اندازه فولیکول بالغ برای بارداری چقدر است؟ + نحوه اندازه گیری آن


با توجه به گسترش آگاهی عمومی، اکثر زوج ها می دانند که رشد فولیکول ها در تخمدان برای تخمک گذاری برای بارداری لازم است. فولیکول های بالغ در واقع گروهی از فولیکول ها هستند که دوره رشد خود را به پایان رسانده و به اندازه دلخواه رسیده اند. فولیکول بالغ از تخمدان آزاد می شود و توانایی محافظت از تخمک را پس از لقاح با اسپرم دارد. اما آنچه اغلب ذهن زنان را نگران می کند این است که یک فولیکول بالغ چیست؟ و اندازه فولیکول بالغ مناسب بارداری چقدر است؟

اگر برای باردار شدن به دنبال افزایش سایز فولیکول هستید حتما به این قسمت توجه کنید

برای اینکه بتوانیم راه حلی برای بزرگ شدن فولیکول ها و در نتیجه باردار شدن سریع ارائه دهیم، باید تمام جزئیات شرایط باروری شما و همسرتان را بدانیم. برای این کار ابتدا باید روی لینک زیر کلیک کنید و به تمام سوالات خود پاسخ دهید. با پاسخ به این سوالات شرایط باروری شما تحلیل می شود و بر اساس آن راه حل قابل اعتمادی دریافت خواهید کرد.

تجزیه و تحلیل وضعیت

مراحل مختلف بلوغ فولیکول و تخمک گذاری

منظور از فولیکول بالغ چیست؟

رایج ترین اشتباه در بین عموم مردم این است که فکر می کنند فولیکول همان تخمک است. اما در حقیقت فولیکول یک ساختار آناتومیک و عملکردی است که بخشی از تخمدان است. حال باید بگوییم که تخمک یا گامت ماده سلولی است که اندازه بسیار کوچک و میکروسکوپی دارد و در دیواره داخلی فولیکول خود به خود یا در اثر تحریک تخمدان رشد می کند. فولیکول حاوی سلول های مختلفی است که برای رشد طبیعی تخمک استروژن تولید می کنند.

چگونه اندازه فولیکول بالغ مناسب برای بارداری را تعیین کنیم؟

مهمترین اصل در تعیین باروری زنان بررسی ذخایر تخمدان آنهاست. برای رسیدن به این هدف از آنالیز هورمونی و سونوگرافی واژینال استفاده می شود. اما باید بدانید که مطمئن ترین راه برای بررسی ذخیره تخمدان، تعداد فولیکول ها است. شمارش تعداد فولیکول ها معمولاً در ابتدای سیکل (از روز دوم تا پنجم) با استفاده از سونوگرافی واژینال انجام می شود.

علاوه بر این، سونوگرافی واژینال امکان پیگیری و بررسی روند رشد و رشد فولیکول ها (چه در فرآیند طبیعی و خود به خود و چه در دوره درمان ناباروری) را ارائه می دهد. اگر نتیجه شمارش فولیکول برای هر فرد بین 6 تا 10 باشد، ذخیره تخمدان آنها طبیعی است. در افراد با کمتر از 6 فولیکول، ذخیره تخمدان محدود است. اما اگر تعداد فولیکول ها بیش از 12 عدد باشد، ذخیره تخمدان بسیار زیاد است. اندازه فولیکول ها در این مرحله بین 2 تا 10 میلی متر است.

6 تا 10 فولیکول برای تخمک گذاری و باروری مورد نیاز است

اندازه فولیکول بالغ

اندازه فولیکول بالغ

مهمترین نکته در مورد ذخیره تخمدان این است که افراد با ذخایر محدود اغلب به درمان های ناباروری پاسخ مثبت نمی دهند. و در افرادی که ذخیره تخمدان آنها بسیار زیاد است، معمولاً پاسخ به درمان اغراق آمیز است. به همین دلیل درمان این دو دسته به زمان بازگشت تعداد فولیکول ها به حالت طبیعی موکول می شود. به زبان ساده، درمان موثر ناباروری تنها در افرادی که ذخیره تخمدانی کافی دارند، یعنی بین 6 تا 10، امکان پذیر است.

چگونه می توانم در کوتاه ترین زمان ممکن باردار شوم؟ 🤰

با کمک اپلیکیشن نعنا ظرف 2 تا 6 ماه باردار میشوید 😇 میتوانید جنسیت نوزاد آینده خود را اعم از زن و مرد انتخاب کنید توسط پزشک به صورت رایگان باشید و جزئیات را بدانید.

اندازه فولیکول بالغ مناسب برای بارداری چقدر است؟

فولیکول های موجود در تخمدان فولیکول های آنترال نامیده می شوند. از بین فولیکول های تخمدان یکی از آنها به عنوان بهترین نمونه انتخاب می شود. این فولیکول از نظر سرعت رشد و اندازه تفاوت قابل توجهی با سایر فولیکول های تخمدان دارد. زیرا اندازه فولیکول موثرترین عامل برای باروری آن است.

پس از انتخاب فولیکول اصلی (فولیکول بالغ یا پیوند)، تخمک گذاری انجام می شود و سایر فولیکول ها ناپدید می شوند. قبل از تخمک گذاری، اندازه فولیکول بالغ باید بین 22 تا 24 میلی متر باشد. به عبارت ساده تر، شانس باروری در افرادی که اندازه فولیکول آنها حدود 24 میلی متر است بسیار بیشتر است. البته فولیکول هایی با اندازه 18 تا 36 میلی متر نیز بارور خواهند بود. اما در برخی موارد فولیکول هایی با اندازه بیشتر از 25 میلی متر تبدیل به کیست می شوند و از تخمک گذاری و لقاح جلوگیری می کنند.

نقش فولیکول ها در بارداری

چرخه قاعدگی دو مرحله دارد: فولیکولی و لوتئال. در فاز فولیکولی، تخمک های بالغ فرآیندی را آغاز می کنند که با تخمک گذاری به پایان می رسد. اگرچه چندین فولیکول به طور همزمان در هر دوره رشد می کنند، تنها یک یا دو فولیکول به بلوغ می رسند. در افرادی که داروهای باروری مصرف می کنند، چندین فولیکول به مرحله تخمک گذاری می رسند. دلیل این پدیده افزایش احتمال لقاح و بارداری است.

وظیفه اصلی فولیکول ها در دوران بارداری مراقبت و تغذیه تخمک است. علاوه بر این، فولیکول مسئول ترشح هورمون‌های ضروری (هورمون‌هایی است که ترشح LH و FSH را افزایش یا کاهش می‌دهند). در نهایت، فولیکول به یک لوتئوم یا بدن تبدیل می شود. که وظیفه آن ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون است.

آیا اندازه فولیکول در تعیین جنسیت تاثیر دارد؟

امروزه تلاش های زیادی برای تعیین جنسیت کودک قبل از لقاح انجام می شود. روش های مختلفی برای دختر یا پسر شدن جنین وجود دارد. برخی بر این باورند که قطر و اندازه فولیکول بالغ می تواند بر تعیین جنسیت کودک تأثیر بگذارد. اما مطالعات نشان داده است که هیچ رابطه مستقیم و معناداری بین اندازه فولیکول و جنسیت جنین وجود ندارد. زیرا جنسیت به کروموزوم ها بستگی دارد.

کروموزوم های اسپرم xy و در تخمک xx هستند. جنین یک کروموزوم را از پدر و دیگری را از مادر دریافت می کند. برای داشتن یک ماده، اگر کروموزوم دریافتی از پدر x باشد، چون کروموزوم مادر همیشه x است، جنین حاصل یک ماده یا xx خواهد بود. برای داشتن یک نر، اگر کروموزوم دریافتی از پدر y باشد، پس از پیوستن به تخمک، جنین حاصل نر و xy خواهد بود. اکنون متوجه شدید که مهمترین عامل در تعیین جنسیت نوع کروموزوم است. و اندازه فولیکول بر جنسیت کودک تاثیری نخواهد داشت.

3.5 / 5 – (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید