بازار املاک و مستغلات در حال کاهش است


اگرچه متقاضیان مسکن در تهران از خرید خودداری می کنند، اما بررسی ها نشان می دهد بسیاری از فروشندگان واحدهای کوچک روباز نیز فروش را به تعویق انداخته اند. در نتیجه اکثر آپارتمان های موجود در بازار قدیمی یا بزرگ هستند.

به گفته دلالان املاک، ترکیب کاهش سرعت معاملات با افزایش هزینه های تولید مسکن باعث ایجاد عدم اطمینان در چشم انداز بازگشت سرمایه در بازار مسکن و دامن زدن به رکود ساخت و ساز شده است. در این شرایط با فشار تقاضا برای واحدهای بدون قفل مواجه هستیم که باعث به تعویق افتادن فروش توسط برخی مالکان شده است.

اگرچه قیمت مسکن از تیرماه سال جاری در مسیر کاهش نرخ رشد قرار گرفته است، اما متغیرهایی مانند تورم عمومی، ریسک های غیراقتصادی و رکود ساخت و ساز بازار مسکن را با چالش مواجه کرده است. بر اساس آمار بهار امسال تولید مسکن در تهران نسبت به بهار سال گذشته 46 درصد کاهش نشان می دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر رویه‌ها در بازار املاک، واحدهای بزرگ واقع در نیمه شمالی پایتخت هستند. اگرچه در منطقه 10 پایتخت با عرضه قابل توجه آپارتمان های کوچک و متوسط ​​روبه رو هستیم، اما اغلب واحدهایی هستند که تمایل چندانی به خرید در سمت تقاضا ندارند. اکثر این آپارتمان ها قدیمی هستند و آپارتمان های کمتر از 10 سال در این منطقه حداقل یکی از آسانسور، پارکینگ یا انباری ندارند.

در این جدول چند آپارتمان که امروز شنبه 30 مهر 1401 در سایت های فروش املاک تهران درج شده است.

پس از کاهش معاملات ملکی در شهر تهران در تیرماه، قیمت اوراق مسکن (TSE) نیز روند نزولی به خود گرفت و به گفته کارشناسان، روند نزولی قیمت وام مسکن از دیگر نشانه های رکود در بازار است. املاک و مستغلات

معمولاً عواملی مانند تعداد معاملات ملکی، نرخ وام بانک مسکن، نرخ اوراق بدون ریسک در اقتصاد کشور و کارایی بازارهای موازی بر قیمت تسه تأثیر می گذارد.بازارهای موازی املاک اعم از ارز و طلا باثبات هستند و بازار سهام در روند نزولی قرار دارد.

نمودار رشد قیمت مسکن در پایتخت طی 54 ماه گذشته نشان می دهد که پس از تداوم رشد قیمت که از آذرماه 1395 آغاز شد و تا اردیبهشت 1397 ادامه یافت، بازار همچنان روند نزولی خود را ادامه داده و از خرداد 1397 مجدداً روند صعودی را آغاز کرده است. 2018 2019، بازار در 31 ماه با رشد 118 درصدی به اوج قیمت رسید و سپس شروع به کاهش کرد.

از سوی دیگر بهمن و اسفند 1400 و فروردین 1401 را می توان پایین ترین نقاط بازار از نظر شاخص رشد قیمت دانست که میزان افزایش سالانه در هر سه ماه مذکور حدود 16 درصد بوده است. پس از آن، قیمت مسکن تا جولای 1401 شیب صعودی گرفت و دوباره کاهش یافت.

برآوردها حاکی از آن است که ارزش 6033 واحد آپارتمان معامله شده در بازار ملک تهران در شهریور ماه سال جاری حدود 20 هزار میلیارد تومان بوده که احتمالاً در مهرماه کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید