امکان سنجی و هدف خرید زمین تجاری


در حال حاضر یکی از مسائلی که خریداران زمین تجاری باید به آن توجه کنند هدف آنها از خرید زمین، سرمایه اولیه، در نظر گرفتن نرخ تورم و … است همچنین سوالات مختلفی ذهن آنها را به خود مشغول کرده است از جمله: سرمایه ما در زمان تورم رشد خوبی دارد؟ آیا زمین تجاری مورد خرید از موقعیت جغرافیایی مطلوبی برخوردار است؟ آیا شهر انتخاب شده برای خرید زمین تجاری از رشد اقتصادی خوبی برخوردار است؟ و بسیاری از سوالات مشابه در نظر سرمایه گذار ایجاد می شود.

برآورد سرمایه اولیه و جانبی برای خرید زمین تجاری

یکی از مواردی که در هنگام خرید باید در نظر گرفته شود، سرمایه اولیه برای خرید زمین تجاری است. اگر سرمایه اولیه تخمین زده می شود، باید سرمایه جانبی نیز برآورد شود. سرمایه جانبی برای پرداخت مالیات نقل و انتقال اسناد، کمیسیون کارشناسی، مالیات بر ارزش افزوده و ارزش افزوده، مالیات کارآفرین و غیره.

در صورتی که برای خرید زمین تجاری سرمایه اضافی در نظر گرفته نشود می تواند مشکلاتی از جمله عدم توانایی در پرداخت مالیات، کارمزد کارشناسی و … را ایجاد کند که مشکلات سرمایه گذاری را به همراه خواهد داشت.

با توجه به تصمیم خریدار برای تامین زمین تجاری، در صورتی که خریدار صرفاً قصد برداشت سرمایه خود را از محل نقدی داشته باشد، بهترین اقدام خرید زمین تجاری در موقعیت مناسب بر اساس سرمایه اولیه است که بر اساس رشد اقتصادی قابل اخذ است.

زمان مناسب برای خرید زمین تجاری

با بررسی شاخص های اقتصادی و مشاوره با کارشناسان املاک مسکونی و تجاری و همچنین موقعیت جغرافیایی زمین تجاری و نرخ تورم می توان به نتایج صحیحی دست یافت که زمان خرید و فروش را به طور دقیق برآورد می کند.

هنگام خرید ملک تجاری، مسکونی و غیره، حتما به چند نکته توجه داشته باشید:

 1. موقعیت جغرافیایی
 2. فاصله از مرکز شهر
 3. وضعیت مالکیت سند (مالکیت حقیقی و حقوقی)
 4. رایگان بودن یا نبودن وضعیت سند (رایگان نبودن اقساط وام بانکی و …)
 5. زمین تجاری
 6. از تجاری یا غیرتجاری بودن زمین مطمئن شوید

و … در هنگام خرید باید این عوامل را در نظر گرفت.

چرا هزینه خرید زمین تجاری با زمین غیرتجاری متفاوت است؟

عوامل متعددی بر قیمت زمین تجاری و غیرتجاری تأثیر می گذارد که می توان به عنوان یکی از عوامل، موقعیت زمین تجاری و مساحت آن را نام برد و در مورد زمین های غیرتجاری نیز صدق می کند. با توجه به امتیاز کاربری زمین، زمین های تجاری نسبت به زمین های غیرتجاری در طول زمان سودآوری بیشتری دارند.

موقعیت جغرافیایی، وضعیت مالکیت (حقیقی و حقوقی)، وضعیت سند (رایگان و معتبر)، در دسترس بودن آب، برق و امتیاز امتیاز از مواردی است که تاثیر زیادی بر هزینه ها دارد.

تأثیر موقعیت جغرافیایی بر قیمت زمین تجاری

با توجه به موقعیت زمین تجاری و همچنین موقعیت شغلی نسبت به محل تردد افراد و همچنین نزدیکی به مرکز شهر تاثیر بسزایی در قیمت تمام شده زمین تجاری دارد. هر چه زمین تجاری به مرکز شهر و مراکز خرید نزدیکتر باشد هزینه آن بیشتر می شود و در غیر این صورت هر چه زمین تجاری از مراکز خرید و مرکز شهر دورتر باشد هزینه کمتر می شود.

تعداد افرادی که به مکان های مختلف سفر می کنند

هر چه تعداد افراد و مشاغل در منطقه بیشتر باشد، مرکز خرید مناسب تر و قیمت ملک و زمین تجاری در این منطقه بالاتر می رود.

اقدامات مهمی که برای انتقال سند رسمی باید انجام شود عبارتند از:

به طور کلی موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

 • تعیین وضعیت مالکیت زمین تجاری: در صورتی که بتوان با سند معتبر ثبت اسناد و املاک، مالکیت رسمی زمین تجاری را تضمین کرد در غیر این صورت مالکیت باطل است.
 • تعیین وضعیت مالک حقیقی یا حقوقی: سمت مالک را در صورتی می توان به مالک زمین تجاری نسبت داد که سند به نام او ثبت شده باشد.
 • اگر مالک سند ملکی داشته باشد باید کل وکالتنامه را تصدیق کند، اگر وکالتنامه داشته باشد سند ملکی معتبر و در غیر این صورت باطل است.
 • مورد بسیار متداول در این زمینه عدم حضور مالک واقعی است که با اجرای یکسری اخطارهای حقوقی به وکیل خود وکالت کامل می دهد و کلیه اختیارات فروش را به وی می دهد. در هنگام خرید باید به نوع وکالتنامه و مدت اعتبار وکالتنامه توجه کرد.
 • یکی از ارکان مهم خرید، در نظر گرفتن سازه هایی مانند عدم وجود بدهی مالیاتی، امتیاز آب و برق و … است. باید به این عناصر توجه ویژه ای شود.

تجارت املاک و مستغلات

بدون شک در موقعیتی که به طور مستمر مقر فعالیت بازرگانی است، در صورتی که هزینه اجاره ملک تجاری ارزان بوده و بتواند سرمایه مطلوبی برای موجر داشته باشد، باید وضعیت رقبا را در عرصه فعالیت تجاری در نظر گرفت. راه حل فوق العاده است

قبل از واگذاری ملک تجاری به مستاجر، طبق ضوابط مصوب قانون، باید قرارداد رسمی شامل تاریخ انتقال، کارمزد وام، کارمزد ماهانه، تاریخ انقضای قرارداد، شمول سازه ها قید شود. در ملک (مانند آب و نور و …) و .. انجام دهد.

نتیجه

با توجه به موارد بررسی شده در زمینه خرید زمین تجاری مهمترین عاملی که باید در نظر گرفته شود زمان مناسب برای خرید می باشد. اگر زمین در زمان مناسب خریداری شود باعث افزایش سرمایه و سوددهی مطلوب می شود و در غیر این صورت خسارات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

برای خرید باید نکات زیر را بپردازید:

 • با کارشناسان سرمایه گذاری مشورت کنید
 • از تجربیات آنها استفاده کنید
 • سرمایه گذاری در زمین
 • برآورد هزینه های اولیه و جانبی
 • با توجه به موقعیت جغرافیایی
 • هزینه تخمینی خرید را تضمین کنید

با توجه به موارد فوق، قطعاً می توان یک سرمایه گذاری تجاری عالی انجام داد که پس از مدت کوتاهی سود بسیار خوبی را به همراه خواهد داشت.

هشدار! این مقاله فقط برای آگاهی شما از فعالیت مهمان و اینکه سایت هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد ارسال شده است. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید