اژه: سرمایه اصلی قوه قضاییه نیروی انسانی آن است


اژه: سرمایه اصلی قوه قضاییه نیروی انسانی آن است

مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری با حضور رئیس قوه قضائیه برگزار شد.


به گزارش ایلنا، حجت الاسلام محسنی آژه ای صبح امروز (21 مهرماه) در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری که با حضور مسئولان، اساتید و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد، وی با تسلیت سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) با بیان اینکه دو راه پیش روی همه انسان ها است که یکی به بالاترین و دیگری به بالاترین راه می رسد، گفت: اگر بخواهیم به بالاترین راه برسیم. بالاتر از همه، ابتدا باید خودمان را بشناسیم و به هستی خود معرفت پیدا کنیم و اگر به وجود خود دست یابیم ممکن است در انتخاب راه دچار اشتباه شویم.


حجت الاسلام والمسلمین محسنی آژه ای با بیان اینکه اگر ما انسان ها توانایی ها، استعدادها و جایگاه خود را بشناسیم خود را در صراحت نمی فروشیم، گفت: اگر فردی گوهر گرانبهایی داشته باشد اما قدر آن را نداند. از دست دادن آن ممکن یا بسیار آسان است، آن را بدهید یا در مسیری قرار دهید که حریص طمع به سرقت آن گوهر گرانبها داشته باشد.


حجت الاسلام والمسلمین محسنی آژه ای نیز با ارائه توصیه های اخلاقی و عملی به دانشجویان دانشگاه علوم قضایی تصریح کرد: طلبه برای ارتقای خود و تسلط بر خود باید خود را به فضایل اخلاقی و اخلاقی مجهز کند. قدمی بردارید تا دیگر شیطان و شیطان شیطانی نتوانند بر او مسلط شوند.


رئیس قوه قضائیه با اشاره به سابقه و پیشینه نهاد دانشگاه علوم قضایی تصریح کرد: شهید بهشتی با تدبیر و تدبیر خود در سال 61 و در اوج جنگ های داخلی و خارجی دانشگاه را تأسیس و آغاز کرد. دانشگاه علوم قضایی به کارکنان قوه قضائیه فراهم شده است و سال هاست که تلاش های بسیاری در جهت ارتقاء و تعالی این دانشگاه در ابعاد مختلف به ویژه تربیت قضات و مدیران صالح برای نظام قضایی صورت گرفته است.


رئیس قوه قضائیه با اشاره به وظیفه و مسئولیت دانشگاه علوم قضایی برای تربیت و تربیت قاضی به سبک نظام جمهوری اسلامی ایران، گفت: باید بررسی کنیم که آیا خروجی این دانشگاه ارائه کارشناسان قضایی و اداری است یا خیر. شخصی یا نه اگر اینطور است جای افتخار دارد اما اگر اینطور نیست باید تشخیص های لازم انجام شود و کاستی ها اصلاح شود.


قاضی القدات در این خصوص اظهار داشت: آیا قضاتی که در دانشگاه علوم قضایی تربیت می شوند از نظر علم، اخلاق، خویشتن داری و حیا انسان هایی به سبک نظام جمهوری اسلامی ایران هستند یا خیر؟ دستور امیرالمومنین علی (ع) که بر انتخاب بهترین افراد برای قضاوت نظارت دارد، در دانشگاه علوم قضایی به صورت عینی اجرا شد یا خیر؟ اگر اینطور است باید به خودمان افتخار کنیم اما در غیر این صورت باید در موضوعات مختلف مانند روش تدریس، مواد آموزشی، دانشکده و… تجدید نظر کنیم. و تشخیص های لازم را انجام دهند.


حجت الاسلام والمسلمین محسنی آژه ای با اشاره به لزوم اتخاذ برآوردها و پیش بینی های آموزشی و آموزشی در دانشگاه علوم قضایی بر اساس مقتضیات، نیازها و تحولات روز، گفت: دانشگاه علوم قضایی باید انجام دهد. با توجه به تحولات و تحولات زمانه پیش می رود و در روش ها و روش های آموزشی آن، مقتضیات زمان را در نظر می گیرد. به عنوان مثال با توجه به پیشرفت تکنولوژی و هوشمندسازی امور، قضات آموزش دیده در دانشگاه علوم قضایی نیز باید با حوزه فناوری های نوین آشنا باشند.


رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه سرمایه اصلی این قوه نیروی انسانی آن است، گفت: در صورتی که بودجه، ساختمان، سازه و تشکیلات و سایر تجهیزات و سخت افزارها به نحو مطلوب در اختیار دستگاه قضایی قرار گیرد. آن وقت نیروی انسانی وظیفه شناس، وقت شناس و اخلاقی است، خوب اگر در دستگاه قضایی وجود نداشته باشد، با وجود همه تجهیزات موجود، هدف اصلی و اساسی نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران محقق نمی شود. و برعکس، اگر نیروی انسانی مجرب، صبور و ریشه دار که حفظ شأن و منزلت دستگاه قضایی را در دل دارد، اگر قوه قضاییه ما وجود داشته باشد، دستیابی به آن هدف نهایی امکان پذیر است. حتی با بودجه و تجهیزات محدود.


رئیس قوه قضائیه همچنین به دانشجویان دانشگاه علوم قضایی توصیه کرد که زیرساخت های موجود خود را تقویت کرده و با اخلاق حسنه و همچنین آموزش های لازم و درک اصول حقوقی و قضایی را آموزش دهند.


رئیس قوه قضائیه با اشاره به اغتشاشات اخیر خطاب به دانشجویان گفت: شاید برخی از این اتفاقات برای شما که جوان هستید تازگی داشته باشد اما برای بسیاری از ما این مسائل تازگی ندارد زیرا دشمنان جمهوری اسلامی ایران بالای 40 سال است. سال هاست که ایران اعم از شیطان بزرگ، صهیونیست ها و سربازان داخلی آنها از تمام قدرت نظامی، اقتصادی، تبلیغاتی و نفوذی خود برای جلوگیری از قدرتمند شدن این نظام استفاده کرده اند، اما بر خلاف میل و گردنه ای که ساخته اند، ایران اسلامی است. با نیروهای وفادار، متعهد و مجرب خود در همه زمینه ها پیشرفت داشته است، البته هنوز تا مسیر و هدف ایده آل راهی وجود دارد و باید نقاط ضعف داخلی را به نقاط قوت تبدیل کرد.


حجت الاسلام والمسلمین محسنی آژه ای با بیان اینکه دشمن از اغتشاشات اخیر ناامید شده اما به زودی رسوا می شود، گفت: یکی از مسئولان نظام در جلسه اخیر مدعی شد که از یکی از مسئولان سازمان ملل شنیده است که یک فرد مشهور 19 سال‌ها پیش گفته می‌شد که جمهوری اسلامی ایران تا 6 ماه آینده وجود نخواهد داشت، اما 19 سال از آن زمان می‌گذرد و جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف به پیشرفت و قدرت دست یافته است.


رئیس قوه قضائیه با اشاره به اشتباه محاسباتی دشمن در پرونده های اخیر گفت: دشمن این بار نیز مانند دفعات قبل از آدرس های اشتباهی که دریافت کرده ناامید شده و تصمیم به تامین امنیت و آرامش مردم را فراهم کرده است. ” ما را گیج کند؛ برخی افراد نیز با خطا همراه هستند. از سوی دیگر، برخی از عناصر مزدور و منافق که پشت نقاب بودند نیز همراهی می کردند. اما دشمن بداند که این بار در برداشت خود از مردم و نظام ما اشتباه کرده است و مردم ما همچنان از نظام و انقلاب و دین آن حمایت می کنند و نهادها و ارگان های مسئول از جمله قوه قضائیه، ادارات امنیتی و انتظامی باید با این تحولات اخیر برخورد مناسبی داشته باشند و پاداش خواهند گرفت و بار دیگر دشمن رسوا خواهد شد.


حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژعی در ادامه با بیان اینکه اقدام اعتراضی در جامعه، کشور و نظام ما پذیرفته شده است، تصریح کرد: ما به اعتراض وجهه قانونی می دهیم و شایسته احترام و توجه است، اما باید بین اعتراض تعادل برقرار شود. اقدامات و اقدامات مخربی که امنیت و صلح را تهدید می کند مردم و شهروندان متمایز بودند. یقیناً اقداماتی مانند آتش زدن اموال عمومی و مردم و ایجاد رعب و وحشت در دل شهروندان، کشتار و مجروح شدن نیروهای امنیتی مردمی و فحاشی و اغتشاش از مصادیق اقدامات اعتراضی نیست، بلکه این موارد به معنای اغتشاش و هرج و مرج در همه جا است. در دنیا برخورد قاطع و قانونی با آنها صورت می گیرد.


لازم به ذکر است در این مراسم ضمن ارائه دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته «علوم قضایی» از سوی رئیس قوه قضائیه، از روسای آزمون پذیرش و جمعی از دانش آموختگان دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری تجلیل شد. .


همچنین در این مراسم فرید محسنی، رئیس دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری ضمن بیان اینکه پذیرفته شدگان دانشگاه علوم قضایی جزو رتبه های اول در آزمون پذیرش هستند، بر برخی اقدامات اتخاذ شده در این دانشگاه در سال 96 تائید کرد. جهت تربیت قضات توانمند، فاضل، فداکار، انقلابی و بصیر.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید