بارداری و شیردهی پس از جراحی اسلیو معده


اگر بارداری بعد از عمل اسلیو معده به درستی توسط فرد و همسرش مدیریت شود، می توان انتظار بارداری سالم و ایمن را داشت. در واقع تحقیقات نشان داده است که بارداری بعد از جراحی اسلیو معده برای سلامت مادر و جنین بهتر از بارداری در چاقی مفرط است. در این مقاله نکاتی در مورد بارداری بعد از آستین و بهترین زمان برای بارداری بعد از آن نوشته شده است که مطالعه آن برای خانم هایی که قصد انجام این روش را دارند مفید خواهد بود.

🔔 این مطلب را حتما بخوانید: توضیح ساده آستین شکم همراه با فیلم و عکس

7 حقیقت ساده در مورد بارداری بعد از اسلیو معده که باید بدانید

1. احتمال بارداری بعد از جراحی اسلیو معده بسیار بیشتر است

همانطور که در مقدمه ذکر شد، بارداری بعد از اسلیو معده امکان پذیر است. در واقع، انجام این کار می تواند یک تغییر بسیار مثبت و ناگهانی در سفر باروری شما ایجاد کند. زنانی که چاقی بیش از حد داشته اند و تحت عمل جراحی اسلیو قرار گرفته اند ممکن است به تدریج تخمک گذاری بسیار منظمی را پس از سال ها زندگی تجربه کنند. و این دقیقاً همان چیزی است که آنها در دوران چاقی به ندرت تجربه کردند.

و اگر باروری این افراد به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشد، جراحی اسلیو می تواند به حل این مشکل کمک کند. این عمل، در واقع، تغییرات هورمونی مرتبط با PCOS را بهبود می بخشد.

2. برای باردار شدن بعد از اسلیو معده باید به اندازه کافی صبر کنید

باردار شدن بعد از جراحی اسلیو معده بی خطر است و تا زمانی که در دوره تثبیت وزن هستید می تواند موثر باشد. اما این کار را نباید در طول دوره کاهش وزن انجام داد زیرا پس از جراحی، بدن شما دچار تغییرات بالقوه استرس زا و تغییرات تغذیه ای قابل توجهی می شود که منجر به کاهش وزن سریع می شود.

در طول دوره کاهش وزن بعد از آستین معده، شما به طور مداوم وزن کم می کنید و در صورت باردار شدن ممکن است برخی از مواد مغذی به جنین نرسد و استرس حاکم بر بدن می تواند برای او کشنده باشد یا باعث نقص مادرزادی شود.

🔔 این مقاله را حتما بخوانید: تجربیات افرادی که اسلیو معده انجام داده اند

بعد از اسلیو معده چقدر باید صبر کرد تا باردار شد؟

برای محافظت از زنان و نوزادانشان در برابر سوء تغذیه احتمالی، اکثر متخصصان توصیه می کنند که زنان حداقل تا یک سال و نیم پس از جراحی باردار نشوند. این به بدن شما زمان کافی برای رسیدن به وزن ثابت و دلخواه می دهد و مشکلات احتمالی ناشی از کمبودهای تغذیه ای را که اغلب پس از جراحی چاقی رخ می دهد، کاهش می دهد. بهتر است در مورد بارداری بعد از اسلیو معده در مورد زمان مناسب برای بارداری خود با متخصص زنان و زایمان صحبت کنید.

3. باید میزان مصرف مواد مغذی خود را به دقت کنترل کنید

جراحی معمولا باعث تغییراتی در اندام های گوارشی می شود. هنگام انجام SLI نباید انتظار داشته باشید که مقدار زیادی غذا بخورید. در واقع، حتی مقدار کمی از غذایی که می خورید به طور کامل هضم و جذب نمی شود. بنابراین طبیعی است که در دریافت برخی مواد مغذی مانند ویتامین ها و مواد معدنی با مشکل مواجه شوید. برای جبران کاهش دریافت این مواد مصرف مکمل تا پایان عمر ضروری است.

برای افرادی که قصد بارداری بعد از اسلیو معده را دارند، این نکته اهمیت بیشتری پیدا می کند. زیرا مواد مغذی مانند ویتامین ها در دوران بارداری بسیار ضروری هستند و زنان باردار باید این مواد را علاوه بر رژیم غذایی معمولی خود از مکمل های مناسب و مغذی دریافت کنند. مهمترین مواد مغذی مورد نیاز برای بارداری بعد از اسلیو معده پروتئین، ویتامین B12، آهن، اسید فولیک، کلسیم و ویتامین D است.

دلیل توجه به کمبود تغذیه در بارداری بعد از اسلیو معده چیست؟

اگر مواد مغذی مانند ویتامین ها و مواد معدنی به بدن مادر نرسد، مشکلات زیر در جنین و مادر ایجاد می شود:

 • کم خونی در مادر
 • نقص لوله عصبی
 • تولد زودرس
 • نداشتن وزن کافی هنگام تولد

4. زنانی که تحت عمل جراحی اسلیو قرار گرفته اند به متخصص زنان و زایمان آشنا با مسائل چاقی نیاز دارند.

به طور کلی افرادی که جراحی اسلیو معده انجام داده اند نیاز به مراقبت ویژه دارند. برای آشنایی با این مراقبت ها می توانید لینک اختصاصی را برای مشاهده مراقبت های عمومی بعد از اسلیو معده باز کنید.

در مورد زنانی که قصد بارداری بعد از اسلیو معده را دارند، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند. در واقع زنانی که می خواهند بعد از زایمان باردار شوند نیازهای بیشتری دارند و در نتیجه نیاز به مراقبت ویژه بیشتری دارند. بنابراین، بسیار مهم است که زنان تحت این روش با یک متخصص زنان و زایمان که با روش های کاهش وزن آشنا هستند و از نیازهای زنانی که اخیراً این روش را انجام داده اند، مشورت کنند.

بیش از همه در دوران بارداری ارتباط متخصص زنان با جراح لاغری بسیار مهم است تا با هماهنگی دو پزشک مراقبت های لازم انجام شود.

🔔 این مطلب را حتما بخوانید: هزینه جراحی اسلیو معده چقدر است؟

5. خطر برخی از عوارض ممکن است کاهش یا حتی افزایش یابد

به طور کلی با انجام جراحی اسلیو معده خطر عوارض چاقی در دوران بارداری کاهش می یابد. به عنوان مثال، محققان بر این باورند که مشکلات زیر ممکن است پس از جراحی اسلیو معده کاهش یابد و مشکلات بارداری کمتری نسبت به قبل ایجاد کند:

 • دیابت بارداری
 • پره اکلامپسی
 • کوریوآمنیونیت (عفونت مایع آمنیوتیک و غشاهای اطراف کودک)
 • سزارین
 • ماکروزومی
 • کودک را در بخش مراقبت های ویژه بستری کنید

محققان همچنین دریافتند که اگر مادر نیازهای غذایی آستین و مراقبت های بعد از عمل را به خوبی برآورده نکرده باشد، احتمال بروز موارد زیر بیشتر است:

 • تولد زودرس
 • کودک را در بخش مراقبت های ویژه بستری کنید
 • متاسفانه مرده زایی بچه

بنابراین توجه به توصیه های جراح لاغری و متخصص زنان برای خانم هایی که قصد بارداری بعد از اسلیو معده را دارند بسیار مهم است.

6. به دست آوردن وزن مناسب می تواند دشوار باشد

در طول سال اول پس از اسلیو معده، بیشترین میزان کاهش وزن مشاهده خواهد شد. در حالی که این کاهش وزن کمتر خواهد بود، در سال دوم نیز ادامه خواهد داشت. و همانطور که می دانید، مادرانی که قصد بارداری پس از آستین معده را دارند ممکن است در طول بارداری با افزایش وزن مواجه شوند.

برای این مادران، پذیرش اینکه باید کاهش وزن را متوقف کنند و حتی مقداری وزن اضافه کنند، می تواند دشوار باشد و همچنین ممکن است گیج شوند. به همین دلیل بهتر است تا زمانی که وزن شما به طور کامل ثابت نشده است باردار نشوید.

7. ممکن است برای زایمان به سرازین نیاز داشته باشید (نه برعکس).

برخی از مطالعات انجام شده در مورد بارداری بعد از اسلیو معده نشان می دهد که زنانی که این روش را انجام داده اند بیش از جمعیت عمومی زنان به سزارین نیاز دارند. این بدان معنا نیست که همه زنان سزارین نیاز به سزارین دارند، بلکه نشان دهنده این است که اکثر زنانی که سزارین می کنند سن نسبتا بالایی دارند و سن بالا نیز یکی از شرایط سزارین است، زیرا البته امکان سزارین وجود دارد. زایمان سخت بیشتر خواهد بود

نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بین زنان چاق که اسلیو را انجام داده‌اند و زنان چاقی که این عمل را انجام نداده‌اند، گروه دوم بیشتر به سزارین برای زایمان نیاز دارند.

شیردهی بعد از اسلیو معده

در حالی که هیچ محدودیتی برای شیردهی بعد از اسلیو معده وجود ندارد، شما نمی توانید بلافاصله پس از عمل به کودک خود شیر بدهید زیرا همچنان نیاز به دریافت دارو دارید. با کاهش سریع وزن پس از جراحی اسلیو معده، بیمار در معرض خطر کم آبی، کمبود پروتئین، کالری و سایر مواد مغذی است که می تواند برای جنین در حال رشد خطرناک باشد.

علاوه بر این، ممکن است برای مدتی پس از آستین معده نیاز به هیدراتاسیون (با نوشیدن مایعات فراوان) و دریافت مواد مغذی (مانند پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی) داشته باشید. برای اطمینان از سلامت نوزاد خود سعی کنید این برنامه را برای او نیز اجرا کنید. در اغلب موارد، پزشکان به مادران پیشنهاد می کنند که پس از جراحی کاهش وزن، شیر دادن به نوزاد خود را متوقف کنند و تا حد امکان از جایگزین های شیر مادر استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید