بازخوانی قسمتی جدید از دانش معماری سنگی دوره هخامنشی / فعال سازی اولین کارگاه مرمت در تل تخت پاسارگاد پس از 60 سال / 23 سپر شیشه ای برای پایه ستون های سنگ سیاه کاخ اختصاصی


بازخوانی قسمتی جدید از دانش معماری سنگی دوره هخامنشی / فعال سازی اولین کارگاه مرمت در تل تخت پاسارگاد پس از 60 سال / 23 سپر شیشه ای برای پایه ستون های سنگ سیاه کاخ اختصاصی


به گفته روزنامه نگار ایلانا، افشین ابراهیمی (مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد) وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر 10 آزمایشگاه مرمتی و حفاظتی در این مجموعه فعال است، تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر کارهای حفاظتی و مرمتی روزانه در حال انجام در این مجموعه، از ابتدای مردادماه سال جاری، آزمایشگاه های متعدد حفاظتی و مرمتی راه اندازی شده است. در ما پایگاه های مختلفی را فعال کرده ایم که اکثر آنها تا پایان پاییز ادامه خواهند داشت. در همین حال، تکمیل ساختمان جدید پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با چهار فضای تحقیقاتی آغاز شده است که تا پایان پاییز ادامه خواهد داشت. همچنین فاز دوم ساماندهی و مناسب سازی محور اصلی گردشگری مجموعه را آغاز کرده ایم و در حال بازسازی و نوسازی ساختمان کاروانسرای مظفری و تبدیل کاربری آن به فضای معرفی و آموزش هستیم. عملیات ساخت پلان های معماری و کف سازی کاروانسرای مظفری نیز از ابتدای سال آغاز و تا پایان سال ادامه خواهد داشت. کاروانسرای مظفری در فاصله 140 متری ضلع شمال شرقی آرامگاه چیرو قرار دارد و شامل حیاطی به مساحت 208 متر مربع با رواقی به عرض 30/3 متر با حجره های کوچک و بزرگ فراوان در پشت آن است. این بنا در زمان حکومت اتابکان فارس به دستور شاه شجاع مظفری به منظور رفاه حال زائران مشهد مرغاب ساخته شد. سنگ‌های سفید بنا که از کاخ‌های هخامنشی جدا شده و به این مکان منتقل شده‌اند، در قسمت‌هایی خشک و در برخی نقاط با ملات آهک (مخلوط با گچ) استفاده می‌شده است.


4


وی ادامه داد: مقاوم سازی و نجات جسد ماسه سنگی تل تخت پس از 60 سال انجام شد. این در واقع اولین آزمایشگاه ترمیم در این بخش پس از 60 سال است. فعالیت این آزمایشگاه از اول مرداد ماه آغاز شده و تا پایان پاییز ادامه دارد. تل تخت که به آن تخت مدرس سلیمان نیز می گویند تختی است بر فراز تپه ای طبیعی که از سنگ آهک سفید و ماسه سنگ ساخته شده است و از قدیمی ترین بناهای ساخته شده در ناحیه پاسارگاد به شمار می رود.


6


ابراهیمی ادامه داد: کارگاه تعمیر و پوشش حصیری محافظ در کاخ دروازه، چیدمان قطعات سنگی پراکنده در کاخ برام و همچنین چیدمان قطعات سنگی پراکنده در کاخ اختصاصی به منظور ایجاد باغ سنگی از دیگر موارد است. کارگاه های فعال در پایگاه میراث جهانی پاسارگاد.


مدیر پایگاه جهانی پاسارگاد همچنین از اجرای روکش شیشه ای محافظ بر روی پایه ستون های سنگ سیاه کاخ اختصاصی خبر داد و بیان کرد: پایه های سنگی در کاخ اختصاصی به دلیل ترکیب سنگ سیاه است. و جذب نور خورشید و گرما، قبل از سنگهای سفید و آهکی، آسیب دیده و فرسوده شده و ریزش آنها سریعتر است. در مرحله اول، پس از ثبت و مستندسازی، برای کنترل فرآیند فرسایش، تصمیم گرفتیم که برای جلوگیری از ریزش، روکش‌های شیشه‌ای روی آن‌ها قرار دهیم. ما در نظر داریم سقف شیشه ای مات UV را روی 23 ستون سنگی با فاصله 20 سانتی متر از هر طرف قرار دهیم.


ابراهیمی همچنین از مرمت و ساخت نمای برج سنگ پاسارگاد که از سه سال پیش آغاز شده است خبر داد و گفت: این کارگاه در سه فاز انجام می شود که فاز سوم آن در سال جاری به اتمام رسیده و تا پایان سال ادامه خواهد داشت. پایان این سال در این پروژه نوآوری های زیادی از نظر معماری حاصل شده است که می تواند به ارتقای دانش ما از معماری و ساخت بناهای سنگی در دوره هخامنشی کمک شایانی کند. اکنون در مرحله تحلیل هستیم زیرا بیش از 30 درصد اکتشافات ما جدید و جدید است و اولین بار است که با چنین روش‌های معماری سنگی از دوره هخامنشی مواجه می‌شویم. نکات فنی از جمله نحوه اتصال بلوک ها، نحوه جابجایی و … از جمله نکات جدیدی است که با آن مواجه شدیم. بخشی از دانش معماری سنگی دوره هخامنشی با مطالعه این قسمت به ما ارائه می شود. این در حالی است که حدود 70 درصد کارهایی که ما در خنازی انجام دادیم، همان کاری است که در پرسپولیس انجام شد و جدید نیست.


وی در خصوص مهمترین کارهای تحقیقاتی پایگاه پاسارگاد گفت: امسال 4 کار پژوهشی مهم داشتیم که شامل تهیه طرح مرمت و بازسازی دیوار صفه تل تخت، مستندسازی سازه های آب هخامنشی در حوزه فرهنگی می باشد. منظر پاسارگاد، مطالعات تکنولوژی و آناتومی در برج سنگی، مطالعات آزمایش و بهینه سازی مصالح و مصالح مرمتی.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید