ال کارنیتین چیست؟ مزایا و مضرات قرص ال کارنیتین برای کاهش وزن


ال کارنیتین (ال کارنیتیناین یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی توسط مغز، کبد و کلیه انسان تولید می شود. بدن می تواند با کمک این ماده چربی در انرژی تبدیل. به همین دلیل است که ما ال کارنیتین را به عنوان یک ماده شیمیایی ضروری برای قلب، مغز، عضلات و سایر اندام های بدن می شناسیم. بدن همچنین می تواند ال-کارنیتین را به مواد شیمیایی دیگر تحت این نام تبدیل کند فولاد ال کارنیتین و پروپیونیل ال کارنیتین تبدیل. با این حال، مشخص نیست که مزایای این دو ماده شیمیایی تا چه حد مشابه مزایای ال-کارنیتین است.

مکمل های ال کارنیتین می تواند برای افرادی که سطح این ماده در بدنشان کم است مفید باشد. برخی افراد نیز از این مکمل ها برای بهبود شرایط قلبی عروقی، مشکلات شدید کلیوی و سایر بیماری ها استفاده می کنند.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. اگر کاهش وزن فقط مستلزم پرهیز از غذاهای خوشمزه و ورزش روزانه برای رسیدن به تناسب اندام بود، همه ما می توانستیم خیلی سریع به اهداف کاهش وزن خود برسیم. درست زمانی که از رژیم‌های سخت خسته می‌شویم و ورزش کردن برایمان سخت می‌شود، احتمال اینکه وسوسه شویم راه‌های ساده‌تری مانند مصرف آنلاین قرص‌های جادویی را امتحان کنیم، بیشتر می‌شود.

توصیه می کنیم قبل از اینکه پول خود را صرف قرص های جادویی و وعده های دروغین کنید، مکمل های رژیمی ال کارنیتین را امتحان کنید. این مکمل های طبیعی می توانند به کاهش چربی، افزایش سطح انرژی و عملکرد بهتر در حین ورزش کمک کنند.

عناوین را بررسی کنید

ال کارنیتین چیست؟

بر خلاف تصور عمومی، ال کارنیتین بیشتر شبیه یک ویتامین است تا یک اسید آمینه که فواید زیادی برای بدن دارد. کبد و کلیه ها با کمک دو اسید آمینه کلیدی، لیزین و متیونین، ال کارنیتین را تشکیل می دهند. برخی از پزشکان این قرص رژیمی را برای بهبود شرایط قلبی، دیابت، اختلال نعوظ و سایر مشکلات جسمانی تجویز می کنند. با این حال، همانطور که این مقاله به طور مستقیم به متابولیسم چربی در بدن نقش کلیدی آن در کاهش وزن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. مصرف این مکمل را با یک رژیم غذایی سالم و ورزش مداوممی تواند بهترین نتایج را به همراه داشته باشد.

ال کارنیتین چیست؟

ال-کارنیتین نقش اساسی در انتقال چربی ها به میتوکندری دارد. میتوکندری می تواند چربی را به انرژی تبدیل کند. این فرآیند توضیح علمی کاملاً مشخصی دارد، اما شاید بتوان پیام آن را در یک جمله خلاصه کرد: این ماده می تواند رویای کاهش وزن شما را محقق کند. در اینجا پنج مزیت مصرف مکمل های کاهش وزن با ال کارنیتین آورده شده است.

لازم به یادآوری است که مصرف ال کارنیتین در غیاب یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی منظم هیچ تاثیری بر کاهش وزن ندارد. مصرف مکمل های کاهش وزن، از جمله ال-کارنیتین، ممکن است تنها راه حل زمانی باشد که عادات سالم شما به کاهش وزن کمک نمی کند.

فواید ال کارنیتین ال کارنیتین

هر چه سطح ال کارنیتین در بدن بیشتر باشد، چربی سوزانده می شود. نه تنها می تواند میزان چربی ذخیره شده در بدن را کاهش دهد، بلکه می تواند چربی های شکم و سایر اندام های کلیدی را نیز از بین ببرد، که می تواند باعث بیماری قلبی یا کبد چرب شود. .

 • سطح انرژی بالا:

با افزایش توانایی بدن برای سوزاندن چربی، سطح انرژی شما نیز افزایش می یابد. این نه تنها به شما کمک می کند تا انرژی مورد نیاز برای ورزش را از منبع چربی بدن خود دریافت کنید، بلکه به شما انرژی کافی در طول روز می دهد تا سبک انرژی فعال تری داشته باشید.

 • افزایش متابولیسم:

این ماده می تواند سطح انرژی شما را در حین ورزش افزایش دهد و در نتیجه می توانید تمرینات شدیدتری انجام دهید. سطوح بالای متابولیسم به کاهش وزن کمک می کند. زیرا حتی در زمان استراحت نیز کالری بیشتری می سوزانید.

 • ریکاوری بدن بعد از ورزش:

این ماده می تواند میزان اسید لاکتیک را در عضلات کاهش دهد. شیردهی عضلانی که معمولاً بعد از ورزش شدید اتفاق می افتد، با درد و گرفتگی عضلات همراه است. ال کارنیتین زمان بهبودی را کاهش می دهد. به این ترتیب هیچ وقفه ای در تمرینات چربی سوزی شما ایجاد نمی شود.

 • تقویت سیستم دفاعی بدن:

این اسید آمینه اثری مشابه آنتی اکسیدان ها دارد و بنابراین می تواند سیستم دفاعی بدن شما را تقویت کند. بدیهی است در چنین شرایطی خستگی یا بیماری شما را از برنامه هایتان دور نمی کند.

کاربرد اصلی این اسید آمینه

مصرف یا تزریق ال کارنیتین از راه خوراکی می تواند کمبود این ماده را در بدن که ناشی از برخی بیماری های ژنتیکی یا سایر اختلالات است، جبران کند. استفاده از این مکمل ها برای شرایط فوق توسط FDA تایید شده است. توجه داشته باشید که تزریق ال کارنیتین فقط باید زیر نظر پزشکان و پرسنل درمان انجام شود.

کاربرد اصلی این اسید آمینه

کاربردهای دیگر این اسید آمینه

مصرف مکمل های بدنسازی و رژیمی این ماده شیمیایی علاوه بر بهبود کمبود ال کارنیتین در بدن می تواند در بهبود شرایط زیر موثر باشد:

 • درد قفسه سینه:

مصرف یا تزریق این ماده می تواند به افراد مبتلا به درد قفسه سینه کمک کند تا در برابر ورزش مقاوم تر شوند. مصرف این ماده در کنار روش های درمانی استاندارد می تواند به افراد مبتلا به سندرم عروقی X کمک کند تا طیف وسیع تری از تمرینات را انجام دهند. افراد مبتلا به این سندرم درد شدید قفسه سینه را بدون انسداد عروق تجربه می کنند.

 • نارسایی قلبی و احتباس مایعات:

ال کارنیتین خوراکی یا تزریقی می تواند علائم را بهبود بخشد و تناسب اندام را برای افراد مبتلا به نارسایی قلبی افزایش دهد. علاوه بر این مکمل، افراد می توانند ورزش خود را با سهولت بیشتری انجام دهند.

 • سطوح بالای کلسترول یا سایر چربی ها (لیپیدها) در خون:

مصرف یا تزریق ال کارنیتین خوراکی می تواند سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون را کمی بهبود بخشد.

 • نارسایی کلیه (FDA)

تزریق ال کارنیتین که به صورت خوراکی مصرف نمی شود، برای درمان نارسایی کلیه تایید شده است.

 • التهاب قلب (میوکاردیت)

برخی از کودکانی که در گذشته دیفتری داشته اند دچار بیماری قلبی می شوند. ال کارنیتین خوراکی می تواند خطر ابتلا به میوکاردیت یا حتی مرگ را در این کودکان کاهش دهد.

 • عوارض جانبی و سمیت والپروئیک اسید:

مسمومیت با اسید والپروئیک با کمبود ال کارنیتین همراه است. مصرف ماهانه ال کارنیتین می تواند از مسمومیت کبدی ناشی از اسید والپروئیک جلوگیری کند.

مصرف ال کارنیتین و باروری:

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک در زنان:

ال کارنیتین خوراکی می تواند تخمک گذاری را افزایش دهد و شانس بارداری را افزایش دهد، به خصوص در زنانی که به کلومیفن پاسخ نمی دهند. همچنین می تواند به کاهش وزن بدون رژیم غذایی و بهبود سطح قند خون در زنان کمک کند.

 • ناباروری مردانه:

مصرف این ماده به تنهایی یا همراه با مکمل های استیل ال کارنیتین می تواند باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک اسپرم شود. این می تواند در برخی موارد به حل مشکل ناباروری مردان کمک کند.

مصرف ال کارنیتین و باروری:

مصرف این ماده بهبود دهنده سایر بیماری ها و ناراحتی ها نیز محسوب می شود، اما از آنجایی که اطلاعات موثق کافی در مورد آن وجود ندارد، از ذکر آن در اینجا صرف نظر کرده ایم.

عوارض جانبی ال کارنیتین

ال کارنیتین خوراکی کاملا بی خطر است و هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال، این ماده می تواند عوارض جانبی داشته باشد که شایع ترین آنها، الفناراحتی حساس شکمی، تپش قلب، اسهال و تشنج است. همچنین می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع (مانند بوی ماهی) در عرق، نفس و ادرار شود.

عوارض جانبی ال کارنیتین

از مصرف جداگانه دی کارنیتین و دی ال کارنیتین خودداری کنید. این دو شکل کارنیتین می توانند با اثرات مثبت این ماده مقابله کرده و علائمی مانند کمبود ال کارنیتین را در بدن ایجاد کنند.

احتیاطات و هشدارهای ویژه در مورد استفاده از ال کارنیتین

هنوز اطلاعات دقیقی در مورد اثرات مثبت یا منفی احتمالی مصرف ال کارنیتین در دوران بارداری وجود ندارد. به همین دلیل برای کاهش خطرات احتمالی بهتر است از مصرف این ماده در دوران بارداری خودداری شود.

مصرف خوراکی این ماده در دوران شیردهی و زیر نظر پزشک بی خطر است. توجه داشته باشید که دوز مناسب این ماده باید توسط پزشک تعیین شود. دوز کم ال کارنیتین در شیر مادر هیچ عارضه ای برای نوزاد ندارد.

مصرف خوراکی ال کارنیتین در کوتاه مدت بی خطر است. مطالعات نشان داده است که استفاده از آن برای نوزادان به مدت شش ماه کاملا بی خطر است. البته توجه داشته باشید که دوز باید توسط متخصص اطفال تعیین شود.

 • کم کاری تیروئید:

مصرف این ماده می تواند علائم کم کاری تیروئید را بدتر کند.

مصرف ال کارنیتین می تواند تعداد و شدت تشنج ها را افزایش دهد. افراد مبتلا به این عارضه باید از مصرف این اسید آمینه خودداری کنند.

توجه: این یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

دیدگاهتان را بنویسید