بازگشایی گذرگاه «پرسه سو» در کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان در دست بررسی است.


بازگشایی پاس


به گزارش ایلنا از خراسان شمالی، محمدرضا حسین نژاد ره آورد در سفر پنجم مهرماه هیئت تجاری خراسان شمالی به ترکمنستان تصریح کرد: بازگشایی گذرگاه مرزی پرسه سو در مرکز مذاکرات با همتای خود در ترکمنستان بود.


وی ادامه داد: اگرچه دیدارهایی با فعالان اقتصادی و بازدیدهای فشرده از صنایع نساجی و پالایشگاه های گاز این کشور صورت گرفت، اما در این سفر پنج روزه برای تسهیل روابط تجاری خراسان شمالی و استان آخال ترکمنستان، بحث های زیادی صورت گرفت.


حسین نژاد افزود: مقدمات دعوت از استاندار آخال ترکمنستان برای بازدید از خراسان شمالی و برخی پروژه های اقتصادی و فرهنگی در این منطقه فراهم شده است.


وی تاکید کرد: با حضور استاندار آخال در خراسان شمالی و برگزاری جلساتی برای تعمیق روابط فرهنگی و اقتصادی، مسیر بازگشایی گذرگاه مرزی هموارتر می شود.


نماینده ارشد دولت در خراسان شمالی گفت: حدود 300 کیلومتر مرز مشترک بین دو کشور وجود دارد که متاسفانه هنوز از این ظرفیت مرزی استفاده نشده است.


وی تصریح کرد: ترکمنستان به عنوان دروازه آسیای مرکزی شناخته می شود و نقش مهمی در تسهیل روابط تجاری ایران با این کشورها دارد.


حسین نژاد نقاط مشترک فرهنگی ایران و ترکمنستان را نقش بسزایی در روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی برشمرد و خاطرنشان کرد: فرش و اسب پاک ترکمن از توانمندی های مشترک دو کشور است و در این گروه کار فرهنگی مد نظر قرار می گیرد.


وی افزود: در واقع با برپایی هفته های فرهنگی و نمایشگاه های مشترک صنایع دستی به ویژه در حوزه فرش ترکمن می توان روابط فرهنگی دو استان را بیش از گذشته تقویت کرد و مقدمات روابط تجاری گسترده را فراهم کرد.


تبادلات آموزشی و دانشگاهی از بسترهای همکاری فرهنگی


حسین نژاد تبادل آموزشی و دانشگاهی را یکی دیگر از بسترهای همکاری فرهنگی استان خراسان شمالی و آخال ترکمنستان دانست و گفت: بستر علم و دانش در دانشگاه های این استان برای جذب دانشجو در سطح ملی و بین المللی آماده است.


وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به اینکه 7 درصد از جمعیت یک میلیونی خراسان شمالی ترکمن هستند، امیدواریم با امضای سند همکاری بین دانشگاه دولتی بجنورد و موسسه زبان های خارجی دولت محمد آزادی. ترکمنستان، آموزش برای دانش آموزان هر دو کشور ارائه خواهد شد.


کشور ترکمنستان با 990 کیلومتر مرز مشترک زمینی و 228 کیلومتر مرز مشترک آبی از نظر ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه ای دارد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید