بدهی 10 هزار میلیاردی بیمه های اجتماعی به مراکز درمانی


بدهی 10 هزار میلیاردی بیمه های اجتماعی به مراکز درمانی


به گزارش ایلنا، سعید کریمی در حاشیه نشست دستیاران پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی کشور ضمن اعلام این خبر گفت: یکی از چالش های اصلی ما و اعتراض دستیاران پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی کشور بحث اجتماعی است. بدهی های امنیتی به بیمارستان ها و مراکز درمانی که پرداخت نشده و نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان است.


وی افزود: 10 ماه یا یک سال است که این بدهی به چند مرکز بیمارستانی کشور پرداخت نشده و بیمارستان ها را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.


وی با بیان اینکه 90 درصد درآمد بیمارستان ها و مراکز درمانی بخش بیمارستانی از محل بیمه است و 10 درصد از درآمد آنها فرانشیز است که از بیمار دریافت می کنند، گفت: 50 درصد مردم بیمه اجتماعی هستند و در برخی شهرها مانند اصفهان 60 درصد مردم بیمه تامین اجتماعی هستند. حال تصور کنید اگر یک مرکز درمانی 90 درصد درآمد خود را بیمه نکند، چه اتفاقی می افتد و بیمارستان چگونه می تواند دوام بیاورد؟


معاون درمان وزارت بهداشت گفت: البته به معاونین پزشکی اعلام شده است که این درخواست ها از سوی مسئولان ارشد وزارتخانه و سران دولت در حال پیگیری است تا خدای ناکرده در ارائه خدمت اختلالی ایجاد نشود. . دکتر کریمی یادآور شد: معاونت درمان یکی از معاونت های پرمشغله است، چرا که درمان یک کار شبانه روزی در تمام هفته است و کار او نیاز به هماهنگی زیادی دارد.


وی افزود: به ویژه در دوره جدید در بحث تعالی خدمات و عدالت باید این موضوعات به صورت آبشاری به معاونت های پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی کشور منتقل شود.


قائم مقام وزارت بهداشت گفت: در جلسه اخیر چند اقدام انجام شده مورد تاکید قرار گرفت. از جمله تاکیدات ما در این جلسه طرح پزشک خانواده بود که به زودی این برنامه عملیاتی می شود.


کریمی بیان کرد: در بحث مراکز ناباروری که قبلاً توصیه ها و دستورالعمل های آن ابلاغ شده و تعداد زیادی مرکز ناباروری در کشور راه اندازی شده است، تاکید شد که تا پایان مابقی سال دانشگاه نیز باید انجام شود. ایجاد مراکز درجه دوم ناباروری


وی خاطرنشان کرد: در این جلسه تدوین بسته خدمات دندانپزشکی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در حال تدوین است و امید است در زمینه خدمات دندانپزشکی در کشور بهبودی حاصل شود.


معاون درمان وزارت بهداشت افزود: موضوع بازتوزیع درآمد اختصاصی را نیز در جلسه اخیر معاونت های پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی کشور که در خصوص اصلاح سقف و ترازوی و ترازوها صورت گرفت، مطرح کردیم. توضیحاتی به معاونان دانشگاه ها ارائه شد.


بر اساس اعلام وزارت بهداشت، وی با اشاره به ارائه بسته توانبخشی در این نشست گفت: دستیاران پزشکی دانشگاه ها نیز چالش های خود را مطرح می کنند و پاسخ سوالات خود را از مدیران پرسنلی دریافت می کنند.


وی گفت: بر اساس توافق ما انشالله تا پایان سال نزدیک به 80 دستگاه ام آر آی به واحدهای درمانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور تحویل داده می شود. 40 دستگاه با وام بانک جهانی و 40 دستگاه با قرارداد هیئت امنا آماده شد.


وی افزود: خرید 35 دستگاه سنگ شکن خارج اندامی نهایی شده و تا پایان سال تحویل دانشگاه های علوم پزشکی کشور می شود.


کریمی درباره حمایت از گروه های پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی گفت: از اعتبارات کلان دریافتی از صندوق ذخیره ارزی از دستور مقام معظم رهبری، نزدیک به 8 هزار میلیارد تومان بین دانشگاه های علوم پزشکی و 6 هزار میلیارد تومان نیز به وی پرداخت شد. پزشکی در دانشگاه ها از این رو تا جایی که ممکن است تلاش کرده ایم تا به مراکز تقویت بخش مراقبت دانشگاه ها پرداخت کنیم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید