امیر عبداللهیان: ایران سرزمین کودتاهای مخملی نیست/ بورل: قصد دخالت در امور داخلی ایران را نداریم


امیر عبداللهیان: ایران سرزمین کودتاهای مخملی نیست/ بورل: قصد دخالت در امور داخلی ایران را نداریم


به گزارش ایلنا، در این گفتگو درباره آخرین تحولات مذاکرات لغو تحریم ها و روابط دوجانبه با اتحادیه اروپا و مسائل اخیر در ایران تبادل نظر شد.


امیر عبداللهیان ضمن قدردانی از تلاش‌های سازنده جوزف بورل برای کمک به همه طرف‌ها برای بازگشت به تعهدات خود در این توافق، گفت: با وجود برخی اظهارات متناقض رسانه‌ای از سوی آمریکا، اکنون گام‌ها برای دستیابی به توافق در مسیر درستی قرار دارد و در این راستا ما همکاری می کنیم ما از آژانس بین المللی انرژی اتمی به صورت فنی استقبال کردیم.


امیر عبداللهیان در خصوص تحولات جاری کشور گفت: درگذشت مرحوم مهسا امینی مایه تاسف همه ماست. در این راستا گزارش دقیق و علمی پزشکی قانونی توسط تعداد قابل توجهی از پزشکان و متخصصان فوق تخصص ارائه شد. اقدامات قانونی نیز ادامه دارد، هرچند این موضوع تنها بهانه ای برای برخی مقامات غربی است. سوال این است: غرب در مورد صدها مورد قتل عمدی زنان و کودکان در کانادا و آمریکا، عمدتاً توسط پلیس، چه کرده است؟! در اروپا خشن ترین برخورد با قیام ها نمی تواند اقدام خوب و قابل قبولی باشد، اما همین عمل را می توان در چارچوب قانونی ایران سرکوب تلقی کرد!


وزیر امور خارجه کشورمان افزود: مطالبات مسالمت آمیز موضوعی جدا از هرج و مرج، کشتار، آتش زدن و عملیات تروریستی است.


وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از پشتوانه مردمی قوی و دموکراسی کارآمد برخوردار است. اینجا سرزمین مخمل یا کودتای رنگی نیست. ایران لنگر ثبات و امنیت پایدار در منطقه است.


رئیس دیپلماسی کشورمان افزود: البته به دنبال چارچوب گسترده تری برای همکاری اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران هستیم. از این رو به اروپایی ها توصیه می کنیم با رویکردی واقع بینانه به این موضوع نگاه کنند.


امیر عبداللهیان همچنین بر نقش جمهوری اسلامی ایران و سردار سلیمانی در مقابله با داعش در عراق و سوریه و در نتیجه بهره مندی اروپا از امنیت در قاره خود تاکید کرد.


وی همچنین یادآور شد: ما با روسیه همکاری دفاعی داریم، اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین این است که به طرف های متخاصم سلاح ارسال نکنیم، جنگ را متوقف کنیم و به آوارگی مردم پایان دهیم.


جوزف بورل در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت‌های حاصل شده در روند راه‌اندازی مجدد برجام و اهمیت همکاری‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران، گفت: توافق ایران و آمریکا بر سر تبادل زندانیان موضوع مهمی است و گامی رو به جلو است که باید حاصل شود.ما با توافق دوجانبه می دانیم.


بورل همچنین به پیشرفت های خوبی که در نیویورک و وین به دست آمده است اشاره کرد.


نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: ما قصد دخالت در امور داخلی ایران را نداریم.


وی همچنین ضمن اشاره به برخی مواضع سختگیرانه در اروپا، بر لزوم همکاری بیشتر اتحادیه اروپا و ایران تاکید کرد.


در نهایت بورل به توضیحات ایران در خصوص تاکید بر عدم ارسال سلاح و پهپاد برای استفاده در جنگ اوکراین اشاره کرد و آن را قابل توجه دانست.انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید