افزایش 15 درصدی حقوق بازنشستگان وزارت بهداشت / اجرای ماده 85 قانون مدیریت خدمات کشوری


افزایش 15 درصدی حقوق بازنشستگان وزارت بهداشت / اجرای ماده 85 قانون مدیریت خدمات کشوری

محمد اسکندری گفت: مقرر شد به جای 9 هزار میلیارد تومان به صندوق بازنشستگی، سهام شرکت ها با قیمت های از پیش تعیین شده به صندوق ملی فروخته شود.


به گزارش ایلنا، نشست روسای مراکز علوم پزشکی بازنشستگان سراسر کشور روز شنبه با حضور محمد اسکندری مدیرعامل و برخی از مدیران صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد.


در ابتدای این جلسه نماینده کانون های بازنشستگی علوم پزشکی مهم ترین درخواست ها و نظرات بازنشستگان را مطرح کرد و مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری پاسخ داد.


محمد اسکندری مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر خم، یوم الله مباهله و فرارسیدن 25 ذی الحجه به همه بازنشستگان، اظهار داشت: بازنشستگان و تمامی فعالان وزارت بهداشت مراقبت و آموزش پزشکی به دلیل فشارهای شبانه روزی که در زمان اپیدمی کرونا متحمل شدند حق جداگانه ای بر عهده ماست، گفت: احساس می کنم لازم است از همه مراقبان سلامت به ویژه شهدای سلامت قدردانی کنم.


اجرای ماده 85 قانون مدیریت خدمات کشوری


وی با بیان اینکه پیگیر اجرای ماده 85 قانون مدیریت خدمات کشوری هستیم، گفت: اجرای این ماده به نفع صندوق بازنشستگی خواهد بود و با وجود بار مالی این ماده قانونی، دلایلی برای اجرای آن وجود دارد. با همکاری صندوق بازنشستگی کشوری


مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه قانون باید رعایت شود و این کار بر عهده نهادها است، گفت: مکاتباتی با وزارت آموزش و پرورش داشتیم و در آخرین پیگیری مقرر شد پیشنهادی ارائه شود. مصوبه هیأت وزیران (به عنوان نامه اجرایی ماده 85 ق.م) و یا پیشنهاد لایحه ای جهت بررسی به دولت.


به گفته اسکندری، در بحث غرامت معالجه مستمری بگیران (بیمه تکمیلی) صندوق بازنشستگی کشوری حدود 1200 میلیارد تومان حق بیمه دریافت کرده است در حالی که برآورد می شود حدود 4000 میلیارد تومان خسارت باید جبران شود و همه مابه التفاوت این مبلغ از محل منابع صندوق پرداخت خواهد شد.


افزایش 15 درصدی حقوق بازنشستگان وزارت بهداشت


وی درباره معوقات بازنشستگان نیز خاطرنشان کرد: چندین بار پیگیری شده است و امیدواریم بتوانیم طی این پیگیری ها با دریافت منابع لازم معوقات را پرداخت کنیم اما همانطور که می دانید همه این مسائل به تصمیم برنامه بستگی دارد. و سازمان بودجه.


مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: تعریف تناسب مندرج در قانون بودجه 1401 هنوز به صندوق ابلاغ نشده است و برخی افزایشی ندارند، در حالی که برخی نظرات رایج در بین مشمولان این است که همه از آن بهره مند شوند. درصد مساوی


به گفته اسکندری، مهم این است که فرمول تناسب در سال 1401 به طور مشخص تعریف نشده است، این یک موضوع فنی است و سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و کاری باید آن را تعیین و برای اجرا به صندوق بازنشستگی اعلام کند. .


وی بیان می کند: به جای 9 هزار میلیارد تومانی که باید به صندوق بازنشستگی واریز شود، مقرر شد سهام شرکت ها به قیمت های از پیش تعیین شده به صندوق فروخته شود تا پس از فروش از صندوق، منابع حاصل از صندوق تامین شود. به خزانه واریز و سپس به صندوق واریز شود، گفت: معتقدیم این روش نادرست است و مشکلات خود را دارد و کار سازمان خصوصی سازی به صندوق ها سپرده شده است که یکی از عجایب تصمیم گیری است. و سیاست گذاری


مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه این صندوق نمی تواند از روش های نامناسبی برای تامین هزینه های جاری پرداخت حقوق بازنشستگان استفاده کند، یادآور شد: فرآیند فروش یا تحویل مشاغل مشکلات خاص خود را دارد و چیزی نیست که بتواند منبعی برای آن فراهم کند. صندوق بازنشستگی کوتاه مدت در واقع یک سیاست وارونه است که باید بدنه خصوصی سازی شرکت را بفروشد و به خزانه واریز کند و خزانه داری هزینه های جاری را تامین کند، اما اینجا کار آن موسسه است. که وظیفه ذاتی آن است، به دیگران سپرده شده است!


پرداخت کمک های نقدی و غیرنقدی با هماهنگی کارکنان


اسکندری در بحث پرداخت هدایا و کمک های اجتماعی با هماهنگی کارگران که باید توسط دستگاه های اجرایی اجرا شود، گفت: موضوعی بود که در تدوین لایحه بودجه به دنبال آن بودیم اما تصویب نشد. برنامه بودجه و سازمان باید این موضوع را در بودجه ببیند و در این زمینه پیشنهادهای متعددی ارائه کرده ایم. اسکندری در ادامه گفت: زمان فراخوان این موضوع در فصل بودجه فرا رسیده است تا با تعامل سازمان برنامه و مجلس، بار مالی این موضوع تامین و در بودجه لحاظ شود.


وی درباره پرداخت به موقع کسورات نیز گفت: این درخواست کاملا صحیح است و چندین بار با سازمان برنامه مکاتبه کرده ایم و اعلام کرده ایم که مبلغی که در ماه های اول به صندوق اختصاص داده شده کافی نیست.


مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه کسورات اردیبهشت ماه به طور کامل در دستگاه ها اجرا شده است، گفت: پرداخت کسورات خرداد ماه از استان های فرعی آغاز و مابقی توسط شرکت ها پرداخت می شود.


اسکندری با اشاره به اینکه فشاری که صندوق به شرکت ها برای پرداخت حقوق بازنشستگان وارد می کند منطقی نیست، تصریح کرد: در نیمه دوم سال نیز در قانون تجارت همین رقم احساس می شود و درخواست برنامه و ساماندهی این سازمان را داشتیم. بودجه ای برای تامین این صندوق به عنوان غرامت برای جلوگیری از جریمه چند میلیون مستمری بگیر کشوری به دلیل تاخیر در پرداخت کسورات که متاسفانه پاسخی داده نشده است.


وی با تاکید بر لزوم نگاه ریشه ای به مسائل صندوق ها، با تاکید بر اینکه مشکل پیری جمعیت و مسائل پارامتریک مشکل اصلی صندوق های بازنشستگی است، تاکید کرد: روزگاری در صندوق بازنشستگی کشوری کسورات 30 ساله انجام می شد. یا بیشتر و 10 تا 15 سال حقوق مستمری تعلق می گرفت. در حالی که الان 28 سال کسر می گیرند و 29 سال حقوق می دهند.


مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود: این امر در کنار ضریب حمایتی کمتر از 0.7 در صندوق بازنشستگی کشوری به این معناست که صندوق بازنشستگی کشوری نهاده های کافی ندارد و نمی تواند منابع لازم را تامین کند و مشخص است که این امر یک مشکل بزرگ برای صندوق ملی است و نه چندان برای آینده. وجوه دیگری هستند که اگر فکری به حال آنها نکنید، تبدیل به منبع اصلی کسری بودجه و در نتیجه تورم شده اند که نتیجه آن نارضایتی همه از جمله مستمری بگیران گرانقدر و علت کاهش جدول آنها. اگرچه این مشکل در حال حاضر یکی از عوامل تورم است، اما عوامل مهم دیگری نیز وجود دارد، اما نقش این عامل در آینده به تدریج تشدید خواهد شد.


در نشست اندیشکده بازنشستگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با مدیرعامل و مدیران صندوق بازنشستگی، موضوعات و درخواست های بسیاری از جمله پرداخت حقوق مناطق جنگی، اجرای ماده 85 قانون نظام وظیفه مطرح شد. مدیریت خدمات کشوری، پرداخت اسناد مربوط به گروه پیمانکاری و ایثارگران و 15 درصد وزارت بهداشت و درمان، اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان با معادل کارکنان، اجرای ماده 125 قانون مدیریت خدمات کشوری در رابطه با بحث افزایش دستمزد حداقل معادل تورم، پرداخت هدایا و حق الزحمه نقدی و غیره با هماهنگی کارکنان دستگاه های اجرایی، پرداخت به موقع کسر مزد بازنشستگان و بکارگیری فرزندان بیکار مستمری بگیران.


انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید