با نحوه هضم غذا و مهمترین مراحل آن آشنا شوید


اگر سلول های بدن انسان می توانستند غذا را همانطور که خورده می شود مصرف کنند، دیگر نیازی به سیستم گوارشی نبود. دستگاه گوارش غذا را به سلولی تبدیل می‌کند که توسط سلول‌ها استفاده می‌شود، که به مواد مغذی اجازه می‌دهد وارد جریان خون شده و در سراسر بدن حرکت کنند. در واقع دستگاه گوارش بخش مهمی از مکانیسم تغذیه سلولی بدن است که غذا را دریافت کرده و آن را برای تحویل به سلول ها آماده می کند.

دستگاه گوارش چیست؟

دستگاه گوارش مسیر طولانی در بدن است که از دهان شروع می شود و در نهایت به روده و مقعد می رسد. ساده تر، دستگاه گوارش از یک لوله بلند با اندام های متصل به آن تشکیل شده است. این اندام ها با تولید مواد شیمیایی (آنزیم ها و اسیدها) غذا را تجزیه کرده و به شکلی تبدیل می کنند که از طریق دیواره روده و جریان خون راحت تر جذب شود.

مراحل اصلی هضم غذا چیست؟

وظیفه دستگاه گوارش انجام چندین عملکرد اصلی و مهم است که می توان آنها را به 4 گروه تقسیم کرد:

  • بلع
  • گوارش
  • جذب
  • پرداخت

اهمیت هضم غذا چیست؟

هضم غذای عملی بسیار مهم است. زیرا بدن برای سالم ماندن و عملکرد صحیح به مواد مغذی مانند پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین، مواد معدنی و آب نیاز دارد. دستگاه گوارش مواد مغذی را به قطعات کوچک تجزیه می کند تا بدن بتواند آنها را جذب کرده و برای انرژی، رشد و ترمیم سلولی استفاده کند.

غذاها پس از شکسته شدن شکل دیگری به خود می گیرند.

  • پروتئین ها به اسیدهای آمینه تبدیل می شوند.
  • چربی به اسیدهای چرب یا گلیسیرین تبدیل می شود.
  • کربوهیدرات ها به قندهای ساده تبدیل می شوند.

عبور غذا از دستگاه گوارش چگونه است؟

1. دهان

پس از ورود به دهان، غذا را جویده و به قطعات کوچکتر برش می دهند. بزرگسالان دارای 32 دندان هستند که با آن می توانند انواع غذاها را بریده، بجوند و پاره کنند. زبان یکی از اعضای بدن است که شامل ماهیچه های اسکلتی است که غذا را در اطراف دهان حرکت می دهد و باعث هضم مکانیکی غذا می شود. غدد بزاقی زیر و پشت زبان بزاق ترشح می کنند که فرآیند بلع و شروع هضم مکانیکی را تسهیل می کند.

2. گلو و مری

گلو بخشی از دستگاه گوارش است که غذا را از دهان دریافت می کند. تنگه دو شاخه دارد. یکی از این شاخه ها لوله ای به نام مری است که غذا را به معده می برد و دیگری نای است که هوا را به ریه ها می رساند.

اینفوگرافی گلو و گلو

بلع در گلو انجام می شود که نیمی از آن واکنش غیرارادی و نیمی دیگر ارادی است. زبان و کام نرم (سقف دهان) غذا را به سمت حلق هدایت می کند که نای را می بندد و اجازه می دهد غذا وارد مری شود.

3. معده

معده غذا را با مخلوطی از آنزیم ها و اسیدها می پوشاند تا به تجزیه بیشتر غذا کمک کند. یک لایه غشایی از دیواره معده در برابر آسیب این اسیدها محافظت می کند. نوک معده قابلیت انقباض دارد که می تواند هضم غذا را تسریع کند. وقتی غذا به اندازه کافی له و له می شود، معده محتویات آن را به داخل روده می ریزد.

پست مرتبط:

4. روده کوچک

روده کوچک به سه قسمت دوازدهه در ابتدای روده کوچک، روده خالی (ژژونوم) و روده بلند (ایلئوم) تقسیم می شود که به ترتیب بعد از دوازدهه قرار دارند.

عکس شماتیک روده کوچک

هنگامی که غذا وارد دوازدهه می شود، لوزالمعده آنزیم هایی ترشح می کند که به تجزیه چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها کمک می کند. کیسه صفرا خود صفرا را نیز ترشح می کند که توسط پانکراس تولید می شود. صفرا به تجزیه بیشتر چربی ها کمک می کند تا توسط روده ها جذب شوند.

دیواره داخلی روده کوچک با برجستگی های انگشتی به نام لینت یا ویلی پوشیده شده است. این پرزها سطح وسیعی را برای بهبود جذب مواد مغذی فراهم می کنند. موادی مانند کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها که پس از جذب وارد جریان خون می شوند.

روده کوچک همچنین نقش مهمی در تنظیم سطح گلوکز (قند) خون دارد. روده کوچک دارای تعداد زیادی سلول گیرنده است که حضور درشت مغذی ها (درشت مغذی ها) را تشخیص داده و هورمون ها را ترشح می کند. این هورمون ها به پانکراس می گویند که چه مقدار انسولین و گلوکاگون ترشح می کنند.

عکس پرزهای معده و نقش مهم آنها در هضم غذا

5. کولون

مواد زائد مانند بخش‌های غیرقابل هضم غذا، مایعات و سلول‌های مصرف‌شده دستگاه گوارش که از فرآیند گوارش باقی می‌مانند، وارد روده بزرگ می‌شوند. روده آب را جذب کرده و مواد زائد را با استفاده از مایعات به مدفوع تبدیل می کند. حرکات دایره ای مدفوع را به سمت راست روده یا راست روده هدایت می کند. رکتوم که انتهای روده بزرگ است، مدفوع را تا زمانی که با حرکات روده از مقعد خارج شود ذخیره می کند.

چه مدت طول می کشد تا غذا از ابتدا تا انتهای دستگاه گوارش عبور کند؟

مدت زمان هضم از فردی به فرد دیگر و از فردی به زن دیگر متفاوت است. پس از صرف غذا 6 تا 8 ساعت طول می کشد تا غذا از معده و روده کوچک عبور کند. سپس این غذا برای هضم بیشتر، جذب مایعات و در نهایت دفع غذاهای غیرقابل هضم وارد روده بزرگ می شود.

بدن چگونه فرآیند هضم غذا را کنترل می کند؟

هورمون ها و اعصاب با هم کار می کنند تا به کنترل فرآیند گوارش کمک کنند. سیگنال ها از طریق دستگاه گوارش و از آنجا به مغز منتقل می شوند.

هورمون ها

سلول هایی که معده و روده کوچک را پوشانده اند، هورمون تولید و ترشح می کنند. که وظیفه کنترل عملکرد دستگاه گوارش را بر عهده دارند. این هورمون ها به بدن می گویند که چه زمانی شیره گوارشی بسازد و سیگنالی به مغز می فرستد که فرد گرسنه یا سیر است. البته پانکراس نیز هورمون هایی تولید می کند که نقش مهمی در عملکرد دستگاه گوارش دارند.

عکس پانکراس و کبد و محل آنها در دستگاه گوارش

اعصاب

اعصابی در بدن وجود دارند که سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) را به دستگاه گوارش متصل می کنند و برخی از عملکردهای گوارشی را کنترل می کنند. به عنوان مثال، وقتی فردی غذا را بو می‌کند یا می‌بیند، مغز سیگنال‌هایی ارسال می‌کند که بزاق غدد بزاقی را فعال می‌کند و تمایل به خوردن را دارد.

انسان ها همچنین دارای یک سیستم عصبی محیطی (اعصاب درون دیواره های دستگاه گوارش) هستند. وقتی غذا به دیواره دستگاه گوارش فشار می آورد تا از آن عبور کند، اعصاب محیطی مواد زیادی ترشح می کنند که باعث می شود غذا سریعتر یا کندتر حرکت کند و شیره گوارشی تولید کند. این اعصاب سیگنال هایی را برای کنترل فعالیت ماهیچه های روده (انقباض و انبساط برای انتقال غذا به داخل روده) ارسال می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید