انواع ریزش مو. ارزیابی علت و درمان آلوپسی


ریزش مو که عنوان شده است آلوپسی همچنین به عنوان اختلال ناشی از اختلال در چرخه تولید موی طبیعی در بدن رخ می دهد. ریزش مو می تواند در هر جایی از بدن اتفاق بیفتد، اما در بیشتر موارد یک عارضه است پوست سر ضربه می زند. در این مقاله از سایت دکتر فرمو صحبت خواهیم کرد انواع ریزش مو اجازه دهید نکات مهمی را به شما ارائه دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

عناوین را بررسی کنید

انواع و علل مختلف ریزش مو یا آلوپسی

به طور متوسط، پوست سر حدود 100000 تار مو دارد که هر یک از آنها چرخه رشد، آرامش، ریزش و بازسازی را طی می کند. یک چرخه رشد مو از سه فاز تشکیل شده. در مرحله آناژن، مو به طور فعال رشد می کند. این مرحله می تواند سال ها طول بکشد.

در مرحله کاتاژن، رشد مو متوقف می شود و مو از فولیکول جدا می شود. فولیکول ساختاری در پایین پوست است که موها را در جای خود نگه می دارد. مرحله کاتاژن حدود 10 روز طول می کشد. در فاز تلوژن، فولیکول به مدت دو تا سه ماه استراحت می کند و سپس موهای خود را از دست می دهد.

انواع و علل مختلف ریزش مو یا آلوپسی

مرحله بعدی آناژن با رشد موهای جدید در همان فولیکول شروع می شود. به عنوان بخشی از این چرخه طبیعی، اکثر افراد روزانه 50 تا 100 تار مو از دست می دهند. اگر این چرخه قطع شود یا فولیکول مو به هر دلیلی آسیب ببیند، ریزش مو می تواند با سرعت بیشتری از رشد یا بازسازی رخ دهد. در نتیجه، ریزش مو، ریزش مو یا نازک شدن عمومی ممکن است رخ دهد.

به خاطر داشته باشید که ریزش مو ممکن است ژنتیک افراد مرتبط بودن علاوه بر پارامترهای ژنتیکی، بسیاری از شرایط پزشکی و عادات رفتاری می توانند چرخه رشد مو را مختل کرده و باعث ریزش مو شوند. در NYU Langone متخصصانی هستند که تجربه و دانشی در زمینه ریزش مو و اختلالات پوست سر دارند و می توانند نوع ریزش مو و علت آن را شناسایی کنند. این مقاله نیز با آگاهی این افراد تهیه شده است.

آلوپسی آندروژنتیک

یکی از رایج ترین انواع ریزش مو، آلوپسی آندروژنتیک این بیماری بیش از 50 میلیون مرد و 30 میلیون زن را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد. آلوپسی آندروژنتیک اغلب به عنوان نامیده می شود ریزش مو با الگوی مردانه یا ریزش موی زنانه شناخته شده است. این عارضه کاملاً کافی است ارثی اما با دارو یا جراحی قابل کنترل است.

آلوپسی آندروژنتیک

ریزش مو با مدل مردانه

ریزش مو در مردان می تواند بعد از بلوغ شروع شود و سال ها یا حتی دهه ها ادامه یابد. این نوع ریزش مو از بالای معابد همچنین از بالای سر شروع می شود. در نهایت این الگوی ریزش مو حلقه ای در پایین جمجمه به جا می گذارد. ریزش مو در بسیاری از مردان با این الگوی مردانه شروع و پایان می یابد طاسی کامل به پایان می رسند.

ریزش مو با مدل زن

معمولا زنان در ابتدا نازک شدن مو از طریق سر تجربه کنید. با این حال، خط موی آنها معمولا تغییر نمی کند. جالب است بدانید که در بسیاری از زنان تنها یک ریزش مو وجود دارد بخش طبیعی فرآیند پیری آنها در نظر گرفته می شوند و معمولاً بعد از بلوغ شروع می شوند. ریزش مو با الگوی زنانه می تواند باعث ریزش شدید موهای زنان شود، اما این روند به ندرت به طاسی کامل ختم می شود و با فرآیندهای مراقبت از مو قابل کنترل است.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم این یک نوع ریزش مو است و زمانی رخ می دهد که تعداد زیادی از فولیکول های پوست سر به طور همزمان وارد فاز استراحت شوند. این فاز تلوژن نامیده میشود. اگر فولیکول ها بعد از این مرحله فاز رشد بعدی را شروع نکنند، ریزش مو در تمام پوست سر اتفاق می افتد و موهای جدید رشد نمی کنند. تلوژن افلوویوم باعث طاسی کامل نمی شوداما به دلیل این عارضه می توانید روزانه 300 تا 500 تار مو از دست بدهید. موهای تاج و شقیقه ها نازک تر به نظر می رسند.

تلوژن افلوویوم

شرایط پزشکی خاص، مانند عدم تعادل در فعالیت غدد تیروئیدTHE زایمانTHE عمل جراحي یا از این رو می توانند باعث این نوع ریزش مو شوند. تلوژن افلوویوم نیز به دلیل کمبود شدید ویتامین یا مواد معدنی رخ می دهد. به عنوان مثال، کمبود آهن یکی از دلایل اصلی ریزش مو در زنان است. از سوی دیگر مصرف برخی داروها مانند ایزوترتینوئین که برای درمان آکنه تجویز می شود یا وارفارین که رقیق کننده خون است می تواند باعث ریزش مو شود. شروع یا توقف داروهای ضد بارداری خوراکی (مانند قرض) نیز می تواند باعث این نوع ریزش مو شود.

تلوژن افلوویوم معمولاً سه ماه پس از یک بیماری خاص شروع می شود. اگر وضعیت پزشکی یا بیماری فرد موقتی باشد (به عنوان مثال، بهبودی پس از یک بیماری با کمک برخی داروها)، موها پس از شش ماه رشد طبیعی خود را آغاز می کنند. اگر ریزش مو بیش از شش ماه طول بکشد، تلوژن افلوویوم یک بیماری مزمن در نظر گرفته می شود. به دلایلی که هنوز برای پزشکان ناشناخته است، تلوژن افلوویوم گاهی ممکن است برای سال ها باقی بماند. اگر چرخه رشد مو قطع شود و موهای جدید رشد نکنند، استفاده از برخی داروهای توصیه شده توسط برخی از متخصصان پوست ممکن است مفید باشد.

آناژن افلوویوم

آناژن افلوویوم نتیجه ریزش سریع مو است مراقبت پزشکیمانند شیمی درمانی رخ می دهد. داروهای مورد استفاده در این درمان بسیار قوی هستند و می توانند به سرعت سلول های سرطانی را از بین ببرند.

آناژن افلوویوم

با این حال، به عنوان یک عارضه جانبی، این داروها می توانند بر تولید فولیکول های مو در سر و سایر قسمت های بدن نیز تأثیر بگذارند. پس از شیمی درمانی، رشد مو دوباره رخ می دهد و متخصصین پوست و مو آنها ممکن است داروهایی را برای کمک به رشد سریع مو تجویز کنند.

آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه ای

آلوپسی آره آتا یک بیماری خودایمنی در طی آن سیستم ایمنی به بافت های سالم از جمله فولیکول های مو حمله می کند. اتفاق افتاد ریزش موی شدید و در عین حال از رشد موهای جدید جلوگیری می کند. این عارضه می تواند بزرگسالان و کودکان را درگیر کند. ریزش مو به دلیل آلوپسی آره آتا می تواند به طور ناگهانی و بدون هشدار شروع شود.

موها معمولاً به صورت دسته های کوچک می ریزند. این یک بیماری دردناک نیست، اما می تواند موهای سایر قسمت های بدن از جمله ابروها و مژه ها را تحت تاثیر قرار دهد. با گذشت زمان، آلوپسی آره آتا می تواند به انواع دیگر ریزش مو، از جمله آلوپسی آره آتا یا ریزش کامل مو، تبدیل شدن. متخصصان پوست با کمک داروهای مناسب برای رشد مجدد مو، آلوپسی آره آتا را درمان می کنند. لازم است بدانید که به این بیماری ریزش موی سکه ای نیز می گویند.

تینیا کاپیتیس (سر طاس)

تینیا کاپیتیس که خیلی ها آن را می نامند کرم پوست سر همچنین به عنوان عفونت قارچی پوست سر شناخته می شود. این عارضه یکی از شایع ترین علل ریزش مو در کودکان است. این عفونت اغلب باعث ریزش مو در کودکان به شکل تکه های دایره ای کوچک می شود. لکه های طاس ایجاد شده می توانند در طول زمان بزرگتر شوند. نواحی آسیب دیده اغلب قرمز یا پوسته پوسته به نظر می رسند و ممکن است پوست سر احساس خارش داشته باشد. در شرایط حاد، زخم یا تاول نیز ممکن است روی پوست سر ایجاد شود.

کودک مبتلا به این بیماری ممکن است غدد متورم پشت گردن داشته باشد یا تب خفیف را تجربه کند زیرا سیستم ایمنی بدن با عفونت مبارزه می کند. متخصصان پوست معمولاً داروهای ضد قارچ خوراکی را برای از بین بردن عفونت تجویز می کنند. اگر وزوز گوش به موقع درمان شود، در بیشتر موارد رشد مجدد مو در کودکان عالی و طبیعی خواهد بود.

ناهنجاری های ساقه مو

علاوه بر ناهنجاری های فولیکول، برخی ناهنجاری ها در فولیکول نیز وجود دارد ساقه مو همچنین می تواند منجر به سقوط آنها شود. این ناهنجاری ها می تواند باعث نازک شدن و ضعیف شدن فولیکول های مو و در نهایت منجر به پارگی آنها شود. در این موارد، ریزش مو از محل فولیکول اتفاق نمی‌افتد، بلکه در نتیجه شکستگی مو در امتداد ساقه ایجاد می‌شود.

ناهنجاری های ساقه مو

در نتیجه، ممکن است مو به طور کلی نازک‌تر شود یا موها خشک، شکننده و نازک به نظر برسند. ایجاد تغییرات ساده در حالت دادن به مو و عادات رفتاری می تواند بسیاری از ناهنجاری های ساقه مو را از بین ببرد. در موارد حاد بهتر است با پزشک مشورت کنید. در اینجا به برخی از مهم ترین ناهنجاری های ساقه مو اشاره می کنیم.

سندرم پوسته آناژن

سندرم پوسته آناژنکه در کودکان خردسال بیشتر دیده می شود، زمانی اتفاق می افتد که مو ریشه قوی در فولیکول نداشته باشد. در نتیجه موها به راحتی کنده می شوند. در بیشتر موارد، موها پس از رسیدن به طول مشخصی می ریزند. کودکان مبتلا به سندرم آناژن شل اغلب نمی توانند موهای بلند داشته باشند و موهایشان نسبتا کوتاه می شود. این عارضه در دخترانی که موهای بلوند یا قهوه ای دارند بیشتر دیده می شود.

افراد مبتلا به سندرم آناژن شل، ریزش موی شدید را حتی در مرحله رشد تجربه می کنند. به عنوان مثال، ریزش مو می تواند یک شبه به دلیل اصطکاک با بالش تسریع شود. علت وقوع سندرم لاکس آناژن ناشناخته اما بسیاری آن را با اختلال چرخه رشد مو مرتبط می دانند که در آن مو نمی تواند در فولیکول بماند. درمان های موثر و تایید شده کمی برای این عارضه وجود دارد، اما در بیشتر موارد با رسیدن کودک به بلوغ این سندرم بهبود می یابد. از سوی دیگر، مصرف برخی داروها می تواند به پرتر شدن موهای شما کمک کند.

تریکوتیلومانیا

افراد با تریکوتیلومانیا موهای خود را به اندازه ای بلند می کنند که می ریزند. این افراد به سختی می توانند این عادت را ترک کنند. این ناهنجاری باعث ریزش مو در پوست سر یا سایر نقاط بدن می شود. اگر این رفتار خیلی سریع تشخیص داده شود و درمان شود، رشد مو به حالت طبیعی باز می گردد. اگر فرد بیمار باشد عادت کردن به مو با ادامه سالها، ریزش مو در فرد می تواند دائمی شود.

روان درمانی بهترین درمان برای این بیماری است. بیمار می تواند با یک مشاور یا روان درمانگر متخصص در مورد دلایل استرس خود و اینکه چرا می خواهد موهایش را کنده و با کمک آنها بیماری را درمان کند صحبت کند.

طولانی شدن آلوپسی

برخی از روش های حالت دادن مو، از جمله دم اسبی سفت و بافتن موی بسیار سفت، می تواند باعث ایجاد نیرو و فشار زیادی بر روی تارهای مو شود. آسیب و ریزش تبدیل می شوند. تا زمانی که این مدل مو یا عادات رفتاری تغییر نکند، ریزش موی کششی ادامه می‌یابد و حتی می‌تواند به نازک شدن موها یا لکه‌های طاسی روی پوست سر منجر شود. در بیشتر موارد، پس از تغییر مدل مو یا استفاده از مدل های جدید، رشد مو به حالت طبیعی باز می گردد.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یکی بیماری ژنتیکی بسیار نادر است که موهای بسیار کمی روی پوست سر و بدن رشد کنند. نوزادانی که با این بیماری متولد می شوند ممکن است در ابتدا رشد طبیعی مو را تجربه کنند، اما چند ماه بعد تمام موهای آنها می ریزد و موهای بسیار کم پشت جایگزین می شوند. بسیاری از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید تا سن 25 سالگی طاسی می شوند. گزینه های درمانی کمی برای این بیماری وجود دارد، اما برخی داروها می توانند به ضخیم شدن یا رشد مجدد مو کمک کنند.

توجه: این یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.5 / 5 – (24 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید