باج خواهی حزبی دولت ائتلافی اسرائیل را سرنگون کرد/ بعید است نتانیاهو به قدرت برسد/ دولت ائتلافی دوام زیادی نخواهد داشت


باج خواهی حزبی دولت ائتلافی اسرائیل را سرنگون کرد/ بعید است نتانیاهو به قدرت برسد/ دولت ائتلافی دوام زیادی نخواهد داشت

کارشناس مسائل اسرائیل گفت: ریشه اصلی بی ثباتی رژیم صهیونیستی را باید تکثر احزاب دانست و این مشکل طرف های درگیر در دولت ائتلافی را به سمت رستگاری سوق می دهد.


«سید محمدجعفر رضوی» کارشناس مسائل اسرائیل در گفت وگو با ایلنا، ابعاد و دلایل فروپاشی کابینه رژیم صهیونیستی را تشریح کرد: این دادگاه برگزار نمی شود، اما لایحه انحلال کنست اسرائیل باید انجام شود. دوشنبه آینده ارائه شد؛ زیرا ائتلاف بنت- لاپید به این نتیجه رسیده است که باید کنست را منحل کند. این در حالی است که این احتمال وجود دارد که اگر اعضای کنست برای رای عدم اعتماد به دولت به پای صندوق های رای بروند، تنها مخالفان به رهبری بنیامین نتانیاهو بتوانند دولت تشکیل دهند و کنست منحل شود. بنابراین باید دید لایحه انحلال به رای گذاشته می شود یا خیر. موضوع بعدی که باید به آن توجه کرد، شکنندگی کابینه ائتلافی است و دلیل آن نیز تقسیم کابینه بین چند حزب است.


وی ادامه داد: این روند باعث می شود فردی از کابینه ائتلاف اسرائیل خارج شود، ماهیت این کابینه را مشکل ساز و در نهایت به شکست و فروپاشی منجر شود. برخی از رهبران احزاب نیز در دولت ائتلافی همچنان تهدید کننده باقی ماندند و این شکنندگی منجر به فروپاشی دولت ائتلافی شد. نکته قابل تاکید در این زمینه این است که بین طرف های دخیل در ترکیب کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی باج به وجود آمد و برای این کار کابینه بنت لاپید تهدید و منحل شد. در نتیجه ریشه اصلی بی‌ثباتی داخلی اسرائیل در سال‌های اخیر را باید پلورالیسم حزبی دانست و این مشکل طرف‌های درگیر در دولت ائتلافی را به باج‌خواهی سوق می‌دهد که البته از سال 2015 چنین بوده و منجر به آن خواهد شد. فروپاشی کابینه


این تحلیلگر سیاسی تصریح کرد: به موازات این روند، نظرسنجی ها نشان می دهد که اپوزیسیون حدود 60 کرسی و بقیه 60 کرسی دارند، در حالی که برخی احزاب دیگر حداقل کرسی ها را به دست نمی آورند. نکته این است که در صورت انحلال یا عدم انحلال کنست، کابینه ائتلافی منحل می شود و در این بین اعضای کابینه به مخالفان رأی می دهند. رای اکنون به جای حزبی تبدیل به فردی شده است که تشکیل و عملکرد کابینه ائتلافی را بی اهمیت می کند. مشکل این است که دولت ائتلافی می توانست دو هفته دیگر بر سر کار بماند، اما لاپید و بنت می خواستند وضعیت موجود در شهرک های اشغالی به همین شکل باقی بماند. دلیل آن این است که لایحه وضعیت شهرک های اشغالی توسط احزاب تندرو تصویب شده است.


وی در پایان خاطرنشان کرد: بعید نیست که بنیامین نتانیاهو در حال حاضر به قدرت برسد؛ از نظر تعداد کرسی‌ها او می‌تواند یک مانور سیاسی را تکمیل کند، اما مهم‌تر از حضور او در مرکز کابینه ائتلاف، بحث بقای سیاسی او در این چارچوب حتی اگر کابینه جدیدی غیر از نتانیاهو روی کار بیاید، نمی توان به ماندگاری آن امیدوار بود. توجه داشته باشید که نتانیاهو به عضوی تفرقه‌انگیز در ساختار سیاسی تبدیل شده است و از منظری دیگر، شکاف‌ها بین احزاب افزایش یافته اند و اگر نتانیاهو به طور کامل از قدرت خارج شود، شاهد الگوی دیگری از جنجال های سیاسی در تل آویو خواهیم بود. مقام دوم حزب خواهد بود. منسوب به یایر لاپید که 20 تا 22 کرسی را به دست خواهد آورد. همچنین در سمت راست نتانیاهو قرار دارد که به لطف حضورش می تواند آرای زیادی کسب کند. اما در نهایت اگر به قدرت رسید دولت را حفظ کنید. در حال حاضر وضعیت سیاسی یک سال طول خواهد کشید.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید