امیدی به سفر تماشاگران جام جهانی قطر به ایران نداریم/ ایران مقصدی گران در منطقه محسوب می شود/ معاون گردشگری در حاشیه راه می رود


امیدی به سفر تماشاگران جام جهانی قطر به ایران نداریم/ ایران مقصدی گران در منطقه محسوب می شود/ معاون گردشگری در حاشیه راه می رود

رئیس انجمن تورگردانان ایران با اشاره به اینکه ایران مقصد گرانی برای گردشگران در منطقه است، گفت: ایران حتی از آذربایجان، پاکستان و ترکیه گرانتر است.


به گزارش خبرنگار ایلنا، گردشگری هفته و روز جهانی را پشت سر گذاشت. سخنرانی و جشن برگزار شد. معاونین و مسئولین و وزیر گردشگری به ایراد سخنرانی پرداختند و مداحی به عمل آمد. اما در نهایت هیچکس نگفت جایگاه گردشگری ایران در صحنه بین المللی چیست و چرا ایران در بین مقاصد گردشگران بین المللی جایگاهی ندارد؟


ابراهیم پورفرج (رئیس جامعه راهنمایان جهانگردی ایران) وی با اشاره به اینکه گردشگری ورودی ایران هم اکنون در فصل اوج قرار دارد، گفت: با وجود تعداد گردشگران ورودی نسبت به سال گذشته که به دلیل شیوع کرونا با محدودیت تردد و بسته شدن مرزها مواجه بودیم، رشد چشمگیری داشته است، اما اگر بخواهیم مقایسه ای با آن داشته باشیم باید بگویم که ما سال ها قبل از شیوع ویروس کرونا داشتیم حداقل دو سال طول می کشد تا به آمار آن دوران برسیم.


وی ادامه داد: اگرچه اکنون با توجه به تجربیات گذشته خود می‌توان گفت حداقل دو سال طول می‌کشد تا به تعداد گردشگرانی که در سال‌های قبل از شیوع تاج وارد می‌شوند، برسیم، اما این به شرایط موجود در جامعه نیز بستگی دارد. تغییراتی که در جامعه رخ می دهد همه پیش بینی ها را مختل می کند و ممکن است این پیش بینی ها رخ ندهد. قطعا آنچه رسانه ها و فضای مجازی درباره وضعیت ایران منتشر کرده اند در تصمیم گردشگران خارجی برای رفتن به ایران تاثیرگذار خواهد بود.


پورفرج با اشاره به اتفاقاتی که این روزها در شهرهایی مانند تورنتو و 150 شهر خارجی می گذرد، گفت: اعتراضاتی که از سوی برخی ایرانیان متخاصم و گروه های ضد ایرانی در شهرهای خارجی علیه کشورمان شاهد هستیم، باعث تغییر در تصمیم گردشگران برای سفر به ایران شده است. از آنجایی که در حال حاضر برخی از تورهای پیش رو تحت تاثیر این القائات سفر خود به ایران را لغو کرده اند. البته در هفته های اخیر خوشبختانه مشکلی برای هیچ گردشگر خارجی در کشورمان ایجاد نشده است.


رئیس اتحادیه تورگردانان ایران همچنین از همکاری هتلداران برای انتقال گردشگران خارجی از مناطقی که اغتشاشگران اتفاقات بدی در آن ها ایجاد کرده بودند به سایر نقاط خبر داد و گفت: هتلداران این روزها همکاری خوبی با آژانس ها دارند و اکثر آنها در شرایط فعلی همکاری خوبی دارند. در جایی که برخی از گروه ها سفر خود را به ایران کنسل کرده اند، هزینه کنسلی هتل دریافت نمی کنند.


هتل پنج ستاره نداریم/ اقامت در بومگردی به قیمت هتل پنج ستاره است


پورفرج به قیمت سفر به ایران نیز اشاره کرد و گفت: متولیان گردشگری همواره مدعی هستند که سفر به ایران ارزان است. این در حالی است که تعرفه بخش‌های فعال در حوزه گردشگری اعم از حمل‌ونقل و اقامتگاه پس از شیوع ویروس کرونا و همچنین طی ماه‌های اخیر چندین برابر افزایش یافته است. در واقع می توان ادعا کرد که قیمت سفر به ایران در مقایسه با سفر به کشورهای منطقه اصلا ارزان نیست.


رئیس اتحادیه راهنمایان ایرانگردی گفت: ایران از آذربایجان، پاکستان و حتی ترکیه گرانتر است. هزینه حمل و نقل که قبل از شیوع ویروس کرونا روزانه حدود 900 هزار تومان بود و اخیراً به یک میلیون و دویست هزار تومان رسیده بود، در ماه های اخیر به 4 تا 4.5 میلیون تومان رسیده است. تصور کنید اتوبوسی که گروهی از گردشگران را یک میلیون تومان حمل می کرد، اکنون 4 میلیون تومان قیمت دارد. یعنی نرخ ارسال 4 برابر شده است.


وی ادامه داد: اتاق 750 هزار تومانی در هتل پنج ستاره حدود 3.5 میلیون تومان شد. هزینه غذا از 170000 تومان به 800000 تومان رسیده است. می توان گفت که هزینه خدمات گردشگری در چند ماه اخیر بیش از 3 برابر شده است در حالی که نرخ دلار نیز افزایشی نداشته است. نرخ دلار در سال جاری حدود 7 درصد بوده است اما در مقابل شاهد افزایش 300 برابری قیمت خدمات مسافرتی بوده ایم. این ناراحت کننده است.


این فعال گردشگری خاطرنشان کرد: چگونه می توان گفت ایران در چنین شرایطی ارزان است؟ مطلقاً اینطور نیست. بسته های مسافرتی ایران گران ترین بسته های منطقه هستند. سفرهای داخلی نیز برای گردشگران ایرانی گران تمام می شود و به جای سفر به کیش، سفر به ترکیه را ترجیح می دهند. زیرا نه تنها کرایه سفر به ترکیه مناسبتر از سفر به کیش است، بلکه خدمات و امکانات بیشتری نیز دریافت می کند. به همین دلیل است که ترکیه پس از شیوع ویروس کرونا توانست تعداد زیادی گردشگر را جذب کند که حتی از تعداد گردشگران قبل از ویروس کرونا بیشتر است.


پورفرج همچنین به فعالیت سایر مراکز پذیرایی از جمله واحدهای بوم گردی در کنار هتل ها اشاره کرد و گفت: زمانی که واحدهای بوم گردی شروع به کار کردند خوشحال بودیم که فعالیت این واحدها می تواند نرخ هتل ها را تعدیل کند اما در این روزها شاهد هستیم که نرخ اقامت در برخی از این واحدهای دیدنی بیشتر از اقامت در یک هتل 5 ستاره است.


وی تاکید کرد: زمانی این اتفاق می افتد که هیچ مرجعی برای قیمت مراکز پذیرش وجود نداشته باشد. چندین سال پیش، شاهد بودیم که بخشی از معاونت گردشگری به استانداردسازی بین‌المللی و تعیین نرخ هتل‌ها اختصاص داشت، زیرا ناظران هر ساله برای بررسی و تأیید استانداردها، درجه‌ها و ستاره‌های هتل و در صورت مغایرت با آنها به آنها مراجعه می‌کردند. ارائه خدمات و امکانات هتل، رتبه و ستاره آن کاهش می یابد. این در حالی است که سال هاست این طرح به فراموشی سپرده شده و هر ساله شاهد افزایش نرخ اقامت در کشور هستیم. در حالی که هتل های پنج ستاره بهتری در کشور نداریم، قیمت هتل ها در سطح پنج ستاره برتر است.


رئیس انجمن تورگردانان ایران خاطرنشان کرد: اکنون نه تنها برای هتل ها، بلکه برای سایر واحدهای اقامتی از جمله گردشگری نیز استانداردی وجود ندارد، با چنین چالشی مواجه هستیم. به نظر می رسد همه تصمیم گرفته اند خانه خود را به یک اکوتوریسم تبدیل کنند. اتاقش را می گیرد، لباس های کهنه را به آن می آویزد و نرخ هتل پنج ستاره را به مسافر می دهد. به عنوان مثال این روزها نرخ اقامت در هتل عباسی حدود 3 میلیون تومان است اما یک واحد گردشگری داریم که نرخ اقامت را 4 و نیم میلیون تومان تعیین کرده است. مبنای این قیمت چیست و چگونه است؟


وی با اشاره به اینکه تعدادی از گردشگران ورودی تمایل به اقامت در واحدهای بوم گردی دارند، گفت: به عنوان یک تورگردان ممکن است رغبت مسافران ورودی را برای اقامت در واحدهای بوم گردی ایجاد کنیم اما در چنین شرایطی و با چنین نرخی قطعاً ما نروید باید سازوکار و برنامه ای برای طبقه بندی این واحدها در نظر گرفته شود، چنین تعرفه هایی شاهکار توسعه صنعت گردشگری در ایران است.


تماشاگران جام جهانی قطر و خواسته هایی که ایران از عهده آنها بر نمی آید


رئیس اتحادیه تورگردانان ایران با اشاره به نزدیک شدن به مسابقات جام جهانی 2022 قطر و برنامه های ایران برای جذب تماشاگر در این مسابقات گفت: معتقدم تماشاگران جام جهانی قطر به ایران نخواهند رفت. تماشاگران جام جهانی عموماً ورزشکاران و جوانان هستند و ایران مقصدی برای گردشگران جوان نیست.


وی در خصوص وعده های وزیر کالا و فعالیت های گردشگری مبنی بر در نظر گرفتن برنامه های به موقع و متعدد برای استفاده حداکثری از حضور گردشگران جام جهانی قطر در کیش و قشم، گفت: با وجود اینکه روی صحبت های وزیر حساب کرده بودیم، اما بعدا با اتفاقاتی که شاهد بودیم، رفتیم


پورفرج همچنین از عملکرد معاون گردشگری انتقاد کرد و گفت: معاون گردشگری به جای همراهی با بخش خصوصی و تامین تقاضای بخش خصوصی برای دستیابی به توسعه، در حاشیه کار و در جلسات بین وزارتی غایب می شود. با سایر وزارتخانه ها در واقع می توان گفت که وزارت گردشگری بیش از آنکه به دل بپردازد، به حاشیه می رود. بعد می بینند که مأموریتشان تمام شده و همچنان در حاشیه راه می روند و وارد میدان جنگ نشده اند. بخش خصوصی در خیابان است و معاون گردشگری به جای اینکه به ما کمک کند در حاشیه راه می رود. آقای شالبافیان آنقدر در جلسات داخلی مشغول است که نمی داند مشکل گردشگری امروز چیست زیرا اصلاً به بخش خصوصی مربوط نمی شود. به نظر می رسد مشاغل ثانویه زیادی در گردشگری وجود دارد و این اجازه نمی دهد مدیر شایسته وارد بحث اصلی ماجرا شود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید