اگر این علائم را روی دست خود مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید


آمارهای اخیر در سراسر جهان نشان می دهد که بیش از 30 درصد از مرگ و میرها ناشی از بیماری های قلبی است. در واقع، طبق گفته‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، هر چهل ثانیه یک نفر در ایالات متحده دچار حمله قلبی می‌شود.

شاید فکر کنید که چنین بیماری کشنده ای علائم هشدار دهنده زیادی دارد، اما اینطور نیست. یک نظرسنجی جدید توسط محققان آمریکایی نشان داد که بیش از 63 درصد از مردم بر این باورند که ممکن است در 10 سال آینده از بیماری قلبی رنج ببرند.

حتی اگر همه دائماً دست‌های خود را می‌بینند، بیشتر مردم متوجه نمی‌شوند که چه زمانی دست‌هایشان نشانه‌ای از یک مشکل جدی سلامتی، مانند بیماری قلبی عروقی است.

در این مقاله با پنج علامت به راحتی قابل چشم پوشی بر روی دستان خود آشنا خواهید شد که می تواند به شما در مورد مشکلات قلبی هشدار دهد.

برجستگی های دردناک در انگشتان دست

توده های روی انگشتان، به ویژه نوک انگشتان که حساس، صورتی تا ارغوانی و دردناک هستند، ندول های اوسلر نامیده می شوند. این توده ها می توانند نشانه اندوکاردیت عفونی (التهاب تهدید کننده حیات سیستم قلبی عروقی) باشند.

عفونت باکتریایی که به قلب و عروق خونی گسترش می یابد می تواند منجر به اندوکاردیت شود. اگر متوجه توده های دردناک در انگشتان خود شدید، نباید آنها را نادیده بگیرید، زیرا ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به قلب شما وارد کند.

گزارشی توسط کریشان پاراشار از دانشکده پزشکی دانشگاه ایالتی وین توضیح می‌دهد که ندول‌های اوسلر به دلیل التهاب در رگ خونی ایجاد می‌شوند. این منجر به عفونت باکتریایی در درم (لایه میانی پوست) می شود که باعث افزایش التهاب در سیستم قلبی عروقی می شود. گره های Osler می توانند در عرض چند روز خود به خود ناپدید شوند. اما این بدان معنا نیست که بی ضرر است.

اگر مشکوک هستید که گره های انگشتان شما گره های اوسلر هستند، برای بیوپسی پوست به پزشک مراجعه کنید. همچنین می توانید به متخصص قلب مراجعه کنید تا مشخص شود که آیا این برآمدگی مربوط به بیماری قلبی است یا خیر.

خطوط قرمز یا بنفش روی ناخن ها

خطوط قرمز یا بنفش زیر ناخن نشانه‌های شایع خونریزی ترکش است. این وضعیت در اثر آسیب به رگ های خونی ناخن ایجاد می شود و می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی باشد. به گفته انجمن پوست آمریکا (AAD)، خونریزی ناگهانی همراه با تب و ضربان قلب نامنظم می تواند نشانه ای از بیماری قلبی باشد.

مقاله ای که توسط محققان دانشکده پزشکی Mount Sinai در نیویورک منتشر شده است، توضیح می دهد که خطوط متعدد روی ناخن ها می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی سلامتی باشد.

خونریزی تراشه به دلیل خونریزی در رگ های خونی زیر ناخن اتفاق می افتد. مجله پزشکی نیوانگلند می گوید که این می تواند ناشی از ضربه یا عفونت باکتریایی باشد که به سیستم قلبی عروقی گسترش یافته است.

چماق زدن ناخن

شاید تا به حال نام ناخن چاقویی را نشنیده باشید، اما باید بدانید که این یک بیماری شایع است. افرادی که ناخن‌های چاقویی دارند، ناخن‌های فرو رفته، بستر ناخن نرم و ناخن‌های منحنی رو به پایین را تجربه می‌کنند. این مشکل معمولا زمانی رخ می دهد که اکسیژن خون کم باشد.

یکی از دلایل اصلی کوبیدن ناخن ها، اندوکاردیت عفونی است که یک عفونت باکتریایی حفره ها و دریچه های قلب است. اگرچه این عارضه در افراد مبتلا به نقص مادرزادی شایع است، اما می تواند به دلیل بیماری قلبی، آرتریت و بیماری ریوی نیز رخ دهد.

اگر چماق ناخن ناشی از بیماری قلبی باشد، علائم با انگشت شست و سبابه شروع می شود. این بیماری به سرعت توسعه می یابد، اما پس از درمان علت زمینه ای به راحتی قابل درمان است. اگر متوجه شدید که ناخن هایتان متورم شده است، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

دست های ضعیف، سوزن سوزن شدن و مومی شدن

آمیلوئیدوز یک بیماری نادر است که با بی حسی، درد، ضعف و برجستگی های مومی شکل روی دست ها مشخص می شود. علت آن تجمع پروتئینی نامنظم به نام آمیلوئید است.

هنگامی که رسوبات آمیلوئید در قلب ایجاد می شود، جایگزین عضله قلب می شود و باعث آمیلوئیدوز قلبی می شود. این وضعیت عملکرد صحیح قلب را دشوار می کند و می تواند منجر به مشکلات سیگنالینگ سلول های قلبی عروقی و ضربان قلب غیرطبیعی شود.

مجله انجمن قلب آمریکا (AHA) توضیح می دهد که آمیلوئیدوز قلبی میزان جریان خون به قلب را کاهش می دهد. این امر منجر به کاهش سرعت گردش خون در بدن می شود. از آنجایی که جریان خون کم است، میزان اکسیژن دریافتی دست های شما کاهش می یابد و در نتیجه دست ها مومی، دردناک و ضعیف می شوند.

اگر هر یک از این علائم را روی دستان خود مشاهده کردید، در تماس با پزشک خود تردید نکنید، زیرا ممکن است قلب شما در خطر باشد.

لکه های رنگی روی کف دست

دکتر جاتین ویاس، استاد دانشکده پزشکی هاروارد، توضیح می دهد که لکه های آبی یا قهوه ای بدون درد روی کف دست ها ضایعات Janeway نامیده می شوند. این وضعیت در اثر لخته خون حاوی باکتری (آمبولی سپتیک) ایجاد می شود که منجر به عفونت در سیستم گردش خون می شود.

ضایعات Janeway به سرعت (اغلب در عرض چند روز) توسعه یافته و ناپدید می شوند، به این معنی که اکثر مردم متوجه آنها نمی شوند. به همین دلیل باید به محض مشاهده تغییر رنگ در کف دست به پزشک مراجعه کنید تا بررسی شود که آیا مشکل قلبی دارید یا خیر.

خط آخر

در حالی که بیشتر مردم فقط زمانی که احساس بیماری می کنند به پزشک مراجعه می کنند، همیشه بهتر است از یک بیماری پیشگیری کنیم تا درمان آن، به ویژه مشکلات قلبی.

یک مطالعه منتشر شده در قلب و عروق بالینی نشان می دهد که 80 درصد از مشکلات قلبی با اجتناب از انتخاب های مضر سبک زندگی قابل پیشگیری است. این تیم اضافه می کند که رژیم غذایی، اضافه وزن و سیگار به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

این بدان معنی است که می توانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و مراقبت از بدن خود، به خصوص دستان خود، خطر ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش دهید.

همچنین مهم است که به طور منظم برای معاینات معمول به پزشک خود مراجعه کنید. شما باید در مورد رژیم غذایی، سبک زندگی، علائم و سایر مشکلات سلامتی خود با پزشک خود صحبت کنید.

منبع: برنا

دیدگاهتان را بنویسید