با تشدید شیوع کرونا در چین، بحران بازار نفت کوتاه‌تر می‌شود


با تشدید شیوع کرونا در چین، بحران بازار نفت کوتاه‌تر می‌شود


به گزارش ایلنا از خبرگزاری رویترز، افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کووید-19 (کرونا) در چین و به دنبال آن نگرانی از کاهش مصرف سوخت در بزرگترین واردکننده نفت خام جهان و در عین حال با کاهش پیش بینی اوپک برای تقاضای جهانی در سال 2022، قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه (24 نوامبر) کاهش یافت.


پس از کاهش 3 درصدی در روز دوشنبه، قیمت نفت خام برنت دریای شمال تا ساعت 4:16 به وقت گرینویچ امروز با 27 سنت یا 0.3 درصد افزایش به 92.87 دلار در هر بشکه رسید.


پس از ثبت افت 3.5 درصدی در معاملات روز قبل، قیمت نفت خام WTI با 50 سنت کاهش 0.6 درصدی به 85.37 دلار رسید.


در حالی که اعلام تغییر سیاست چین در کاهش محدودیت‌های سختگیرانه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در این کشور سرمایه‌گذاران را امیدوار به رونق فعالیت‌های اقتصادی و بهبود تقاضای انرژی کرد، به گفته تحلیلگران، قرنطینه و افزایش تعداد افراد آلوده همچنان یک خطر کلیدی برای بازار نفت است


استفان اینس، شریک مدیریت دارایی در SPI، در بیانیه‌ای گفت: «افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در مناطق پرجمعیت چین حتی بیش از فعالیت‌های اقتصادی بر اقتصاد و تقاضای نفت تأثیر می‌گذارد».


در نتیجه تشدید محدودیت‌های دولت چین برای مقابله با ویروس کرونا، رشد تولید در کارخانه‌های این کشور آسیایی کاهش یافت و خرده‌فروشی کاهش یافت و بیشتر سهم بازار کاهش یافت. این شرایط حکایت از کندی رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ جهان دارد و بر بازار مسکن نیز تاثیر گذاشته است.


در همین حال، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پیش بینی خود از رشد تقاضای جهانی نفت در سال 2022 را برای پنجمین بار از آوریل کاهش داد و دلیل آن چالش های اقتصادی فزاینده از جمله تورم بالا و افزایش قیمت ها و نرخ بهره است.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید