برای هرگونه معامله با خسارات احتمالی آمادگی ندارم/ ایران اجازه بسته شدن راه ارتباطی با ارمنستان را نداده است


وی افزود: در راستای مصالح کشور از هیچ توانمندی که در خدمت منافع مردم باشد چه در غرب و چه در شرق غافل نخواهیم شد.

وزیر امور خارجه درباره موضوع جنگ اوکراین نیز تصریح کرد: اوکراین در ماه دوم جنگ اوکراین و روسیه از ایران خواست تا از روسیه بخواهد آتش بس برقرار کند.

وی ادامه داد: ایران به تلاش های خود برای برقراری آتش بس و بازگرداندن طرف ها به میز مذاکره ادامه می دهد، اما غرب به ارسال سلاح های جنگی ادامه می دهد.

امیر عبداللهیان همچنین بر برگزاری نشست صلح سوریه (آستان) با حضور ترکیه و روسیه در تهران تاکید کرد و گفت: برگزاری این نشست یقینا تصادفی نبوده و این نشست باید پیام منطقه ای و بین المللی داشته باشد. و هدفی دوجانبه برای جمعیت کشور».

وزیر امور خارجه همچنین در تشریح آخرین وضعیت مذاکرات برای رفع تحریم ها گفت: هدف ما از مذاکرات رسیدن به یک توافق خوب و باثبات است و زمانی که به برجام بازگشتیم باید سطح قابل توجهی داشته باشیم. از تضمین ها

وی افزود: برای هیچ گونه خسارتی آمادگی هیچ معامله ای را نداریم، اما به دنبال معامله معقولی هستیم که منافع کشور را تضمین کند. یکی از مشکلات برجام این است که تعهدات به وضوح تعریف شده است، اما رفع تحریم ها به وضوح مشخص نشده است.

امیر عبداللهیان گفت: در حاشیه برجام با درخواست آمریکایی ها برای حذف 60 نفری که به دلیل دست داشتن در ترور سردار سلیمانی در لیست سیاه ایران قرار گرفته بودند مواجه شدیم که این درخواست غیرمنطقی بود و به آنها گفته ایم. واضح است که این مشکل خط قرمز ماست.

وی در خصوص درگیری جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیز تاکید کرد: ایران اجازه نداد راه ارتباطی با ارمنستان بسته شود و به اجرای رزمایش نظامی در منطقه ادامه داد.

وزیر امور خارجه در تشریح آخرین وضعیت مذاکرات ایران و عربستان گفت: اخیرا سعودی ها اعلام کرده اند که آماده برگزاری دیدار با تهران در سطح سیاسی هستند و امیدواریم توافقات دور پنجم این دیدار بین این دو کشور به زودی اجرایی خواهد شد.

امیرعبداللهیان همچنین بر موضوع عادی سازی روابط برخی کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی تاکید کرد و گفت: رژیم صهیونیستی در مقطعی تلاش کرد تا عادی سازی روابط را با لابی برخی از حاکمان کشورهای منطقه پیگیری کند اما هشدارهای شدید جمهوری اسلامی و اقدامات قاطع و به موقع در صحنه و واکنش مردم منطقه روند آشتی را متوقف یا کند کرده است.

وی افزود: توجه ویژه به امور ایرانیان خارج از کشور یکی از اقدامات دولت و دستگاه دیپلماسی کشور است و در همین راستا شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در آذرماه سال گذشته احیا شد و ما نیز در این زمینه اقدام کردیم. در آن جلسه تصویب شد و اعضای جدید به این شورا اضافه شدند

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: یکی از مشکلات پیش روی ایرانیان رسیدگی به موضوع فرزندانشان که به سن سربازی رسیده اند است.

امیرعبداللهیان گفت: سه هفته بعد از رای اعتماد کابینه به مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک رفتم و فقط از اروپا که در مورد برجام تردید داشت، 21 وزیر امور خارجه به محل اقامتم آمدند و با من دیدار کردند. ما در این مدت تلاش کردیم، بحث بین المللی را خالی نگذاریم و از این فرصت برای بیان مواضع جمهوری اسلامی ایران استفاده کردیم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در دیدار خصوصی با رهبر انقلاب گزارش مفصلی از عملکرد وزارت امور خارجه به ایشان ارائه کردم و ایشان نیز توصیه‌های ارزنده‌ای داشتند. مسئولیت ما را سنگین کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید