بدون درک اهمیت پدافند غیرعامل، در معرض تهدیدات جبران ناپذیری قرار داریم


بدون درک اهمیت پدافند غیرعامل، در معرض تهدیدات جبران ناپذیری قرار داریم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در حالت استاندارد 30 درصد جمعیت شهر باید در مواقع اضطراری امکان تردد داشته باشند و در این راستا مدیریت شهرداری باید ابزار لازم را داشته باشد.


به گزارش ایلنا، سردار غلامرضا جلالی در اولین جلسه کمیته پدافند غیر عامل شهرداری تهران در دوره جدید مدیریت شهری گفت: قاعدتاً 30 درصد جمعیت شهر باید در مواقع اضطراری امکان تردد داشته باشند. و مدیریت شهری باید بتواند 30 درصد جمعیت شهر را از مسیر آسیب خارج کند. برای این منظور می توان در قالب پروژه های چند منظوره از پارک های اطراف تهران استفاده کرد تا در مواقع اضطراری حدود سه میلیون نفر را از شهر خارج و سپس به شهر بازگرداند.


وی در ادامه سخنان خود با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم درک اهمیت پدافند غیرعامل توسط مدیران کشور، افزود: اگر رهبری اهمیت پدافند غیرعامل و این توسعه نیافتن را درک نکنند. در کشور ممکن است مورد تهدید قرار بگیریم که گاهی غیر قابل جبران است.


سردار جلالی با بیان اینکه در دنیا شاهد تولید رشته های علمی، فنی و تخصصی در حوزه پدافند غیر عامل هستیم و تلاش می کنیم این موضوع را در کشور خودمان دنبال کنیم، تصریح کرد: تهران دارای محور مرکزی است. از نظر دفاعی و امنیتی


رئیس سازمان پدافند غیر عامل با اشاره به بند 9 سیاست های کلی نظام در امور پدافند غیر عامل مبنی بر ممنوعیت ایجاد سازه های پرخطر در مناطق مسکونی و حذف این گونه سازه ها از شهرها و کرد با جلوگیری از ایجاد مراکز مسکونی در اطراف سازه‌های پرخطر که منجر به حفظ حریم خصوصی لازم می‌شود، خاطرنشان کرد: فناوری‌های جدید در قالب زیرساخت‌های شهری خود را نشان می‌دهند و عمدتاً در شهرها ایجاد می‌شوند. این فناوری‌های جدید با هم تعدادی تهدید، خدمات و آسیب‌پذیری دارند. وقتی این مجموعه ها در کنار سیستم شهری قرار می گیرند، مفهوم پیچیده تری از پدافند غیر عامل در محدوده شهری نسبت به سایر مناطق ایجاد می شود. بنابراین، البته برای پرداختن به آن نیازمند رویکرد جدیدی هستیم و رویکرد سنتی در حوزه شهری دیگر پاسخگو نیست.


وی ایجاد هماهنگی عملکردی بین زیرساخت ها در شرایط مداخله و تهاجم را یکی از مشکلات اساسی دانست و افزود: در این راستا نگاه علمی و دقیق به پدافند در محدوده شهر ضروری بود و به همین دلیل کارگروه هایی تشکیل شده و سند دفاع شهری نیز تنظیم شده است.


جلالی با بیان اینکه «خوشه‌ای از زیرساخت‌ها در شهرها «نرم هستند» که بر اساس خدمات رایانه‌ای و فناوری اطلاعات شکل می‌گیرند، گفت: در کشورهای امروزی نزدیک به 37 کارکرد اساسی شهر مبتنی بر زیرساخت‌های نرم است. بر اساس حضور فناوری، شاهد تهدیدات مدرن در شهر هستیم که پس از آن باید به بی نظمی شهری، برهم زدن سازوکار و تعادل زیرساخت های شهر با ویروس سایبری توجه جدی شود.


وی در بخشی دیگر از سخنان خود بر لزوم توجه به حضور مراکز پرخطر مانند مراکز نظامی و هسته ای در شهرها تاکید کرد و دریافت که تقریباً 60 بیمارستان از پزشکی هسته ای استفاده می کنند، اما پروتکل های حفاظتی رعایت نمی شود. ایمنی و انضباط هسته ای مفهوم مهمی است که گاهی در بیمارستان ها استفاده نمی شود. علاوه بر این، صنعت پتروشیمی فاقد پروتکل ها و استانداردهای ایمنی است. گاهی در حوزه ساخت و ساز قوانین مدیریت بحران رعایت نمی شود.


جلالی همچنین با اشاره به اولین جلسه کمیته پدافند غیرعامل شهرداری تهران در جمع خبرنگاران یادآور شد: در این جلسه کارگروه هایی از سوی شهردار تعیین شد که با توجه به برنامه پدافند شهری شهر تهران وظایف مختلفی را بر عهده دارند. شهردار تاکید کرد: مطالعات باید به طرح اجرایی تبدیل شود. رویکرد بررسی ها رفع آسیب پذیری ها و مخاطرات پیش روی مردم است و این موارد به تفصیل برشمرده شده و در قالب یک برنامه اجرایی برای سال 1401 و سال بعد پیش بینی می شود.


وی همچنین درباره آمادگی مدیریت شهری در مقابله با سیل اخیر توضیح داد: اقدامات خوبی از سوی سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران در زمینه آمادگی، کنترل و بررسی گذرگاه های سیلاب و آماده سازی قبل از وقوع حادثه انجام شده است. نهادها و ساختارهایی که در امداد رسانی موثر هستند. خدا قوتش بدهانتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید