بارداری کاذب چیست؟ + راهنمای علائم و تفاوت با بارداری واقعی


بهترین اتفاق برای زندگی هر زوجی می تواند تولد فرزند باشد. بارداری یکی از مهم ترین اتفاقاتی است که ممکن است در زندگی هر زنی رخ دهد. اما گاهی اوقات همه چیز آنطور که شما می خواهید پیش نمی رود. گاهی اوقات پایان داستان متفاوت خواهد بود. پایان داستان باروری همیشه با تولد نوزاد به پایان نمی رسد. گاهی اوقات دیده شده است که برخی از زنان معتقدند باردار هستند و علائم بارداری را به وضوح تجربه می کنند. اما در واقعیت اینطور نیست. آیا تا به حال در مورد بارداری کاذب شنیده اید و آیا می دانید آن چیست؟ برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

آیا نگران این هستید که یک بارداری سالم و به یاد ماندنی را تجربه نکنید؟!

با کمک تیم مراقبت های بهداشتی Mint یک حساب ویژه باز کنید. ما سوالاتی در رابطه با وضعیت سلامتی شما و همسرتان طراحی کرده ایم که حول چرخه قاعدگی، رژیم غذایی و بیماری های انسدادی رایج شما می چرخد. با صبر و حوصله و صداقت کامل به این سوالات پاسخ دهید تا با دریافت یک برنامه اقدام مداوم و متمرکز بارداری، نگرانی شما کاملا برطرف شود!

تجزیه و تحلیل وضعیت

بارداری کاذب چیست؟

بارداری فقط وجود جنین در بدن نیست. اکثر زنان می توانند این را از علائمی که قبل از اینکه بدانند باردار هستند احساس کنند. تهوع بارداری، درد در ناحیه قفسه سینه، تاخیر در قاعدگی از جمله علائمی است که برخی از خانم ها در مواجهه با آنها به خوبی می دانند باردار هستند.

اما در برخی موارد زنان علائم بارداری را تجربه می کنند اما پس از مدتی متوجه می شوند که باردار نیستند و این علائم به دلایل دیگری رخ داده است. در اصطلاح پزشکی به این موارد حاملگی کاذب یا بارداری فانتوم می گویند.

به عبارت ساده تر، در حاملگی کاذب، فرد معتقد است که باردار است و علائم بارداری را احساس می کند، اما جنینی در معده وجود ندارد.

نکته قابل توجه این است که بارداری کاذب فقط در بین خانم ها رایج نیست. مردان نیز در برخی موارد این علائم را تجربه می کنند. اگر مردان این تجربه را داشته باشند، از آن به عنوان تجربه ای برابر یا متفکر یاد می کنند.

البته به خاطر داشته باشید که هر خانمی می تواند یک یا دو بار در طول سال این شک را داشته باشد که با شروع پریود یا پاسخ منفی به بیبی چک، همه شک ها از بین می روند. اما در برخی موارد، زنان به وضوح این علائم را تجربه می کنند و حتی یک یا چند دوره پریود را تجربه نخواهند کرد. در موارد شدید حتی برآمدگی شکم و احساس لگد زدن نوزاد را نیز تجربه خواهند کرد.

علت بارداری کاذب چیست؟

این زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده غیر طبیعی باشد. سلول های انسانی به طور طبیعی دارای 23 جفت کروموزوم هستند. یک کروموزوم در هر جفت برای پدر و دیگری برای مادر است.

هنگامی که حاملگی خارج از رحم کامل رخ می دهد، تخمک خالی با یک یا دو اسپرم بارور می شود و تمام خصوصیات ژنتیکی متعلق به پدر است. در چنین شرایطی، کروموزوم های تخمک مادر از بین می روند یا غیرفعال می شوند و کروموزوم های پدر دو برابر می شوند.

در بارداری کروموزوم های مادر جزئی یا ناقص هستند اما کروموزوم های پدر دو جفت کروموزوم هستند. در نتیجه، جنین به جای 46 کروموزوم، 69 کروموزوم دارد. این وضعیت اغلب زمانی رخ می دهد که دو اسپرم یک تخمک را بارور می کنند که منجر به کپی های متعددی از ویژگی های ژنتیکی پدر می شود.

به خاطر داشته باشید که اگر هر یک از علائم بارداری را دارید، باید فورا با پزشک خود صحبت کنید. احتمالاً علائم دیگری از جمله:

رشد سریع رحم – رحمی که برای بارداری خیلی بزرگ است

فشار خون بالا

اکلامپسی بره – وضعیتی که باعث افزایش فشار خون و پروتئین در رحم بعد از هفته بیستم می شود.

کیست های تخمدان

کم خونی

پرکاری تیروئید

حاملگی کاذب که در روانپزشکی کاذب نیز نامیده می شود، عمدتاً دلایل روانی دارد. به عبارت دیگر پزشکان علت این حادثه را ریشه در عوامل روانی می دانند و عوامل روانی باعث ایجاد این احساس می شوند.

در برخی موارد علت این احساس می تواند تمایل زن به بارداری، یائسگی زودرس، تمایل به ازدواج یا سقط های مکرر و متعاقب آن باشد. چیزی که پزشکان دریافتند این است که تمایل آنها برای باردار شدن باعث می شود که آنها احساساتی مانند حالت تهوع یا درد در ناحیه قفسه سینه را تجربه کنند، بنابراین این سیگنال ها به مغز می رسد و مغز فکر می کند بدن باردار است. این دریافت مغزی باعث ترشح هورمون هایی در بدن زن می شود که می تواند منجر به علائم واقعی باروری شود.

البته دلایل دیگری در ابتدا می تواند زن را گمراه کند. مانند نفخ، تومور یا گاز در معده همراه با افزایش وزن که می تواند این تصور را ایجاد کند که زن باردار است. عوامل هورمونی مانند کیست تخمدان نیز می تواند منجر به این علائم شود. سابقه افسردگی یا سابقه افسردگی می تواند باعث این علائم شود. البته سابقه ناباروری یا آزار جنسی یک زن نیز می تواند این تصور را در او برانگیزد.

علائم بارداری کاذب چیست؟

علائم کاذب بارداری

علائم کاذب بارداری

زنانی که حاملگی کاذب را تجربه می کنند، یکی یا همه علائم زیر را تجربه می کنند.

  • تاخیر یا عدم وجود دوره
  • درد قفسه سینه و بزرگ شدن سینه
  • شکم متورم
  • حالت تهوع
  • او عقب نشینی کرد
  • افزایش وزن
  • تکرر ادرار
  • ویار
  • احساس حرکت جنین

تست های جعلی بارداری

در بیشتر موارد برای تعیین باردار بودن یا نبودن یک زن، سونوگرافی رحم و معاینات لگن لازم است.

آزمایش خون اغلب پاسخ منفی را نشان می دهد. در این موارد سونوگرافی جنین را پیدا نمی کند و صدای ضربان قلب شنیده نمی شود. اما نکته جالب این است که پزشکان نیز متوجه علائم کاذب بارداری مانند تغییرات در ناحیه دهانه رحم می شوند.

در این مواقع کار برای پزشک کمی سخت می شود. در این موارد، اکثر زنان یا حتی زوج ها نمی خواهند پاسخ منفی از پزشک بشنوند. در این مواقع پزشک وظیفه سنگینی بر عهده دارد و باید حقیقت را به گونه ای به آنها ارائه دهد که فرد دچار آسیب روحی نشود.

جلوگیری

اگر سابقه چنین بارداری را داشته اید، حتما باید آن را با پزشک خود در میان بگذارید و سپس اقدام به بارداری مجدد کنید. او توصیه می کند که بین شش ماه تا یک سال قبل از عمل بعدی صبر کنید. مطمئناً خطر عود کم است، اما قطعاً بیشتر از تجربه زنان بدون سابقه این نوع بارداری است.

در طول حاملگی های بعدی، پزشک ممکن است یک سونوگرافی اولیه برای نظارت بر وضعیت او و تایید رشد طبیعی جنین تجویز کند. او همچنین ممکن است آزمایش ژنتیک بارداری را برای تشخیص این نوع بارداری توصیه کند.

خطرات در کمین سلامت مادر

از هر هزار زن باردار تقریباً یک نفر از حاملگی صفر یا سیدوز رنج می برد. عوامل زیادی باعث ایجاد چنین وضعیتی می شوند:

سن زنان: احتمال وقوع این بارداری در زنان بالای 35 سال یا کمتر از بیست سال بیشتر است.

سابقه بارداری مولار: اگر فردی قبلا چنین تجربه ای را داشته باشد، احتمال بازگشت آن زیاد است. تکرار این وضعیت به طور متوسط ​​یک نفر از هر صد زن است.

عدم وجود مشکلات بعد از بارداری

پس از برداشتن حاملگی مولار، بافت مولر احتمالا باقی می ماند و به رشد خود ادامه می دهد. این وضعیت GTN یا نئوپلاسم تروفوبلاستیک دائمی حاملگی نامیده می شود که تقریباً در 20-15 درصد از حاملگی های کاملاً پوچ و در 5 درصد از حاملگی های پوچ جزئی رخ می دهد.

از جمله علائم GTN، سطح بالای هورمون گنادوتروپین HCG – هورمون بارداری – است که پس از حذف این نوع بارداری ظاهر می شود. در برخی موارد، خال مهاجم در لایه میانی دیواره رحم یافت می شود و باعث خونریزی واژینال می شود.

ناگفته نماند که GTN پایدار تقریباً همیشه با موفقیت درمان می شود، اغلب با شیمی درمانی. درمان دیگر برداشتن رحم یا هیسترکتومی است.

در موارد نادر، شکل سرطانی GTN به نام کوریوکارسینوما پیشرفت کرده و به سایر اندام های بدن می رسد. این توده معمولاً با موفقیت درمان می شود که فرآیند درمان با استفاده از داروهای مختلف ضد سرطان است. همچنین باید اضافه کنیم که بارداری پوچ کامل بیشتر احتمال دارد چنین مشکلاتی داشته باشد، در حالی که نوع نسبی آن چنین نیست.

آخرین کلمه

برخی از زنانی که به دلایل مختلف قادر به باردار شدن نیستند و تمایل به باردار شدن دارند، اغلب به طور ناخودآگاه علائمی را تجربه می کنند که باعث می شود فکر کنند باردار هستند. این علائم گاهی آنقدر شدید و واقعی است که حتی با تاخیر یا عدم پریود همراه است و فرد احساس می کند جنین در شکم خود لگد می زند. این علائم در صورتی است که آنها در معده خود جنین نداشته باشند و فقط فکر کنند باردار هستند

بارداری کاذب پدیده جدیدی نیست و در بسیاری از زنان به دلایل مختلف از جمله دلایل روانی رخ می دهد.

منبع: mayoclinic

دیدگاهتان را بنویسید