الکل چه تاثیری بر مغز موش دارد؟


بر اساس یک مطالعه جدید بر روی جوندگان، حتی مقدار کمی الکل می تواند باعث تغییر در مدار بخشی از مغز و در نتیجه اعتیاد شود. به گفته محققان دانشگاه ایلینویز در ایالات متحده، مسیرهای دخیل در آماده سازی مغز برای اعتیاد نیز با پیامدهای الکل مرتبط است.

Subhash Pandey، استاد دانشگاه ایلینویز، می گوید: زمانی که مغز اثرات مضطرب الکل را تجربه می کند و خلق و خو، آرامش و برانگیختگی را بهبود می بخشد، برای اختلال مصرف الکل نیز آماده می شود.

پاندی گفت: بر اساس مشاهدات ما، رفتارهایی که نشان دهنده اعتیاد به الکل است، همیشه ناشی از مصرف طولانی مدت الکل یا مقدار زیاد الکل نیست. بلکه نتیجه تغییرات سریع اپی ژنتیکی در مغز است که حتی با نوشیدن کمی الکل می توان آن را آغاز کرد.

پاندی و همکارانش در آزمایشات خود بر روی موش ها، آنها را در معرض غلظت های پایین الکل قرار دادند. آنها موش ها را در حین حرکت در هزارتو تماشا کردند. سپس از توالی یابی RNAi (اسیدهای نوکلئیک درگیر در فرآیندهای مهم سلولی مانند سنتز پروتئین) برای بررسی نمونه های بافت مغز و جستجوی الگوهای بیان ژن استفاده کردند.

غلبه بر اختلال مصرف الکل پیچیده است

پس از تجزیه و تحلیل نمونه‌ها، محققان دریافتند که ژن Hif3a با زمان اقامت موش‌ها در بخش‌هایی از ماز مرتبط است و به این نتیجه رسیدند که حتی مقادیر کمی الکل بیان ژن را در آمیگدال، ناحیه‌ای از مغز که اضطراب را تنظیم می‌کند، تغییر می‌دهد. از جانب؛ به عبارت دیگر، یک مسیر اپی ژنتیکی به سمت اعتیاد ایجاد می کند. اثر الکل بر روی موش های نر و ماده از این نظر یکسان بود.

Pandey و همکارانش همچنین آزمایش‌های دیگری انجام دادند که در آن ژن را در آمیگدال موش‌ها با یا بدون قرار گرفتن در معرض الکل مسدود کردند تا ببینند آیا این ژن با اضطراب مرتبط است یا خیر. هنگامی که ژن Hif3a مسدود شد، اضطراب در موش‌های کنترل افزایش یافت. این عمل مشابه ترک مداوم الکل بود و از اثرات اضطراب آور الکل جلوگیری می کرد.

پاندی گفت: باید بدانیم که مقدار کمی الکل برای اعتیاد آماده می شود. مردم نباید تصور کنند که نوشیدن مقداری الکل بی خطر است. غلبه بر اختلال مصرف الکل پیچیده است. اطلاعاتی که از این تحقیق به دست می آوریم به ما کمک می کند تا بهتر بفهمیم در مغز چه می گذرد تا بتوان از آن برای ارائه درمان ها و داروهای بهتر استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید