امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه برای استفاده از ظرفیت تعاونی ها در راستای احیای جوامع روستایی


امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه برای استفاده از ظرفیت تعاونی ها در راستای احیای جوامع روستایی

مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه به منظور استفاده از ظرفیت تعاونی ها برای احیای جوامع روستایی در مرکز مطالعات راهبردی برگزار شد.


به گزارش ایلنا، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری، وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی و دستیار ویژه رئیس جمهور در امور افشای دولت به منظور استفاده از ظرفیت تعاونی ها در احیای جوامع روستایی برگزار شد. بررسی های استراتژیک در شامگاه شنبه اول اوت ماه جاری در مرکز انجام شد.


این تفاهم نامه در مراسمی با حضور محمدصادق خیاطیان رئیس مرکز مطالعات راهبردی، محمدهادی زاهدی وفا وزیر موقت تعاون، کار و تامین اجتماعی و سید احمد عبودتیان دستیار ویژه رئیس جمهور در امور افشای دولت به امضا رسید. .


این تفاهم نامه سه جانبه در راستای اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، قانون ششم، برنامه توسعه اجتماعی و فرهنگی کشور و در راستای همگانی سازی اقتصاد و دولت، افزایش سهم بخش تعاونی در اقتصاد ملی و گسترش عدالت اجتماعی از طریق توسعه اموال در سطح عموم مردم است. محرومیت زدایی با هدف استفاده از ظرفیت تعاونی ها برای احیای جوامع روستایی (1100 روستا) امضا شد.


تقویت بخش تعاون گامی در راستای دولت مردمی و گفتمان عدالت محور است


در ابتدای این مراسم محمدصادق خیاطیان رئیس مرکز تحقیقات راهبردی ریاست جمهوری ضمن خیرمقدم به مدعوین، نحوه شکل گیری سخنرانی دولت و ارتباط آن با ویژگی های شخصیتی رئیس جمهور را برجسته کرد و وظایف مرکز در این میدان در سه محور.


وی اولین مسئولیت مرکز مطالعات راهبردی در قبال گفتمان دولت را توجه به تولید محتوا، ادبیات آفرینی، تبیین و روان سازی این گفتمان دانست و گفت: زمانی که از افراد و افراد عدالت خواه در حوزه های مختلف نام برده می شود، باید به آن توجه شود. قادر به درک معنای صریح و ضمنی این مفاهیم با زبان مشترک با جامعه و رسیدن به ادبیات مشترک با افراد در این زمینه باشد.


خیاطیان تصریح کرد: دومین وظیفه دولت مرکزی در حوزه گفتمان حکومتی این است که بسط اجتماعی خود را در حوزه های مختلف اقتصادی، بهداشتی، آموزشی و … دنبال کند تا مردم و نخبگان معنا و مفهوم بودن را درک کنند. مردمی و عدالت محور در هر عرصه ای از جامعه.


رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری، سومین وظیفه این مرکز در ارتباط با گفتمان دولت را رصد، رصد و پایش فعالیت های انجام شده و آگاهی از میزان اجرایی شدن این گفتمان در حوزه های مختلف عنوان کرد.


خیاطیان همچنین امضای تفاهم نامه سه جانبه در زمینه همکاری را گامی در راستای تداوم گسترش اجتماعی سخنان دولت دانست که پس از برگزاری جلسات متعدد با حضور کارشناسان و دستگاه های اجرایی به پایان رسید.


وی با اشاره به جایگاه و اهمیت تعاونی ها در کشور، تعاونی ها را مظهر حضور مردم در اقتصاد دانست و تصریح کرد: افشای اقتصاد اراده جدی دولت است و تعاونی ها یکی از مهمترین بسترهای تحقق این امر هستند. اراده. با توجه به اینکه رونق اقتصاد روستایی یکی از شعارهای مهم جمهوری اسلامی ایران و دولت سیزدهم است، توجه به اقتصاد روستایی و رهایی تعاونی های روستایی امضای این تفاهم نامه را ضروری کرد.


رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری در پایان سخنان خود مفاد این تفاهم نامه را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: با امضای این تفاهم نامه با هدف استفاده از ظرفیت تعاونی ها برای رونق بخشی به جوامع روستایی محرومیت زدایی می شود. 1100 روستا مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری باید پشتوانه علمی این تفاهم نامه باشد. همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید زمینه حضور تعاونی‌ها و دستیار رئیس‌جمهور در ارتباط با دولت را فراهم کند تا زمینه حضور گروه‌های مردمی و جهادگران را فراهم کند تا بتواند شهادت دهد. به تحقق یکی از وعده های مهم دولت سیزدهم.


بخش تعاونی نزدیک ترین و کاربردی ترین ساختار به اشاعه اقتصاد است


در ادامه این دیدار، محمدهادی زاهدیووا، وزیر موقت تعاون، کار و تامین اجتماعی ضمن تشکر از این اقدام رئیس مرکز تحقیقات راهبردی ریاست جمهوری ابراز امیدواری کرد که این همکاری ها برکات فراوانی را برای بخش تعاونی به همراه داشته باشد. رفع محرومیت روستایی


زاهدی وفا با اشاره به اهداف تعیین شده در برنامه های توسعه کشور و مطالبات راهنمای عالی مبنی بر توجه به بخش تعاون و رونق تعاونی ها گفت: متاسفانه هنوز به یک سوم اهداف خود در این بخش نرسیده ایم که نشان می دهد. لزوم توجه بیشتر به بخش تعاونی.» به‌ویژه بیان می‌کند که تعاونی شاید نزدیک‌ترین و کاربردی‌ترین ساختار برای انتشار اقتصاد باشد.


وزیر موقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان تاکید کرد: باید با جدیت به دنبال بهره مندی از تعاونی ها هم به لحاظ کمی و هم از نظر تنوع فعالیت در سطح بنگاه های کوچک و متوسط ​​باشیم.


لازمه تشکیل دولت اسلامی، تشکیل حکومت مردمی است


در ادامه این مراسم، سید احمد عبودیان، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور افشای دولت، رسالت دولت سیزدهم را فراتر از حل مشکلات و رفع موانع دانست و بازگشت دولت به هدف انقلاب اسلامی را یکی از مهمترین مأموریت های دولت دانست. دولت سیزدهم


وی با تاکید بر اینکه تحقق دولت اسلامی مستلزم دموکراسی دین و در واقع ایجاد حکومت مردمی است، افزود: اساس بحث تعاون، مشارکت مردم در سرنوشت خود است که موضوع اصلی و اصلی است. سخنرانی دولت سیزدهم تلاش ما بر این است که مردم بتوانند در سه حوزه تصمیم گیری، مشارکت و نظارت بر اساس تدابیر مقام معظم رهبری و معارف اسلامی مشارکت داشته باشند.


عبودیان در ادامه بر موانع افشای دولت تاکید کرد و گفت: تحقق این معضل با موانع متعددی مواجه است که از آن جمله می توان به ایجاد این آمادگی در بین مردم برای ورود آنان به عرصه اشاره کرد. پس از آن نحوه ورود افراد به حوزه های مختلف مهم است و در این زمینه نیازمند یک پیوند میانی هستیم که راهنمای عالی آن را تحت عنوان «لینک های میانی» که این بستر می تواند ارائه کند، ذکر کرده است.


دستیار ویژه رئیس جمهور در امور افشای دولت گفت: مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری نیز با تشکیل جلسات متعدد به خوبی به این موضوع پرداخته است. آخرین مورد، پذیرش خود سران و مسئولان دولتی است که امضای این تفاهم نامه ها زمینه را برای تسهیل این امر فراهم می کند.


فعالیت بیش از 99 هزار تعاونی در کشور


در ادامه این نشست مسکن، معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی گزارش مختصری از فعالیت انجام شده در حوزه تعاونی ها ارائه کرد و اظهار داشت: پس از ابلاغ سیاست های کلی ماده 44 از بخشی. مقام معظم رهبری تغییرات جدی در سیاست های اقتصادی ایجاد شده است. نتیجه این کار امروز این است که شاهد تولد بالغ بر 99 هزار تعاونی در کشور هستیم.


وی با اشاره به اینکه معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توانست اکثر تعاونی های روستایی کشور را که دارای شناسنامه و تعاونی موفق هستند شناسایی کند، گفت: تاکنون برای راه اندازی مجدد هزار تعاونی روستایی با تعاونی ها تلاش شده است. بنیاد علوی و هزار تعاونی روستایی دیگر با گروه های جهادی پیگیر بودیم و با امضای تفاهم نامه امروز تولد دوباره 1100 تعاونی روستایی دیگر در دستور کار قرار گرفت. بر این اساس تاکنون زمینه احیای بیش از 3 هزار تعاونی روستایی در وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی را فراهم کرده ایم.


در پایان آن مراسم پروتکل سه جانبه مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستیار ویژه رئیس جمهور در امور افشای دولت به منظور استفاده از ظرفیت تعاونی ها در احیای جوامع روستایی به تصویب رسید. با امضای خیاطیان، زاهدی وفا و سید احمد عبودیان.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید