شده و اراده خود را از دست می دهد. همچنین مراجعه به روانشناس و مشاوره می تواند برای سلامت جسمی و روحی بعد از جراحی کاهش وزن بسیار مفید باشد.

وضعیت روانی پس از جراحی کاهش وزن

افزایش میل به غذا خوردن و کاهش احساس شادی پس از جراحی کاهش وزن می تواند به طور مستقیم بر افزایش وزن بیمار تأثیر بگذارد. اعتیاد به غذا یکی دیگر از دلایل افزایش وزن و کاهش وزن پس از جراحی کاهش وزن است. به همین دلیل بهتر است بعد از جراحی به وضعیت روحی خود توجه کنید.

جلوگیری از افزایش وزن بعد از جراحی کاهش وزن

عادات سالم را دنبال کنید یا سبک زندگی سالم تری داشته باشید

پس از جراحی کاهش وزن، بسیاری از بیماران کاهش وزن سریع را مشاهده می کنند. با گذشت زمان، سرعت کاهش وزن کاهش می یابد و بیماران ممکن است در این مدت رژیم غذایی خود را رعایت نکنند. این باعث افزایش یا بازگشت وزن پس از جراحی کاهش وزن می شود. داشتن نظم و انضباط در رعایت رژیم غذایی پس از جراحی کاهش وزن و عادات غذایی صحیح می تواند از افزایش وزن بعد از جراحی کاهش وزن جلوگیری کند. این رژیم با تجویز پزشک و بر مصرف مواد مغذی مانند میوه ها، سبزیجات و پروتئین ها تاکید دارد.

بازنگری در تغذیه و رژیم غذایی

غذاها می توانند بسیار وسوسه انگیز باشند و دلیل این امر ریشه در طرز فکر ما نسبت به غذا دارد. بهتر است این تصور غلط را تغییر دهید. دلیل اصلی غذا خوردن تامین انرژی برای متابولیسم بدن است. اما متأسفانه بسیاری از مردم غذا را مسکنی برای روح و روان خود می دانند. اگر شما یکی از این افراد هستید، بهتر است جایگزین دیگری برای آرامش پیدا کنید. این مشکل می تواند تاثیر قابل توجهی بر سلامت شما داشته باشد.

ادامه قرار ملاقات های منظم با پزشک

پس از جراحی کاهش وزن، بیمار باید مرتباً با پزشک خود یا تیم پزشکی که جراح به او معرفی می کند ملاقات کند تا بتواند اهداف خود را با دقت بیشتری دنبال کند. علاوه بر این افراد، بهتر است با یک متخصص یا متخصص تغذیه و مشاور نیز ملاقات داشته باشید. تحقیقات نشان داده است که نظارت بر بیماران پس از جراحی کاهش وزن می تواند به کاهش وزن بیشتر آنها کمک کند.

داشتن تحرک بیشتر

هرچه فعال تر باشید، بدن شما سالم تر خواهد بود. اضافه کردن فعالیت های بدنی و ورزش به برنامه روزانه خود پس از جراحی کاهش وزن، فرم بدن شما را زیباتر می کند. می توانید با راه رفتن و تعیین اهداف کوچک و دست یافتنی برای خود شروع کنید. بهتر است تمرینات مقاومتی را در تمرینات خود بگنجانید تا متابولیسم بدن را در سطح بالایی نگه دارید.

جراحی کاهش وزن می تواند زندگی یک فرد را از بسیاری جهات تغییر دهد. با این حال، جراحی کاهش وزن تنها آغاز این سفر است و ادامه مسیر نیازمند استراتژی و تعهد بیمار برای حصول اطمینان از بهترین نتیجه است. به این ترتیب ممکن است تسلیم ها و عقب نشینی هایی وجود داشته باشد، اما آنها به معنای پایان راه نیستند. بعد از هر توقف، دوباره بلند شوید و از نو شروع کنید و با زندگی زیبای جدیدتان خداحافظی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید