برخورد قاطع با شبکه های عمده قاچاق در اولویت است


به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبرنگاری پلیس، گروهبان «حسین اشتری» در همایش تخصصی پلیس امنیت اقتصادی فراجا، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام انقلاب اسلامی، شهدای دفاع مقدس، مدافعان حرم. با سلام و درود به روح بلند و با عظمت آن حضرت، با آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) و تسلیت به مناسبت ایام سوگواری حضرت آیت الله العظمی. شهید اباعبدالله الحسین(ع) با تاکید بر نقش و اقدامات موثر پلیس امنیت اقتصادی فراجا اظهار داشت: این پلیس در سال های اخیر با توجه به نیازها و دغدغه هایی که وجود داشت فعالیت خود را به صورت جدی و بسیار هدفمند آغاز کرد. اقتصادی (مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ارتباط با انحصارگران و …).

نقش موثر پلیس امنیت اقتصادی

ضمن قدردانی از زحمات همکاران در پلیس امنیت اقتصادی به ویژه سردار “غلامرضا رضائیان”؛ رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا گفت: خدمات پلیس امنیت اقتصادی فراجا بر کسی پوشیده نیست. امروزه دشمن علاوه بر تهدیدات فراوان در عرصه های نظامی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی، مشکل اقتصاد را هدف و اولویت خود قرار داده است.

فرمانده کل نیروی انتظامی کشور با تاکید بر اینکه امروز استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و اسرائیل از هر حربه ای برای هجمه به اقتصاد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران استفاده می کند، تصریح کرد: دشمن تشدید کرده است. تحریم ها از سال های ابتدایی پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سعی در ضربه زدن به فضای اقتصادی مردم ایران داشت، در حالی که هر چه تحریم ها تشدید شد، ما بیش از دیگران در تامین تجهیزات نظامی و دفاعی، دارویی، صنعتی بایستیم. ، و غیره. شاید پیشرفت قابل توجهی داشته باشیم.

رویکرد دولت سیزدهم برای حل مشکلات اقتصادی

این مقام ارشد انتظامی همچنین تصریح کرد: امروز به برکت خون شهدای والامقام و نیز رهبری رهبر فرزانه و فرزانه انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای عزیز و تلاش علما و جوانان غیور ایران اسلامی که جان شهدا را سرلوحه زندگی خود قرار دادند و مدعی شدند نسبت به سال های گذشته توانسته ایم پیشرفتی دوچندان داشته باشیم.

سردار اشتری ادامه داد: امروز دولتمردان به ویژه دولت سیزدهم انقلاب توانسته اند در زمینه رفع دغدغه ها و دغدغه های مردم در حوزه اقتصادی اقدام رضایت بخشی و رضایت بخشی داشته باشند.

اقتصاد و تایید گام دوم انقلاب اسلامی

سردار فرجا با تاکید بر اینکه امروز اقتصاد موضوع اصلی و اولویت کشور است گفت: برای رسیدن به نقطه مطلوب اقتصادی در کشور باید بیشتر تلاش کنیم. در این راستا باید به بیانات و تاکیدات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که هوشمندانه و هوشمندانه به مسئله اقتصاد اشاره کردند، توجه ویژه داشت.

نقش فرجا در مسائل اقتصادی

سردار اشتری همچنین بر نقش نیروی انتظامی کشور در عرصه اقتصادی تاکید کرد و گفت: نیروی انتظامی کشور در تلاش است تا با همکاری سایر دستگاه ها به نقطه مطلوب و باثباتی در مسائل اقتصادی برسیم.

این مقام ارشد انتظامی به دو بعد منفی و مثبت اقتصاد اشاره کرد و گفت: در جنبه منفی باید اقداماتی انجام دهیم که به بنیان های اقتصادی لطمه ای وارد نشود. (اشاره به رویکرد قاطعانه در قبال قاچاق)

سردار اشتری به خدمات 24 ساعته پلیس کشور از مرز تا مرکز و حضور پلیس در گمرکات اشاره کرد و گفت: باید از همه توان کشور برای جلوگیری از قاچاق استفاده کنیم که این امر نیازمند برنامه ریزی دقیق، اصولی و شفاف است. یک نقشه راه است؛ بنابراین باید برای تسریع در دستیابی به اهداف مورد نظر در این زمینه بیشتر تلاش کنیم.

هدف اصلی؛ شبکه های اصلی قاچاق را مختل کنید

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر اینکه هدف اصلی ما انهدام باندها و شبکه های بزرگ قاچاق است، گفت: به هیچ عنوان و به هیچ عنوان نباید اجازه ورود قاچاق به کشور را بدهیم، باید برای مقابله با آن برنامه ریزی دقیق داشته باشیم. ورود واردکنندگان قاچاق، شناسایی شبکه های بزرگ و برخورد با آنها.

وی تاکید کرد: پلیس با توجه به تجربه، اشراف اطلاعاتی بالا و تجهیزات قانون مدار می تواند قاچاقچیان کلیدی فعال در خارج از مرزها را شناسایی و با آنها برخورد کند.

اطلاعات پلیس

سردار اشتری بر هوشمندسازی پلیس در برخورد با قاچاقچیان کالا تاکید کرد و گفت: پلیس امنیت اقتصادی باید بهره مندی از توان اطلاعاتی در مقابله و مبارزه با قاچاق کالا را سرلوحه کار خود قرار دهد.

مبارزه با جرایم اقتصادی در دهه 1400

این مقام ارشد انتظامی در ادامه به کشفیات فوق العاده پلیس امنیت اقتصادی در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: کشف جرائم اقتصادی در سال 1400 بالغ بر 100 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال 99 41 درصد افزایش داشته ایم.

وی ادامه داد: در بحث مبارزه با قاچاق کالا در مبارزه با جرایم سازمان یافته و سازمان یافته رشد 62 درصدی داشته ایم. ارزش ریالی قاچاق کشف شده در سال 1400 نسبت به سال 99 معادل 48 درصد افزایش یافته است.

راه اندازی قرارگاه مقابله با احتکار و قاچاق کالا

فرمانده انتظامی کشور همچنین تصریح کرد: در راستای تسهیل در اجرای طرح افشای یارانه ها، ایجاد میدان عملیاتی مبارزه با احتکار و قاچاق مایحتاج اولیه، به منظور شناسایی و برخورد با احتکارکنندگان کالا با سازمان های متولی، اقدامات لازم انجام شده و در برخورد با اخلالگران در بازار ارز، طلا و سکه و معاملات فردا، شناسایی و برخورد با طیفی از شبکه های فعال در این زمینه به دولت کمک کرد تا قیمت ارز و طلا را تثبیت کند. بازار و همچنین بانک مرکزی از خدمات پلیس برای مبارزه با اخلالگران استفاده کرد. مدیریت بازار ارز منتفع شد.

تولید، دانش بنیان، ایجاد شغل

سردار اشتری با اشاره به اینکه شعار سال که از سوی رهنمود عالی «تولید، دانش بنیان و اشتغالزایی» نامگذاری شده است، تصریح کرد: بر اساس قانون، پلیس موظف است با ایجاد امنیت از تولیدکنندگان داخلی حمایت کند. با افرادی که در این امر دخیل هستند با هرگونه تخلف برخورد قانونی خواهد شد.

وی تاکید کرد: اقدامات ما در حوزه اقتصادی باید هوشمندانه و با استفاده از فناوری های روز باشد که در این راستا باید ظرفیت نهادهای دانش بنیان را مهار کرد تا به نقطه مطلوب برسیم.

حضور موثر پلیس در گمرک

سردار اشتری به حضور پلیس در گمرکات نیز اشاره کرد و گفت: پلیس در هر جایی که حضور دارد باید نقش آفرین، موثر، تصمیم گیرنده و تصمیم گیرنده باشد و اجازه تخلف به متخلفان را ندهد. شما باید تمام سیستم ها و امکانات لازم را برای کنترل و جلوگیری از هر نوع قاچاق در اختیار مجریان قانون قرار دهید.

این افسر ارشد نیروی انتظامی گفت: انشالله با حمایت دولت و قوه قضائیه اقدامات اقتصادی خوبی صورت خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید