بخشنامه «سفر به خارج از کشور کارکنان قضایی و دعوت از مقامات و هیئت های خارجی» از سوی رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد.


این بخشنامه از سوی رئیس قوه قضائیه ابلاغ شد

بخشنامه «سفر به خارج از کشور کارکنان دادگستری و دعوت از مقامات و هیئت های خارجی» از سوی رئیس قوه قضائیه ابلاغ شد.


به گزارش ایلنا، مرکز رسانه قوه قضاییه نوشت: در دوران تحول و تعالی یکی از تاکیدات مکرر رئیس قوه قضائیه کاهش هزینه ها و تشریفات در ساختار دستگاه قضایی بوده است.


در تاریخ 27 بهمن ماه 1400 رئیس قوه قضائیه طی دستوری خطاب به «اداره کل تشریفات»، «مرکز رسانه های قضایی» و «یگان حفاظت قضایی» بر لزوم کاهش و به حداقل رساندن هزینه ها و تشریفات در برنامه های مرتبط تصریح کرد. به رئیس قوه قضائیه که انجام نقل و انتقالات استانی بدون تشریفات معمول یکی از این اقدامات بود.


حجت الاسلام محسنی آژه ای در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور که بخشی از آن ناشی از تحریم ها و بخشی دیگر ناشی از سوء مدیریت است، گفت: امروز قوه قضائیه، مجلس و دولت یکسری تجارت می کنند. به قیمت بالایی که این شیوه مدیریت باید منصفانه باشد. این یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که به دلیل برخی تنگناها باید روش کار خود را تغییر دهیم و مدیریت ما با سال های گذشته متفاوت شود.


در این راستا اخیراً دستور مشخصی از سوی رئیس قوه قضائیه مبنی بر کاهش تشریفات و هزینه های سفر به خارج از کشور کارکنان قضایی و دعوت از مقامات و هیئت های خارجی داده شده است.


این دستورالعمل با هدف ایجاد انسجام، هماهنگی و یکپارچگی اقدامات مربوط به اجرای مأموریت های خارج از کشور توسط مسئولان و کارکنان قوه قضائیه در قالب اعزام هیئت های قضایی و کارشناسی اعم از جمعی و انفرادی و همچنین دعوت از قضات و هیئت های نمایندگی است. کارشناسان سایر کشورها از واحدهای مختلف قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران با توجه به راهکارهای مرتبط با عرصه بین المللی مندرج در سند توسعه قضایی تهیه و ابلاغ شد.


بر اساس این بخشنامه که در 2 فصل، 21 ماده و 9 تبصره تنظیم شده است، کنترل سفر به خارج از کشور کارمندان قوه قضائیه و دعوت از مقامات و هیأت های خارجی به کارگروهی به نام «کار گروهی برای دادگستری» محول شده است. سفر خارج از کشور”.


این کارگروه متشکل از رئیس قوه قضائیه، دادستان کل کشور یا نماینده وی، معاونت امور بین الملل (رئیس کارگروه)، معاونت مالی و پشتیبانی ساختمانی و رئیس سازمان مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه کارمندان قوه قضائیه تصمیم می گیرند و از مقامات و هیئت های خارجی به کشور دعوت می کنند.


در این دستورالعمل تاکید شده است که درخواست های ارسالی به دبیرخانه – درخواست سفر به خارج از کشور – توسط دبیر کارگروه در جلسه کارگروه مطرح می شود و کارگروه به اصل “صرفه جویی و کاهش سفر” توجه ویژه ای خواهد داشت. در خارج از کشور “در تحقیقات خود.


همچنین در دستورالعمل ها نشان داده شده است. این کارگروه در مورد سفر یا عدم سفر، تعداد و ترکیب اعضای هیئت، تعداد روزهای سفر و مسائل مربوط به آن و هرگونه دعوت از مقامات یا هیئت های خارجی و یا پذیرش درخواست سفرهای موضوع این دستورالعمل تصمیم گیری خواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران در زمان مناسب با توجیه و اهمیت سفر، منبع هزینه ها و برنامه های سفر در این کارگروه ارزیابی شود.


حساسیت به موضوع صرفه جویی در هزینه ایاب و ذهاب کارکنان قوه قضاییه به این نکات ختم نمی شود و در ماده 10 فصل اول این بخشنامه لزوم توجه به استفاده از این سفرها حتی مطرح شده است. به وظایف قوه قضاییه اشاره شد.


در این دستورالعمل تاکید شده است که شخص یا رئیس هیئت موظف است پس از انجام ماموریت در خارج از کشور، گزارش هزینه و مدارک مربوط به مأموریت از قبیل کوپن بلیط، قبض اسکان، غذا، حمل و نقل و هزينه ثبت نام و ساير هزينه هاي مربوط نمايندگي خارجي با اداره كل امور مالي قوه قضائيه و يا اداره دارايي واحد مربوطه تسويه حساب مي نمايد.


همچنین دبیرخانه کارگروه موظف است بانک اطلاعاتی کاملی از سفرها و مأموریت‌های خارج از کشور واحدهای قوه قضائیه از قبیل تعداد سفر در سال، تعداد نفرات یا هیئت‌ها، تعداد افراد خارجی تهیه و نگهداری کند. هیئت ها و نتایج


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید