بارداری گلوکوفاگ چگونه منجر به بارداری موفق می شود؟ (راهنمای دوز و عوارض جانبی)


چه در انتظار اولین فرزند خود باشید و چه بخواهید فرزندان بیشتری به خانواده اضافه کنید، بارداری سالم ضروری است. دقیقا به همین دلیل پزشک قبل از شروع و در دوران بارداری به شما توصیه ها و هشدارهایی می دهد تا جنین با سلامت و با حداقل خطر به روز زایمان برسد. از جمله این نکات روش مصرف داروهاست. به عنوان مثال، بارداری با گلوکوفاگ چگونه خواهد بود؟!

البته ناگفته نماند که تعدادی از ناهنجاری های مادرزادی قابل پیشگیری نیستند. اما با نگاه کردن به یکی می توانید رژیم باروری مصرف ویتامین ها، کنترل وزن و تناسب اندام سالم و سبک زندگی سالم می تواند برخی از خطرات را از زندگی کودک شما حذف کند. همچنین می توانید با مصرف دقیق برخی داروها، این خطرات را در دوران بارداری کاهش دهید. به عنوان مثال، بارداری با گلوکوفاژ یکی از مواردی است که باید تحت نظر متخصص باروری انجام دهید و به خاطر داشته باشید که بی احتیاطی در استفاده از برخی داروها می تواند ناهنجاری های خطرناکی برای نوزاد ایجاد کند.

اگر به دنبال باردار شدن سریع با گلوکوفاژ هستید، حتما این بخش را بخوانید

اگر دوست شما با مصرف گلوکوفاگ باردار شد و فکر می کنید با مصرف آن قطعا باردار خواهید شد، در اشتباه هستید. البته وضع هر فرد از هر جفت بهتر است! آنها شرایط باروری خاص خود را دارند. یکی تنبلی تخمدان دارد، دیگری قاعدگی نامنظم دارد و اسپرم دیگری ضعیف است. این سه نفر در درمان باروری کاملا متفاوت هستند. اول از همه، باید شرایط باروری خود و همسرتان را به طور کامل درک کنید و سپس روند درمان را شروع کنید. برای این کار بهتر است ابتدا روی لینک زیر کلیک کنید و به سوالات خود پاسخ دهید. با پاسخ به این سوالات، وضعیت شما و همسرتان بررسی می شود و سپس راه حل مناسبی برای بارداری سریع دریافت خواهید کرد.

تجزیه و تحلیل وضعیت

باردار شدن با گلوکوفاگ

سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS یکی از شایع ترین مشکلات مربوط به تخمک گذاری است ناباروری زنان است. بروز چنین ناراحتی هایی باعث می شود که زن مرتب تخمک گذاری نداشته باشد و در نتیجه سیکل قاعدگی او نامنظم شود.

در تخمدان ها کیست های کوچک زیادی به قطر 2 تا 7 میلی متر به نام فولیکول آنترال وجود دارد که به تخمدان ها ویژگی پلی کیستیک بودن (دارای کیست های زیاد) می دهد و با معاینه اولتراسوند قابل تشخیص است.

یکی از روش های درمانی تقریبا جدید برای درمان سندرم مورد نظر، تجویز داروی خوراکی به نام است متفورمین متفورمین با نام تجاری گلوکوفاژ به بازار عرضه می شود.

در واقع برای تلاش برای باردار شدن با گلوکوفاژ باید تحت نظر پزشک باروری باشید که پس از تایید مشکلاتی که باعث ناباروری شما از جمله سندرم پلی کیستیک شده است، این دارو را برای شما تجویز خواهد کرد.

موارد استفاده از گلوکوفاگ چیست؟

اگر پزشک تشخیص داد باردار هستید، باید گلوکوفاگوس مصرف کنید.

اگر پزشک تشخیص داد باردار هستید، باید گلوکوفاگوس مصرف کنید.

قرص متفورمین (گلوکوفاژ) معمولاً یک قرص خوراکی برای افرادی است که برای کنترل دیابت باید تحت درمان دارویی قرار گیرند. اما باید اضافه کنیم که برخی از کارشناسان هوشمند باروری نیز از این قرص برای درمان علائم سندرم PCOS و در نهایت اقدام به بارداری با گلوکوفاگوس استفاده می کنند و معتقدند این دارو تاثیر بسزایی در درمان این اختلال هورمونی دارد.

آیا نتیجه بارداری با گلوکوفاژ مثبت است؟

بله، اما اگر استفاده از قرص به تنهایی مؤثر نباشد و زن در نهایت به تخمک گذاری و بارداری نرسد، متخصص بارداری اغلب نسخه زیر را تجویز می کند:

قرص کلومید با متفورمین برای تحریک تخمک گذاری

اما اگر درمان ترکیبی با این دو قرص مؤثر نباشد، می توان نسخه های زیر را نیز تجویز کرد:

◄ برای تحریک تخمک گذاری و عمل لتروزول تجویز کنید بارداری با لتروزول و گلوکوفاگوس

◄ یا شروع تزریق هورمون FSH

◄ یا لقاح مصنوعی IVF برای موارد سندرم تخمدان پلی کیستیک

مصرف گلوکوفاژها تحت درمان IVF

همانطور که در بالا برای شما توضیح دادیم نسخه بارداری گلوکوفاژ برای زنانی تجویز می شود که به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک قصد بارور کردن تخمک با روش IVF را دارند. قرص متفورمین (گلوکوفاژ) نیز برای زنانی که کیست تخمدان آنها خیلی بالاست پس از تشخیص سونوگرافی تجویز می شود.

گزارش شده است که برخی از زنان مبتلا به PCOS در صورت مصرف گلوکوفاژ بهتر به تزریق FSH پاسخ می دهند.

عوارض بارداری با گلوکوفاگ چیست؟

درد شکم یکی از عوارض گلوکوفاژ است.

درد شکم یکی از عوارض گلوکوفاژ است.

25 درصد از زنانی که متفورمین مصرف می کنند ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کنند:

 • درد شکم
 • گرفتگی عضلات
 • اسهال و حالت تهوع

توجه داشته باشید که گاهی استفاده از این قرص با عوارض شدید همراه بوده و فرد را وادار به قطع مصرف آن می کند. البته علم پزشکی هنوز از مشکلات جدی ناشی از درمان دارویی با گلوکوفاژها بی اطلاع است.

نوع دیگری از دارو برای بیماران دیابتی تروگلیتازون است که در موارد نادر با نارسایی کبد و مرگ همراه است. این دارو در رسانه های عمومی تبلیغ می شود. لازم به ذکر است که عوارض جانبی تروگلیتازون ربطی به متفورمین برای درمان PCOS ندارد.

روند درمان با قرص متفورمین چگونه است؟

برای تجویز قرص گلوکوفاژ باید چندین آزمایش خون انجام شود، از جمله موارد زیر:

 • LH را امتحان کنید
 • FSH را امتحان کنید
 • تست استرادیول
 • DHEAS را امتحان کنید
 • تست تستوسترون
 • 17-OHP را امتحان کنید
 • آزمایش پرولاکتین
 • تست هورمون محرک تیروئید TSH
 • تست عملکرد کلیه (BUN، کراتینین) و تست عملکرد کبد (AST، ALT و LDH)

برخی از پزشکان نیز برای اندازه گیری نسبت گلوکز ناشتا و انسولین، سطح قند خون ناشتا و سطح انسولین ناشتا را تجویز می کنند. توجه داشته باشید که مقاومت به انسولین برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک اندازه گیری می شود.

اهمیت زمان مقاربت در بارداری با گلوکوفاگ

افرادی که متفورمین مصرف می کنند به دلیل احتمال تخمک گذاری به آن نیاز دارند رابطه جنسی منظم (تقریباً هر 2-3 روز) تا شانس باروری آنها افزایش یابد. همچنین باید سیکل قاعدگی را کنترل کرد و روزهای خونریزی و رابطه جنسی را به خاطر آورد.

مقدار مصرف قرص گلوکوفاژ

مقدار مصرف باید به گونه ای باشد که فرد بتواند این مقدار را در بدن خود بپذیرد. به بسیاری از کاربران دوز 500 میلی گرم سه بار در روز داده می شود. البته این مقدار به تدریج افزایش می یابد.

شروع مصرف متفورمین 500 میلی گرم در روز است که به 500 میلی گرم دو بار در روز (پس از یک هفته) و در نهایت به 500 میلی گرم سه بار در روز پس از یک هفته دیگر می رسد.

موثرترین قرص بارداری گلوکوفاگ دوز 500 میلی گرم، سه بار در روز است که با صلاحدید پزشک تجویز می شود.

آخرین کلمه

دارودرمانی با درمان ناباروری یکی از مراحل سختی است که باید با صبر و حوصله فراوان همراه باشد. زن و شوهر در این مرحله باید در کنار هم باشند تا روند درمان به آرامی و با آرامش به پایان برسد.

توجه داشته باشید که بارداری با گلوکوفاژ باید با تشخیص، تایید و تجویز پزشک باروری شروع شود و عموماً برای آن دسته از زنانی که از اختلالات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج می برند، تجویز می شود.

لازم به یادآوری است که گلوکوفاژ نام تجاری متفورمین است.

منبع: advancedfertility

دیدگاهتان را بنویسید