ایران پل انتقال فرآورده های نفت و گاز روسیه / سرمایه گذاری مشترک با مسکو برای تولید LNG


ایران پل انتقال فرآورده های نفت و گاز روسیه / سرمایه گذاری مشترک با مسکو برای تولید LNG

وزیر نفت گفت: ترانزیت و تبادل نفت و گاز از روسیه، ایران را به قطب انرژی منطقه تبدیل کرده و درآمد ارزی زیادی را برای کشور به همراه خواهد داشت.


به گزارش ایلنا، از وزارت نفت، جواد اوجی که به همراه معاون اول رئیس جمهور و هیئت ایرانی برای شرکت در دومین کنفرانس اقتصادی خزر به روسیه سفر کرده بود، در حاشیه این کنفرانس با اشاره به همکاری های ایران و روسیه در حوزه انرژی گفت: ایران و روسیه به عنوان یک کشور صادرکننده گاز در زمینه مبادلات انرژی همکاری های زیادی داشته اند و در سفر به روسیه تمهیدات جدیدی برای ایجاد سازه ها و بهره برداری ایجاد خواهد شد. میادین گازی مشترک


وی با اشاره به جایگاه شرکت روسی گازپروم در صنعت نفت و گاز در جهان از سرمایه گذاری مشترک در تولید LNG (گاز طبیعی مایع) و فناوری های مربوط به نیروگاه های گازی خبر داد و گفت: خوشبختانه مذاکرات خوبی انجام شده است. با این شرکت و سایر شرکت ها مشخص است سقف قراردادهای آن به 40 میلیارد دلار می رسد و این شرکت ها در میادین نفت و گاز کشورمان سرمایه گذاری کرده و پس از بهره برداری از بخش تولیدی هزینه ها را وصول خواهند کرد.


ایران پل انتقال فرآورده های نفت و گاز روسیه است


وزیر نفت همکاری ایران و روسیه در میادین پارس شمالی، کیش و افزایش فشار در میدان پارس جنوبی را موضوع مهمی دانست و گفت: همچنین تفاهم نامه هایی در زمینه صادرات گاز پاکستان و عمان امضا کرده ایم. و احداث خط لوله صادراتی به این دو کشور همسایه. به طور مشترک بین ایران و روسیه انجام خواهد شد.


اوجی با اشاره به تجارت فرآورده های نفتی از جمله بنزین در دریای خزر و تجارت اقلام غیرنفتی برای نفت گفت: دو کشور قادر به تجارت 10 میلیون تن فرآورده های نفتی و غیرنفتی هستند که خوشبختانه زیرساخت ها را در اختیار دارند. .


وی همکاری ایران با کشورهای حوزه دریای خزر در زمینه نفت، گاز و انرژی را استراتژیک توصیف کرد و افزود: کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا و تغییر شرایط بین المللی، ایران را به پلی برای انتقال فرآورده های نفت و گاز روسیه به کشورهای دیگر تبدیل کرده است. کشورها و به هاب گاز تبدیل به منطقه می شوند.


لزوم توسعه همکاری با کشورهای ساحلی خزر


وزیر نفت همچنین موضوع ترانزیت برق را مورد تاکید قرار داد و گفت: در این زمینه خطوط انتقال برق در کشور ظرفیت مناسبی را برای انتقال برق از آذربایجان و ترکمنستان به سایر کشورها و حتی تجارت با کشورمان فراهم کرده است و در تلاش هستیم تا همه مشکلات این را از نظر فنی حل می کنیم، مشکل را حل می کنیم و گزارش می دهیم.


اوجی به همکاری دیگر دو کشور در زمینه ترانزیت، پتروشیمی، سرمایه گذاری مشترک، تامین مبادلات کشاورزی و تولید محصولات دانش بنیان اشاره کرد و گفت: تولیدات مشترک شرکت های دو کشور در بخش های مختلف از جمله پمپ های پایین چاه به بازارهای منطقه نیز صادر می شود و نیازهای داخلی را تامین می کند و ایران دانش و فناوری لازم را در این زمینه مستقر خواهد کرد.


وی ابراز امیدواری کرد که با حضور معاون اول رئیس جمهور در مسکو و مذاکرات دوجانبه و چندجانبه با کشورهای ساحلی دریای خزر، بتوان روابط اقتصادی با کشورهای این منطقه را بیش از گذشته توسعه داد و برجام را اجرایی کرد. توافقات انجام شده


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید