باید شورای تجارت خارجی تشکیل شود


باید شورای تجارت خارجی تشکیل شود


به گزارش ایلنا و به نقل از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شفیع در مراسم روز ملی صادرات گفت: از سال های گذشته همواره یکی از چالش های اصلی اقتصاد ایران تعدد نهادهای تصمیم گیری فعال در حوزه های مختلف بوده است. بخش های اقتصاد بنابراین با یک مدیریت واحد می توان از آسیب های جدی وارد شده به اقتصاد ایران در این حوزه جلوگیری کرد.


وی با بیان اینکه 44 سازمان در ایران به صورت مستقیم و غیرمستقیم در تجارت فعالیت می کنند، تاکید کرد: بررسی وضعیت کشورهایی که در تجارت خارجی موفق بوده اند نشان می دهد که هر چه بیشتر به سمت تصمیم گیری واحد حرکت کنیم، شانس موفقیت در تجارت خارجی بیشتر می شود. تجارت واضح است که بخش خصوصی برای غلبه بر این مشکلات شورای تجارت خارجی تشکیل داده است.


رئیس اتاق بازرگانی ایران برنامه ریزی بلندمدت در حوزه صادرات و سیاست خارجی را لازم دانست و گفت: امروز در دنیا حجم صادرات غیرنفتی و نحوه ترکیب آنها بسیار مهم است. قدرت اقتصادی و سیاسی یکی دیگر از مشکلات ما نقش محدود اقتصاد ایران در زنجیره تامین جهانی است. موضوعی که باید در برنامه های بالادستی مورد توجه ویژه قرار گیرد.


شفیعی ادامه داد: در طرح های توسعه به عنوان سند بالادستی می توان نگاه کلان به صادرات را مشخص کرد. نگاهی به اقلام عمده صادراتی کشور نشان می دهد که پتروشیمی و میعانات گازی نزدیک به نیمی از صادرات ما را تشکیل می دهند. از سوی دیگر، حدود 75 درصد از صادرات ما فقط به پنج مقصد انجام می شود.


وی با اشاره به کالاهای کم ارزش افزوده یا با تکنولوژی بالا در سبد صادراتی ایران خاطرنشان کرد: افزایش صادرات مستلزم افزایش تولید کالاهای باکیفیت است. برنامه ریزی برای همکاری بلندمدت با همسایگان و در نظر گرفتن تحولات سیاسی و اقتصادی نقش مهمی در این زمینه دارد. در شرایطی که انتظار می رود قدرت اقتصادی جهان در سال های آینده تغییر کند، جبران عقب ماندگی اقتصادی در برنامه هفتم توسعه می تواند اقتصاد ایران را به جایگاه واقعی خود بازگرداند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید